en iyi iphone ekran ayarları

iPhone‘unuzu kutusundan ilk çıkardığınızda ekran ve gövdesi kusursuz görünür. Ancak bir kılıfın içine yerleştirdiğinizde ve çeşitli ışık koşullarında kullanmaya başladıktan sonra, ekran ve gövde parlaklığının bir kısmı kaybolabilir. Kılıf konusunda yapabileceğimiz bir şey yok, ancak iPhone ekranından en iyi görüntüyü elde edebilmeniz için değiştirmeniz gereken ayarlar konusunda yardımcı olabilir.

iPhone Ekranından En İyi Görüntüyü Almanız İçin 7 Ayar

1. Parlaklık

Parlaklık ile başlayalım. iPhone ekranının daha parlak veya daha az parlak olmasını sağlamak için Denetim Merkezi’ndeki sürgüyü kullanabilirsiniz. Denetim Merkezi’ni açmak için ekranın alt kenarından yukarı doğru hızlıca kaydırın. (iPhone X’de sağ üst köşeden aşağı doğru kaydırın.)

2. Otomatik Parlaklık

Açık havaya çıktığınızda parlaklığı arttırmak, tekrar kapalı alana döndüğünüzde parlaklığı azaltmak zorunda değilsiniz. iPhone’lar mevcut ışık koşullarına bağlı olarak ekran parlaklığını ayarlayan Otomatik Parlaklık özelliğine sahiptir. Bu özellik cihazı ilk kurduğunuzda varsayılan olarak açık konumdadır.

Otomatik parlaklık özelliğini açtığınızda, kontrolü iOS’a devretmiş olursunuz. Böylece ekran parlaklığını ayarlamak için Denetim Merkezi’ne daha uğrarsınız. Ancak daha çok açık havada vakit geçiriyorsanız, ekran parlaklığı sürekli yüksek seviyede kalır ve cihazın şarjı daha hızlı tükenir.

Apple, iOS 11’de otomatik parlaklık ayarının yerini değiştirdi. Özellik artık Ayarlar’daki Ekran ve Parlaklık sayfasında değil. Otomatik Parlaklık özelliğini açmak veya kapatmak için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ekran Kolaylıkları‘na gitmeniz gerekiyor.

iOS 11 otomatik parlaklık açma kapatma

3. Beyaz Noktayı Azalt

Parlak ışığa duyarlıysanız, Ekran Kolaylıkları sayfasında yararlı olabilecek başka bir ayar var. Beyaz Noktayı Azalt özelliği ile ekranınızın genel parlaklığını değiştirmeden parlak renklerin yoğunluğunu azaltabilirsiniz. Bu özellik, parlaklıktan dolayı ekrandaki metinleri okumakta zorlandığınız anlarda yararlıdır.

iOS 11 Beyaz Noktayı Azalt

4. Night Shift (Gece Modu)

Night Shift, birçok iPhone kullanıcısına göre iOS 11’in en iyi özellikleri arasında yer alıyor. Özellik, akşam saatleri boyunca ekran renklerini daha sıcak hale getirerek, yatmadan önce vücudunuzun doğal saatini değiştirebilen ve iyi bir uyku çekmesini zorlaştıran sert, mavi bir ışığa bakmanızı engeller.

Night Shift’i günbatımından gündoğumuna kadar açık kalacak şekilde veya belli bir pencere için ayarlayabilirsiniz. Night Shift’in tüm ayarlarını Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Night Shift‘e giderek görebilirsiniz.

Night Shift’i Denetim Merkezi’de parlaklık kaydırıcısına 3D Touch uygulayarak veya basılı tutarak da ayarlayabilirsiniz.

iOS 11 Night Shfit Açma

5. Otomatik Kilit

Bu ekran ayarı, ekranınızdan ziyade pil ömrü ve kullanım kolaylığı arasında bir denge kurmayla ilgilidir. Ekrana güç sağlamak bir iPhone pilinin en önemli işidir. Bu ne kadar az açık kalırsa, piliniz daha uzun süre dayanacaktır. Diğer taraftan, telefonunuzun kilidini sürekli açmak zorunda kalmak can sıkıcı olabilir. Otomatik Kilit özelliği ile, iPhone’unuz kilitlenmeden ve ekranı kapatmadan önce eylemsiz kalacağı süreyi belirleyebilirsiniz. Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Otomatik Kilit seçeneğine gidin ve 30 saniye ile 5 dakika arasında bir süre seçin. Hiçbiri seçeneğini seçtiğinizde, manuel olarak ekranı kapatmadığınız sürece ekranınız açık kalacak ve piliniz daha hızlı tükenecektir.

iOS 11 Otomatik Kilit

6. Metin Boyutu ve Kalın Metin

Özellikle yakını görmekte zorlanan kullanıcılar için, ekrandaki metinleri okumak sıkıntılı olabilmektedir. Gözlerinde hipermetrop olanların, Ayarlar‘daki Ekran ve Parlaklık sayfasında metinleri daha okunaklı hale getirmek için kullanabileceği iki ayar vardır: Metin Boyutu ve Kalın Metin. İlki, Dinamik Font‘u destekleyen uygulamalar için metin boyutunu büyütmek (veya küçültmek) için kullanılır. Kalın Metin özelliği ise metinleri kalınlaştırarak daha okunabilir hale getirir. Özelliği etkinleştirmek için cihazınızı yeniden başlatmanız gerekir.

7. True Tone

Sonuncu özellik yalnızca iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’te yer almaktadır. En yeni iPhone’lar, daha doğal ve doğru renkler için mevcut ışık koşullarına bağlı olarak ekranın beyaz dengesini dinamik olarak ayarlayan True Tone özelliğine sahiptir. True Tone özelliğini, Ayarlar > Ekran ve Parlaklık sayfasından veya Denetim Merkezi‘ndeki parlaklık kaydırıcısına dokunarak ektinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?