En Yaygın 5 iPhone Sorunu ve 5 Çözümü

0
153
yeni App Store

 Bir iPhone kolay satın alınmıyor öyle değil mi? iPhone’nunuzla erken vedalaşmak ya da her arıza karşısında yüksek tamir bedelleri ödemek istemiyorsanız cihazınızda oluşabilecek sorunlara karşı şimdiden bilgi sahibi olun. O halde işte başlıyoruz!

1-”Şarjım Çok Çabuk Bitiyor!”

Akıllı telefonların büyük bir kısmında görülen bir problem, şarj tüketimi! Cihazınızı daha dikkatli ve bilinçli bir şekilde kullandığınız takdirde bu problemin üstesinden gelmek zor değil, yalnızca birazcık çaba.

 iPhone cihazınızdan ayarlar>pil yönergelerini izleyin ve düşük güç modunu aktifleştirin. Bu sayede cihazınız belli bir pil seviyesinin altına indiğinde arka planda kullandığı birçok işlemi bekletecek, ekran parlaklığını düşüerecek ve böylece cihazınızı daha uzun bir sürede kullanabileceksiniz. Düşük güç modunu aktifleştirmenize rağmen cihazınızın pil performansından hala memnun değilseniz Apple kullanıcıları için sunulan pil değişim programlarını inceleyin. Cihazınızda kullandığınız gereksiz uygulamaları silin, ekran parlaklığınızı azaltın. 

2-”Depolama Alanı Yetmiyor!”

 Bilindiği üzere iPhone üretimlerinde micro SD kart desteği verilmiyor. Bu konu Apple’a getirilen en önemli eleştirilerden biri. Apple bu eleştirilere karşılık kullanıcılara 16, 32, 64 ve 128 GB olarak her cihaz için farklı depolama birimi sunuyor. 

 Bir iPhone satın aldınız ve zaman ilerledikçe tercih ettiğiniz sürümün depolama kapasitesinin size yetmediğini fark ettiniz öyle mi? Bu bir iPhone kullanıcısı için olumsuz bir durum. Fakat üzülmeyin, Apple size bu konuda da ciddi bir destek sağlıyor. 

  iPhone cihazınızın hafızası artık sizin için yeterli değilse iCloud saklama alanınızı kullanın. iCloud’u kurduğunuz esnada 5 GB saklama alanına ücretsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz. Eğer bu 5 GB da sizin için yeterli değilse ayda yalnızca 0.99 dolar ödeyerek saklama alanınızı 50 GB’a çıkarabilirsiniz. 

Şu konuları da inceleyebilirsiniz:

iPhone hafızasında nasıl yer açılır?

iPhone’da Hafıza Nasıl Temizlenir?

3-”iPhone’umu Suya Düşürdüm!”

 Hey, öncelikle sakin olun! Eğer iPhonu’nuzu suya düşürdüyseniz bu dünyanın sonu değil. Cihazınız bilinçsiz ellere geçmediği sürece çalışmaya devam edecektir. Nasıl mı?

  • Eğer telefonunuz suya düştüğünde kapalıysa tekrar açmayın. Cihazınızın üzerindeki sıvıyı bir bezle alın. Bir kavanozun içine yerleştirin ve yarısına kadar pirinç doldurun. Pirincin suyu emme özelliği olumlu bir sonuç almanızı sağlar. Telefonunuzu 2-3 gün boyunca açmayın.

  • Telefonunuz suya düştüğü anda uyku modundaysa yine hızlı bir şekilde kapatmanız yararlı olacaktır. Ekranın ortasında beyaz bir görüntü varsa ve telefonunuz kapanmıyorsa home+power tuşlarına aynı anda basılı kalın ve böylece kapatın.

 Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirmek için kendinize yeterince güvenmiyorsanız mutlaka profesyonel bir destek alın. Apple müşteri hizmetlerine 0 (216) 282 15 11 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Bu arada yeterince zamanınız olmadığını da unutmayın.

Ayrıca şu yazımızı da okumanızı öneririz:

iPhone suya düştü. Ne yapmalıyım?

4-Home Tuşu Çalışmıyor!

 iPhone kullanıcıları tarafından dile getirilen en önemli şikayetlerden biri, home tuşu arızası. Cihazınızı yağmurlu bir günde kullandığınız oldu mu? Ya da tozlu, kirli bir ortamda? Home tuşu bir iPhone’un en hassas bölümlerinden biridir. Eğer home tuşunuz bozulduysa profesyonel bir destek almadan önce şunu deneyin:

  • Hava durumu ya da borsa uygulamasına tıklayın.
  • Kilit tuşuna basılı kalarak kapatma ekranını getirin.
  • Sonrasında home tuşuna birkaç saniye için basılı kalın, ana ekrana gelin.

 Bu yöntem ciddi bir şekilde arızalanmamış olan bir home tuşu için uygulanabilir bir yöntem. 

5-”Ekran Dondu ve Düzelmiyor”!

 iPhone’nunuz sizi yarı yolda mı bıraktı? Bu her iPhone kullanıcısının başına gelebilir. Mükemmel bir yazılımla entegre olan cihazlarda bu tarz ufak tefek problemlerin yaşanması mümkün. 

 İlk olarak cihazınızı kapatmayı deneyin. Uyut/uyandır ve ana ekran tuşlarına Apple logosunu görünceye kadar en az on saniye boyunca basılı tutun. Cihazınızın kapanmaması durumunda Apple yetkili servis sağlayıcısından yardım isteyin.

 

İLGİLİ HABER:  iPhone 6s veya 6c 1715 mAh Pil Kapasitesine Sahip Olabilir

 

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?