En Çok Görülen 5 iPhone Kamera Çalışmıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

0
24005
iPhone kamera calismiyor sorunlari

iPhone kamerasının, özellikleri ve fotoğraf kalitesi nedeniyle en iyi akıllı telefon kamerası olduğu biliniyor. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, iPhone’un ön ve arka kamerası ile çekilen fotoğrafların kalitesi konusunda hem fikirler. Bununla birlikte, son zamanlarda, iPhone kamera çalışmıyor sorunları birçok iOS kullanıcısını rahatsız edebiliyor. Kullanıcılar kamera ile ilgili genelde aynı şikayetleri dile getiriyor. Bu şikayetler arasında, kamerasının kilitlenmesi, odaklanmaması veya daha da kötüsü Kamera uygulamasının Ana ekrandan kaybolması gibi sorunlar yer alıyor.

iPhone kamera sorunlarına çözüm arayan tüm kullanıcılar için, bu yazımızda en çok görülen iPhone kamera sorunları, bunların nasıl tespit edileceği ve en etkili çözüm yollarına yer verdik. En sık karşılaşılan iPhone kamera sorunları ve çözüm yolları için okumaya devam edin.

iPhone Kamera Siyah Ekran Sorunu

iPhone 6 kamera sorunları arasında en çok görülenlerden bir tanesi, iPhone kamera siyah ekran sorunudur. iPhone kamerasında siyah ekran görmek ve fotoğraf çekememek çok can sıkıcı değil mi?

iPhone Kamera Siyah Ekran Sorunu

Endişelenmeyin, bu siyah ekran sorunundan birkaç dakika içinde kurtulabiliriz. iPhone kamera çalışmıyor sorununu çözmek için aşağıda verilen adımları dikkatlice uygulamanız yeterlidir:

Adım 1: Her şeyden önce, kameranın lensinde biriken kir veya toz olmadığından emin olun. Yumuşak dokulu ve kuru bir bez kullanarak lensi nazik bir şekilde temizleyin.

Adım 2: Lens temizse, Home tuşuna iki kez basıp Kamera uygulaması dahil açık olan tüm uygulamaları kapatın. Bir dakika sonra Kamera uygulamasını tekrar açın.

Not: Ayrıca, ön kameraya erişmek için kamera değiştirme simgesine dokunarak bunun işe yarayıp yaramadığını deneyebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, Home tuşu ve Güç düğmesine 3 saniye boyunca birlikte basarak cihazı yeniden başlatın.

Yeniden başlatma işleminin, 10 iOS sorunundan 9’unu çözdüğünü unutmayın. Artık iPhone kameranızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

iPhone Kamera Odaklanmıyor

Bu, kameranızın odaklanmadığı ve bulanık fotoğraflar çekmesine neden olan başka bir garip iPhone 6 kamera sorunudur.

iPhone Kamera Odaklanmiyor Sorunu

Bu sorunu çözmek için aşağıda verdiğimiz üç yöntemden herhangi birini uygulayabilirsiniz:

Çözüm 1: Öncelikle kamera lensini yumuşak ve kuru bir bezle temizleyerek tüm tozları ve kirleri silin.

Çözüm 2: Telefonunuzdan koruyucu kılıfı çıkartıp kameranın odaklanıp odaklanmadığını kontrol edin. Bazen metalik / plastik kasalar lensin işini iyi yapmasını engelleyebilir.

Çözüm 3: Belirli bir noktaya veya nesneye doğru şekilde odaklanmak için kamera uygulaması açıkken iPhone ekranına dokunun. Kamera ekranına bir kez dokunduğunuzda, bir süre bulanıklaşacak ve sonra normal şekilde odaklanacaktır.

iPhone Kamera Flaşı Çalışmıyor

Bazen iPhone kameranın flaşı bile sorun yaratabiliyor. Flaş, herhangi bir kameranın vazgeçilmez bir parçasıdır ve özellikle karanlık ortamlardaki anılarınızı ölümsüzleştirmek için mutlaka çalışması gerekir.

Aşağıda verilen yöntemlerin, iPhone 6 kamera flaş çalışmıyor sorununu çözmeye yardımcı olacağından eminiz:

Not: Lütfen iPhone’unuzun aşırı ısınmasını önlemeniz gerektiğini unutmayın. Örneğin, cihazınız uzun süre çok sıcak bir ortamda kaldıysa, flaşı kontrol etmeden önce serin bir ortamda soğumasını bekleyin.

Çözüm 1: Öncelikle Ana Ekran’da aşağıdan yukarı doğru kaydırarak Denetim Merkezi’ne girin ve el feneri simgesine dokunarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin. El feneri yanmıyorsa bir teknik servise başvurmalısınız.

iPhone kamera flas calismiyor

Çözüm 2: Kamera uygulamasını açın ve aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi flaş simgesine dokunarak ayarlara girin. “Otomatik” mod seçilmişse, modu “Açık” konuma getirin ve flaş kullanarak bir fotoğraf çekmeyi deneyin.

iPhone 6 kamera flas calismiyor

iPhone Kamera Uygulaması Kayboldu

Bu bölümde yer verdiğimiz iPhone kamera sorunu, kamera uygulamasının kaybolmasıdır. Bu çok kafa karıştırıcı bir hatadır. Kamera yerleşik bir uygulama olduğu için, iPhone Ana Ekranında kolayca erişilebilmesi için her zaman görünmesi gerekiyor.

Kamera uygulamasını bulamıyorsanız yapabileceğiniz 2 şey vardır:

Çözüm 1: Ana Ekranı ortasından aşağı doğru çekin. Şimdi, aşağıda gösterildiği gibi üstte bir arama çubuğu görünecektir. Arama çubuğuna “Kamera” yazın ve uygulamanın bulunmasını bekleyin. Artık buradan uygulamaya ulaşabilir ve kullanabilirsiniz.

iPhone Kamera uygulamasi kayboldu

Çözüm 2: Ayarlar > Genel > Sınırlamalar’a dokunun ve Kamera özelliğinin açık olup olmadığını kontrol edin.

iPhone kisitlamalar

iPhone Kamera Kilitlenmesi Sorunu

iPhone kameranızın kilitlenmesinin birçok nedeni olabilir. Geçici bir yazılım hatası veya depolama sorunu böyle bir hataya neden olabilir.

Aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz:

Çözüm 1: Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesi’ne dokunun. Güncelle’ye dokunarak sorunu çözmek için yazılımınızı en yeni sürüme güncellediğinizden emin olun.

Çözüm 2: Güç Açma / Kapama düğmesine ve Home tuşuna 3-5 saniye boyunca aynı anda basarak iPhone’unuza hard reset atabilirsiniz. Bu yöntem, tüm arka plan işlemlerini durduracak ve sorunun arkasındaki muhtemel nedenleri gidermek için tüm uygulamaları kapatacaktır.

iphone hard reset atma

Çözüm 3: Başka bir çözüm yolu ise iPhone’unuzu yedekten geri yüklemektir. Bunu yapmak için iPhone’unuzu kişisel bilgisayarınıza takın ve iTunes’u çalıştırın. Ardından iPhone’u seçin ve “Geri Yükle” sekmesine tıklayın ve işlemin bitmesini bekleyin.

Çözüm 4: Her türlü iPhone kamera sorununu çözmek için en son çare, telefonunuzu sıfırlamaktır. Ancak verileriniz kaybetme riskiniz olduğunu unutmayın. Bu nedenle, telefonunuzu sıfırlamadan önce verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Telefonunuzu sıfırlamak için Ayarlar > Genel bölümüne girin ve ekranı en aşağıya kaydırın. Aşağıdaki görselde olduğu gibi iPhone’unuzu sıfırlamak için önce “Sıfırla”ya, ardından “Tüm Ayarları Sıfırla”ya dokunun.

iphone sifirlama

iPhone kamera sorunları çok ciddi sorunlar değildir ve kolayca çözülebilir. Tek yapmanız gereken sorunu iyice analiz etmek ve bu makalede yer verilen çözüm yollarından herhangi birini denemektir.

Sizden gelenler:

1- Merhaba, bir kaç ay önce iPhone 8 plus aldım bir defa kameramı açtığımda simsiyah bir ekran gördüm fakat bir kaç fotoğraf silince geçti, bugün yine aynı sey oldu, ön kameram çalışıyor fakat arka kamerayı açtığım zaman odaklama karesi çıkıyor ama simsiyah bir ekran ve çekme tuşuna bastığım zaman denemek icin cekmiyor haliyle, flaşı açmaya çalıştığım zamanda soğutmam gerektiğini söylüyor ama cihaz zaten soguk dolayısıyla flaşımda çalışmıyor, bu sorunun donanımsal oldugunu arkadaki iki kamera sensörünün arızalı oldugunu söylediler. “beyza”

2- Yurt dışından gelen İphone X cihazımın sıfır açılışında TrueDepth kamera sistemi arızası nedeni ile Face İD uygulaması çalışmıyor.Bugün garantiye teslim ettim parça değişimi yapacaklarını söylediler.

Bunu da okuyun: iOS 11 indirilirken bir hata oluştu sorunu ve çözüm yolları

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?