Akıllı telefonların sağlığa olan zararı kesin olarak tespit edilmemiş olsa da bu telefonların belli bir seviyede radyasyon yaydığı da biliniyor. Genelde telefonların sağlığa olan etkisi ise SAR değeriyle ölçülüyor. Özgül Soğurma Oranı olarak değerlendirilen SAR değeri yüksek akıllı telefonlar, hem uzmanlar tarafından önerilmiyor hem de uzun kullanımlarda ciddi derecede baş ağrısına neden olabiliyor. Tabii ki daha uzun vadede ne gibi sağlık sorunlarına neden olacağı konusunda kesin bilgiler yok. Hal böyle olunca araştırma şirketleri de sürekli olarak bu konuda yeni atılımlar ve araştırmalar yapıyor. Son değerlendirme Statista tarafından yapıldı. Sonuçlar ise oldukça ilginç

Apple’ın SAR Değeri Sıralamasında Yeri Nasıl?

Geçtiğimiz günlerde yapıldığı açıklanan araştırma sonuçlarına göre birçok marka sınıfta kalmış durumda. En yüksek SAR değerine sahip olan akıllı telefon modelleri Xiaomi akıllı telefonları olarak gözüküyor. Zaten Çinli akıllı telefon üreticilerinin genelde bu tür listelerde ilk sıralarda yer aldığını görüyoruz.

Listenin ilk sırasında da yer alan marka Xiaomi. Markanın Mi A1 akıllı telefonunun 1.75 w/kg SAR değerine sahip olduğu görülüyor. Bu değerler beraber ilk sırada Mi A1 yer aldı. Listenin devamında ikinci sırayı ise OnePlus 5T akıllı telefonları alıyor. Daha önce yayınlanan listelerde de yer alan OnePlus, bu kez 1.68 w/kg SAR değeriyle ikinci sırada yer almış durumda.

SAR degeri

Apple’ın da listede yer aldığını belirtelim. Markanın iPhone 7 akıllı telefonları 1.38 w/kg değeriyle ve iPhone 8 akıllı telefonları da 1.32 w/kg SAR değeriyle dikkat çekiyor. Bu değerle beraber markanın iki akıllı telefonu da en yüksek SAR değerine sahip olan akıllı telefonlar listesinde yer aldı.

Tüm listede en düşük SAR değerine sahip akıllı telefon ise Galaxy Note 8 akıllı telefonları olarak açıklandı. Samsung’un Galaxy Note 8 akıllı telefonlarının SAR değeri 0.17 w/kg olarak açıklandı.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?