E-Ticarette Kullanılan Ürün Satış Hileleri

E-ticaret günümüzde sürekli gelişen, müşterinin psikolojisini yorumlayan ve bunu kullanabilmeyi sistemleyen bir satış kanalıdır. Online mağazalar, içeriğinde pek çok ürünü bulunduran butikler veya marketler gibi ilgi çekerken müşterilerin x ürünü almak için kullandığı e-ticaret sitelerinde sepetinde y ürününü de ekleyerek satın alabiliyor. Peki, e- ticaret siteleri bu etkiyi nasıl yaratıyorlar?

Yarın elinizde olması için 17:00’a kadar sipariş verin

Doğrudan zihninizle oynayan bir teknik olarak planlarınızı kargocunun gelmesini bekleyerek ertelemek zorunda kalmamanız hedefleniyor. Bu teknik ürüne değil, bilakis müşterinin sosyal hayatına endeksleniyor. Yani, kargocunun ne zaman geleceğini ve ne zaman ürünü teslim alacağınızı baştam biliyorsunuz.

Alışveriş kuponunuz var mı?

Alışveriş sepetinizi doldurduktan sonra ödeme sayfasında toplam tutara baktığınızda belki de fazla alışveriş yaptığınızı fark ettiniz. Tam alışverişten vazgeçecekken sayfada afilli bir yazı gözünüze çarptı… “ Alışveriş Kuponunuz var mı?”. Sitedeki profilinizde belki indirim kuponu kodu bulmanız mümkün olabiliyor. Tutarda bazen az da olsa göze hitaben indirim yapılmış oluyor.

Sınırlı bir süre için geçerli

Bir ürünü  indiriminin belirli bir zaman için geçerli olduğunu belirtmek, müşteride aciliyet duygusu yaratıyor. Hemen alma güdüsünü uyandıran bu teknikte hemen fırsatlardan yararlanma isteği uyarılmış oluyor.

Sınırlı sayıda stok durumu

Fiyat olarak iyi bir miktarın olduğunu düşünüyorsunuz ve stokta yalnızca bir ürün kaldığını fark ettiyseniz ürünü hemen başkası almadan da sepete atıyorsunuz. Bu çok kullanılan bir taktik ancak bu ürün yüksek ihtimalle kısa bir zaman sonra aynı fiyattan tekrar satışta olacaktır. Stokları eritme ve satışları arttırma hedeflenmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?