Easeus MobiSaver incelemesi: iPhone’dan silinen dosyaları kurtarma

0
53

Yanlışlıkla iPhone’unuzdan video, fotoğraf veya birilerinin iletişim bilgilerini silmiş olabilirsiniz. Bazen sildiğiniz dosyalar sizin için çok değerli olabilir. iPhone’ununuzdan sildiğiniz bu dosyaları kurtarmak isteyebilirsiniz. Daha önce şu yazımızda iPhone’dan silinen dosyaları kurtarmak için hangi programları kullanabileceğinizi anlatmıştık. Şimdi de bu programlardan birini deneme şansı yakaladık.

Easeus Windows, MacOS, iOS vb.. farklı sistemler üzerine yazılım geliştiren sektörün en köklü yazılım şirketlerinden birisi. Bu yazımızda EaseUS MobiSaver Pro‘yu sizler için test edeceğiz.

EaseUS MobiSaver Pro’nun özellikleri

Siteden de görebileceğiniz gibi 2 farklı şekilde bu programı elde etmeniz mümkün: Free (Ücretsiz) sürüm ve Pro (Ücretli) sürüm.

  • Mesajlarınızı veya WhatsApp sohbet geçmişinizi kurtarmak isterseniz PRO satın almak zorundasınız.
  • Silinmiş resim ve videolarınızı kurtarmak için ücretsiz sürüm de kullanabilirsiniz. Ama her denemede 1 dosya kurtarmanıza izin veriyor. Kurtarmak istediğiniz yüzlerce-binlerce resim vb.. dosya yoksa FREE (ücretsiz) sürüm yeterli olacaktır. Yoksa PRO versiyonunu satın almalısınız.
  • Kişilerinizden sildiklerinizi de her denemede 5 kişi olarak FREE versiyonda kurtarabiliyorsunuz. Çok sayıda kurtarma işlemini kolayca yapmak için PRO versiyonu gerekiyor.
  • Silinen dosyaları IOS cihazınızdan ( iPhone, iPad, iPod) kurtarabileceğiniz gibi iTunes ve iCloud yedeklerinizden de kurtarabiliyorsunuz.

Önemli not:

Bir veriyi kurtarabilmeniz için o verinin üzerine başka bir veri yazılmamış olması gerekmektedir. Bu kural tüm programlar için böyledir. Örneğin; iPhone’unuzdan bir video sildiniz. Sonra aklınıza hata yaptığınız geldi ve kurtarmak istiyorsunuz. Sorunsuz o dosyayı geri getirebilirsiniz. Ancak videoyu sildikten sonra yeni video vb.. içerik yüklediniz. Bu içerikler silinen videonun bulunduğu hafıza alanına yazılırsa, eski videoyu kurtarmanın bir yolu yoktur. En azından data recovery programlarıyla bu iş olmaz. Belki kriminal incelemeler ile kısmen de olsa geri getirmek mümkün olabilir.

EaseUS MobiSaver Pro deneme #1

EaseUS MobiSaver Pro versiyonunu kendi telefonumda denedim. Eski 16 GB olan telefonumda uzun zamandır yer sıkıntısı yaşıyorum. Bu yüzden en geç ayda 1 içindeki fotoğraf ve videoları bilgisayara kaydederim ve cihazdan komple silerim.

EaseUS MobiSaver Pro’yu açtığınızda karşınıza şöyle bir ekran geliyor:

Scan butonuna basarak taramayı başlattığınızda dakikalar içinde cihazınızı tarıyor. Çıkan sonuç aşağıdaki gibi:

Şimdi bu sonucu inceleyelim:

  • Fotoğraf galerisinden resim veya video kurtaramamış.
  • Uygulamalardaki (muhtemelen whatsapp) resimleri ve videoları gösteriyor. Ama onlardan da silinmiş olanları kurtaramamış.
  • Mesajlar ve rehberden silinen verileri görmemiş.
  • Notlar ve hatırlatıcılar gibi verileri de görmemiş.

Sonuç hiç beklemediğim kadar kötü geldi. Programı açtığımda aşağıdaki yazı görünüyor:

Anlamı; Son (yeni) silinen bilgileriniz (resim,mesaj, kişi vb..) geri getirilecek.

Buradan da anlıyoruz ki bir verinin üzerine başka bir veri yazılırsa bu program eski veriyi geri getiremiyor. 

 

EaseUS MobiSaver Pro deneme #2

Şimdi cihazımdan 1 resim, 1 video, 1 mesaj ve 1 kişi bilgisini tamamen sileceğim. Daha sonra da bunları program ile geri getirmeye çalışacağım. Bakalım işe yarayacak mı?

Maalesef yine bir şey bulamadı.

 

Sonuç

Program 60 dolara satılıyor.  Gördüğüm kadarıyla parasını haketmiyor. Önerim FREE versiyonunu kullanmanız ve işe yaradığına kanaat getirirseniz Pro versiyonunu almanız. Test sonucunu yazılımcı firmaya da bildireceğim.

 

 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here