Apple’ın Haziran ayında düzenleyeceği WWDC 2016 etkinliğinde Beta sürümünü tanıtacağı iOS 10 ile ilgili konsept tasarımlarında da gelişmeler başladı. Bizde Apple Uzmanı ekibi olarak en gerçekçi ve keşke bu özelliklerde olsa dediğimiz iOS 10 konsept videolarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kezde YouTube’da MacStories adlı kanalın paylaştığı iOS 10 konsept tasarımını sizlere aktaracağız.

iOS 10 Hakkında herkesin söylediği ve gerçek olması muhtemel özelliklerin başında kişiselleştirilebilir kontrol merkezi geliyor. Bugüne kadar sabit ikonlarla ve ayarlarla kullandığımız Kontrol Merkezi’ni artık iOS 10 ile değiştirebilir ve kendimize göre ayarlayabilir olacağız. Ekran parlaklığını ayarlamak yerine, Mobil Veri’nin açılıp kapanmasına olanak sağlayabilir ya da Hesap Makinesi yerine Whatsapp uygulamasının kısayolunu koyabiliriz.

iOS 10 Kontrol Merkezi

iPhone’da uzun süredir olmasını beklediğimiz bir başka yenilik ise Dark Mode. iPhone’larını daha koyu bir temada kullanmak isteyenler için geliştirebilir Dark Mode sayesinde herkes iPhone’da standart beyaz temayı kullanmak zorunda kalmayıp, isteyen daha koyu temayı seçebilir. Böylece, gece kullanımlarında belki iPhone gözleri daha az yorabilir. Her ne kadar bu durum Night Shift ile yapılmaya çalışılsa da, ne kadar başarılı olduğu tartışılır.

iOS 10 Dark Mode

iOS 10’da Keşke olsa da kullansak diyeceğimiz bir başka yenilik ise iMessage tarafında. Daha genişletilmiş iMessage uygulaması sayesinde karşı tarafa sadece mesaj değil, yeri geldiğinde bir takvim, bir uygulamanın App Store’daki hali ya da Notlar uygulamasından bir not gönderebilmeliyiz. Apple’ın geliştirilmiş iMessage üzerine çalışmaları olduğu söyleniyor ancak yine de ne kadar gerçekçi olduğunu Haziran ayında hep birlikte öğreneceğiz.

Bu özelliklerin haricinde ise MultiTasking yani aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırabilme, iPhone ve iPad’de dosyaları klasörler halinde düzenleyebilme ve Siri’nin söylediklerimizi yazabilir hale gelmesi gibi bazı ekstra özelliklerin daha olduğu iOS 10 Konsept videosu ile sizleri başbaşa bırakıyorum.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?