Kameraları endüstri standartlarına değin test eden DxOMark’tan sizler için düzenlenmiş olan bu en yüksek teknolojiler ile üretilmiş akıllı telefonları bir araya getirmekteyiz. Sizler için düzenlediğimiz bu akıllı telefonlar DxOMark’a göre en iyi kamera acaba hangi akıllı telefondadır?  Son dönemlerde akıllı telefon alış-verişleri ile kamera özellikleri alıcılar ve kullanıcılar üzerinde etkili olmaktadır. Fotoğraf makinası ve telefonu aynı anda taşımak istemeyen kitleler, en iyi kameraya sahip olan cihaz ve akıllı telefonu almak için birçok çeşit kıyaslamalar ve teknik özelliklerine bakmaktadır.

İnce eleyip sık dokuduktan sonra bu alınan kararlar ile bazen de sonu hüsran ile sonuçlanabilmekte oluyor. Bu yeni nesil akıllı telefonların kameralarını objektif bir şekilde endüstri üretimlerinin standardize şekillerine göre inceleyen ve sıralamalarını puanlandıran DxOMark’ın belirlemiş olduğu bu en iyi kameraya sahip olan akıllı telefonları sizler için bir araya getirmekteyiz. Bakalım DxOMark’ın endüstri standardize şekillerine göre incelenip belirlenmeleri yapılmış olduğu testlerde en iyi kamera hangi akıllı telefonda bulunuyor? İsterseniz DxOMark’ta 82 ve üzerinde sıralama puanı almış akıllı telefon listemize bir giriş yapalım.

DxOMark’tan 82 puan almış olan bu 4 tane cihaz olan akıllı telefonlar yer almaktadır. Bu akıllı telefonlar; iPhone 6s, iPhone 6 Plus, BlackBerry Priv ve Sony Xperia Z3 Plus’tır.

iPhone 6s: iPhone 6s; 12 Mega piksel çözünürlüğünde ve diyafram değeri f/2.2 olan 29mm lensli kameraya sahiptir. Sensör büyüklüğü 1/3 olan bu kamera 1.22 um piksel yoğunluğu ile ön plana çıkmaktadır. iPhone 6s kamerası 30FPS hızında 4K ve 60FPS hızında 1080P video çekimi yapabilmektedir.

iPhone 6 Plus : iPhone 6 Plus kamerası 1/3 sensör büyüklüğüne ve 1.5 um piksel yoğunluğuna sahip olacaktır. iPhone 6 Plus’ın kamerasını ön plana çıkaran asıl özellik ise Optik Görüntü Sabitleme özelliğine sahip olmasıdır. True tone flaşın yer aldığı iPhone 6 Plus 60FPS hızında 1080P video çekimi yapabilecektir.

BlackBerry Priv: BlackBerry Priv cihazının kamerası 27mm büyüklüğünde Schneider-Kreuznach optik ile desteklenecektir. OIS özelliğinin bulunduğu BlackBerry Priv kamerası 30FPS hızında 4K ve 60FPS hızında 1080P video çekebilecektir. BlackBerry Priv’de ayrıca dual tone flaş yer almaktadır.

Xperia Z3 Plus: Xperia Z3 Plus, tam 20.7 mega piksel kamera ile gelecek ve f 2.0 olacak. Xperia Z3 Plus kamerasının lensi tam 25mm büyüklüğüne sahip ve  piksel yoğunluğu ise 1.12 um olarak belirlenmiş. Xperia Z3 Plus, 30FPS hızında 4K ve 60FPS hızında 1080P video çekimi yapabilecektir.  Listemizin en yüksek zirvesinde son olarak 2 adet akıllı telefon modeli bulunuyor.

Şimdi de Sony Xperia Z5 ve Galaxy S6 edge Plus modellerine göz atalım.

Sony Xperia Z5: SonyXperia Z5’de tam 23 mega piksel kamera kullanılmış. Ayrıca cihaz yine f 2.0 diyafram değerine sahip. Sony Xperia Z5 cihazını ön plana çıkaran en önemli özelliklerinden biri ise 5 kata kadar görüntüyü bozmadan zoom yapabilme seçeneğine sahip olması. Xperia Z5 modelinde Sony’nin Exmor RS sensöür yer alır. Hybrid odaklama özelliği sayesinde Xperia Z5 sadece 0.03 saniyede odaklama yapabilecektir. Xperia Z5; 12800 ISO değerine kadar yükselme olanağına sahip ve 4K video çekimi yapıyor.

Samsung Galaxy S6 Edge Plus: Samsung Galaxy S6 EDGE ile aynı kamera özelliklerine sahip ve  kullanılan Sony IMX240 sensörü sayesinde oldukça iyi görüntü performansı sağlayabilirsiniz.

Galaxy S6 edge Plus kamerasına OIS destekli 28mm büyüklüğünde lens eşlik eder.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?