2020 yılının ikinci çeyrek verileri açıklandı. En fazla akıllı telefon satışı gerçekleştiren firmalar da bu şekilde ortaya çıkmış oldu. Yılın ikinci çeyreği için paylaşılan sonuçlarda akıllı telefon pazarı için ise büyük sürprizler var.

Markalar arasındaki denge değişmiş gibi gözükmekte. Sadece denge değil markalar arasındaki sıralamalar da değişmiş durumda. Birinci sırada yer alan Samsung, artık eski yerinde değil. Hemen açıklanan oranlara ve hangi markanın ne kadar satış yakaladığına bakalım.

2020 İkinci Çeyrek Akıllı Telefon Satışları

Pazarda büyüme değil, tam tersine %14’ü bulan bir küçülme var. Pandemi döneminin bunda etkisi olduğu düşünülürken, birçok markanın daraldığını anlıyoruz. Listenin ilk sırasında yer alan marka ise Huawei.

Birinci sırada yer alan Huawei, ikinci çeyrekte 55.8 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmeyi başarmış. Bu rakam iyi ve markayı birinci sıraya taşıyor gibi gözükse de durum biraz daha farklı. Aslında markanın birinci sıraya yerleşmesini sağlayan diğer markalara göre daha az küçülmesi. Geçen sene aynı dönemde telefon satışları 58.7 milyon adedi bulmuştu. %5’lik bir kayıp var.

İkinci sırada yer alan marka ise Samsung. Samsung’un yılın ikinci çeyreği satışları 53.7 milyon. Bu rakam geçen seneye göre çok düşük. Geçen sene aynı dönemde 76.9 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren Samsung’un, %30 oranında bir kayıp yaşadığı görülüyor. Ciddi bir kayıp yaşandığı kesin. Zaten bu düşüş nedeniyle birinci sıraya yerleşen Huawei oldu.

Üçüncü sırada yer alan ise Apple, Apple için durum daha farklı. Diğer bütün markalar pazarda düşüş yaşasa da Apple yükselmeye başlamış. Bu sene 45.1 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren marka, geçen sene aynı dönemde 36 milyon adet ürün satışı gerçekleştirmişti. Diğer markalarda düşüş yaşanıyor olsa da Apple’ın bu rakamlarla beraber geçen seneye göre satışlarını %25 arttırdığı anlaşılıyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone için 3 Yeni Eğitim Videosu Yayınlandı

Apple’ı takip eden Xiaomi dördüncü sırada ve Oppo ise beşinci sırada yer alıyor. Xiaomi, çok fazla akıllı telefon tanıtıyor olsa da 2020 ikinci çeyrek verileri gösteriyor ki Xiaomi için de bir düşüş söz konusu. Marka geçen sene 32.1 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmiş ve bu rakam bile hedeflerinin gerisinde olarak nitelendirilmişti. Bu sene ise biraz daha düşüş var ve yeni rakam 28.8 milyon. %10’luk bir kayıp söz konusu.

Oppo’ya baktığınız zaman durum daha da vahim. Oppo, 30.6 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirirken, bu rakam 25.8 milyona kadar düşmüş. Markanın yaşadığı düşüş oranı ise %16.

İlk 5 için açıklanan rakamlar bunlar. Sadece Apple büyüme gösterirken, genel pazarda %14’lük düşük olduğunu bir kez daha söyleyelim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?