Akıllı telefonların dayanıklılığını arttırmak ve kullanım ömrünü uzatmak için ne kadar teknoloji geliştirilse geliştirilsin, akıllı telefonlar genel olarak hassas aletler. Kullanıcıya bağlı hatalar bir yana, telefonların birçoğunun gerek yazılımsal gerekte donanımsal sorunlarla kendi kendine arızalandığını da biliyoruz. Bu konuda diğer markalara göre az da olsa sıkıntı yaşayan markalardan birisi de Apple. Özellikle kullanıcılardan gelen mesajları değerlendirdiğimiz zaman, iPhone serisinde de can sıkıcı sorunların yaşanabildiğini görüyoruz. Peki, en çok Arızalanan iPhone modeli hangisi? Kullanıcılar en çok hangi seride sorun yaşıyorlar? Bir araştırma üzerinden bu sonuçlara bakalım.

Arızalanan iPhone Modelleri için Oranlar

Hemen belirtelim ki Apple tarafından paylaşılan resmi sonuçlardan söz etmiyoruz. Bir güvenlik firması olan Blancco bu konuda her sene olduğu gibi bu senede raporunu yayınladı. Yeni rapor sonuçları ise çok şaşırtıcı değil. Paylaşılan sonuçlara göre en çok arızalanan model iPhone 6 modeli. %22’lik bir oranla ilk sırada yer alan iPhone 6, muhtemelen pil sorunlarının yaşandığı dönemde ardı ardına gelen talepler sonrasında böyle bir sonuç elde edildi.

Arızalanan iPhone

Bir yandan da serinin en eski modellerden biri olması, bu modellerde çok daha fazla sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Henüz yeni modeller olan iPhone X ve iPhone 8 modellerine doğru gidildiği zaman %3 gibi oranlar görüyoruz. Haliyle yeni modellerin henüz çok fazla sorun göstermediğini söyleyebiliriz.

Sorunların Türü Belli Mi?

En çok Arızalanan iPhone modeli araştırmalarında dikkat çeken detaylardan da söz edelim. Paylaşılan bilgilere göre Arızalanan iPhone modellerinde daha çok WİFİ, pil ve mobil veri kısımlarında sorunlar gündeme geliyor. Bu kısımlarda yer alan sorunların öne çıktığından söz ediliyor. Ayrıca Bluetooth kısmında da sorun yaşandığını belirtelim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?