Apple ilk iOS 13 Beta sürümünü geçtiğimiz günlerde yayınladı. Her Beta sürümünde olduğu gibi iOS 13 Beta sürümünde de birçok sorun var. Bu yüzden kullanacağınız iPhone’larınıza Beta sürümünü yüklemenizi tavsiye etmiyoruz. En azından birkaç tane daha Beta yayınlanmasını beklemenizi öneririz. Bu yazımızda en yaygın iOS 13 problemlerini ve bu sorunların çözüm yollarını anlatacağız.

iOS 13; aralarında Dark Mode (Karanlık mod), yeni sürüklemeli klavye de bulunan birçok harika özellikle geldi. Bunların yanında performans artıran yenilikler de iOS 13 ile birlikte geldi. Yeni özellikler henüz beta aşamasında. Yani deneme aşamasında. Bu yüzden iOS 13 birçok problemi de beraberinde getirdi.

Reddit iPhone topluluklarında en çok şikayet edilen iOS 13 problemlerini bu konumuzda derledik. Aynı zamanda bu sorunların çözümlerini de yazımızda bulabileceksiniz.

iOS 13 yüklediyseniz ve problem yaşıyorsanız iOS 12’ye sürüm indirmesi yapabilirsiniz. (Downgrade) Bu sayede sorunlarınız toptan çözülmüş olacaktır.

iOS 13 Beta kurulum problemleri ve çözümleri

Birçok iPhone kullanıcısı iOS 13 kurulumu yaparken sorunla karşılaştı. İlk kez beta kurulumu yapıyorsanız iOS 13 beta kurulum rehberimizi inceleyebilirsiniz.

 • Kurulum yaparken iPhone’unuz donduysa hard reset yapın. Aynı zamanda önceki iOS sürümünüze dönmek için restore işlemi yapabilirsiniz.  Eski iOS sürümünüze döndükten sonra iOS 13 Beta yüklemeyi tekrar deneyebilirsiniz.

Yukarıdaki işlemler işinize yaramazsa SIM kartınızı çıkarmayı deneyin. Kulağa garip gelse de birçok kişinin işine yarayan bir yöntem olarak Reddit sayfalarında dolaşan bir yöntem bu. Yalnız bu yöntemi 2. telefonunuzda deneyebilirsiniz.

iOS 13 Beta Batarya problemleri ve çözümleri

Apple’ın Beta yüklemelerinde en çok görülen sorunlardan birisi Batarya sorunlarıdır. iOS 13 yükleyen bazı kullanıcılar da batarya sorunlarından şikayet ediyorlar. En çok şikayet edilen konu iPhone’un hızlı deşarj olması.

 • Siz de iOS 13 yükledikten sonra bataryanızın hızlı boşaldığından şikayet ediyorsanız, şu konumuz işinize yarayacaktır:

iOS 13 batarya/pil sorunları ve çözüm yolları (eklenecek)

iOS 13 Performans sorunları ve çözümleri

Bazı iOS 13 kullanıcıları performansla ilgili olumsuz geri bildirimler yaptı. Bunlar; Kullanıcı ara birimi sorunları, kapanmalar, rastgele yeniden başlatmalar gibi sorunlar. Siz de genel olarak iOS 13 ile ilgili performans sorunu yaşıyorsanız daha önce hazırladığımız şu rehbere göz atabilirsiniz:

iOS performans sorunları nasıl çözülür?

Çoğunlukla iPhone’unuzu bir kez yeniden başlatmak sorunu çözebilmektedir.

iOS 13 Wi-Fi Problemleri

Wi-fi internet bağlantısının yavaşlaması veya tamamen kopması gibi sorunlardan şikayetler gelebiliyor. Wi-fi sorunları donanımsal da olabilir. Öyle olduğunda çözmek zordur ve servis müdahalesi gerektirir. Ama bazı durumlarda birkaç basit yöntem de işe yarayabilir.

 • Öncelikle sorun modem kaynaklı olabilir. Modemin fişini çekip 10 sn sonra tekrar takmayı deneyebilirsiniz. İnternet bağlantısının durumunu farklı bir cihazla bağlanarak da kontrol edebilirsiniz.
 • Sorun modemde değilse, iPhone’unuzun Wi-fi bağlantısını Ayarlar menüsünden unut/yeniden bağlan yapabilirsiniz.  Bu işlem için ; Ayarlar>Wi-fi>Bağlantınızı seçin>Ağı Unut’a tıklayın. Ardından şifrenizi girin ve yeniden bağlanın.
 • Sorun halen devam ediyorsa Ağ ayarlarını sıfırla işlemini yapabilirsiniz. Bunun için;
 • Ayarlar>Genel>Sıfırlama>Ağ ayarlarını sıfırla kısmına basın. Ağ ayarları sıfırlanacaktır. Sizden yeniden intenek kablosuz  bağlantı bilgileri istenecektir.
 • Ağ ayarları ile ilgili sorunların çözümü için; iOS Wi-Fi problemleri sayfamıza bakabilirsiniz.

iOS 13 Bluetooth Problemleri

iOS 13 kurulumundan sonra bluetooth bağlantı sorunları yaşıyorsanız size birkaç önerimiz olabilir. Öncelikle Ayarlar menünüzü açın. Bluetooth mavi simgesine tıklayın. Bu aygıtı unuta tıklayın. Cihazı unuttuktan sonra tekrar bluetooth bağlantısı kurmayı deneyin.

 • Bu yöntem işe yaramazsa üstte anlattığımız Ağ ayarlarını sıfırlama yöntemini kullanın.
 • Ağ ayarları iOS 13 bluetooth sorununuzu çözmediyse tüm ayarları sıfırlamanız gerekebilir. Bu cihazınızı fabrika ayarlarına döndürecektir.

Sıfırlarma işlemi için; Ayarlar>Genel>Sıfırlama> Tüm ayarları sıfırla kısmına tıklayın. Sakın içerikleri sil kısmına tıklamayın. Cihazınızdaki resimler vb.. tüm içeriklerin silinmesine neden olursunuz.

iOS 13 Hücresel bağlantı problemleri

Hücresel bağlantıda sorun yaşıyorsanız, düzenli bir hücresel bağlantınız yoksa şu çözüm yollarını tek tek deneyebilirsiniz:

 1. Öncelikle operatörünüzün bulunduğunuz alanda çektiğinden emin olun. Sinyal alamıyorsanız operatörünüzle görüşün veya farklı bir operatöre geçin.
 2. Sorun operatörde değilse cihazınızı yeniden başlatın. Çoğu zaman sorun böyle çözülebilir.
 3. Hücresel bağlantıyı OFF-ON konumlarına alın. Cihazı uçak moduna almak ve tekrar normal moda almak da işe yarayabilir.
 4. Ayarlar> Hakkında kısmına giriş yapın. Herhangi bir güncelleme varsa yapın.

Yukarıdakilerden hiç birisi işe yaramadıysa Ağ ayarlarını sıfırlayın:

Ayarlar>Genel> Sıfırlama>Ağ ayarlarını sıfırla

iOS 13 Uygulama problemleri

Uygulama geliştiricileri iOS 13 için hazırlıklı olmayabilir. iOS 13 yüklediğinizde bazı uygulamalar düzgün çalışmayabilir.

 • Uygulamayı silin ve yeniden kurun.
 • Yukarıdaki yöntem işe yaramazsa iOS 12’ye downgrade yaparak, uygulamanın güncellenmesini bekleyebilirsiniz.

iOS 13 Face ID Problemleri

iOS 13 Beta uygulama notlarında FaceID’nin düzgün çalışmayabileceği yazılmış. Çözüm önerisi olarak da cihazı yeniden başlatın denmiş.

iOS 13 Touch ID Problemleri

FaceID yerine TouchID kullanıyorsanız ve iOS 13 ile birlikte düzgün çalışmıyorsa aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 1. Öncelikle TouchID sensörünün kirli, yağlı olup olmadığını kontrol edin. Aynı şekilde ellerinizi de kontrol edin.
 2. Sorun çözülmediyse cihazınızı yeniden başlatın.
 3. Sorun yine devam ediyorsa TouchID’nizi – parmak izinizi- yeniden tanımlayabilirsiniz. Bu işlem için:
 • Ayarlar menüsüne girin.
 • Touch ID & Passcode (parola) dokunun.
 • Parolanızı girin.
 • Varolan parmak izlerinizi silin.
 • Parmak izi ekle kısmına dokunun ve yeni parmak izleri ekleyin.

iOS 13 CarPlay Problemleri

CarPlay kullanıyorsanız ve iOS 13 ile birlikte bazı sorunlarla karşılaştıysanız şu yöntemleri deneyiniz:

 1.  Haritalar ekranında ana ekrana dönmek için ekranın sol altındaki yere dokunun.
 2. Yönlendirmeler için Siri’ye soracaksanız, öncelikle Harita ekranını açmalısınız.
 3. CarPlay kullanırken boş sayfa ile karşılaşıyorsanız, Bildirim merkezini aşağı çekin ve cihazınızın kilidini açın.

OS 13 sorunları ve çözüm yolları yazımız şimdilik bu kadar. Siz de sorunlarınız ve varsa çözüm önerilerinizle bize destek olabilirsiniz.

 

2 YORUMLAR

 1. Merhaba iPhone 7 cep telefonum video çekerken rüzgar sesi ve işlemci sesi çıkarıyor apple logosundan işlemcinin sesi geliyor ekranın sağ üst tarafında yavaşça vurunca tık tık diye sesi geliyor konuşma esnasında sesim karşı tarafa az gidiyor bir de ön kamerada iPhone 6 larda olduğu gibi hafif bir kayma var değişim yaparlar mı

 2. Merhaba iPhone 7 cep telefonum video çekerken rüzgar sesi ve işlemci sesi çıkarıyor apple logosundan işlemcinin sesi geliyor ekranın sağ üst tarafında yavaşça vurunca tık tık diye sesi geliyor konuşma esnasında sesim karşı tarafa az gidiyor bir de ön kamerada iPhone 6 larda olduğu gibi hafif bir kayma var değişim yaparlar mı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?