Akıllı telefonların kameralarını değerlendirme konusunda en güvenilir adreslerden biri olduğu kanıtlanan DxOMark, yeni telefonlarda ilk baktığımız sitelerden biri. Telefon tanıtıldığı zaman siteye girip bir bakıyoruz kamera değerlendirmesi nasıl diye.

Tanıtımı yapılan telefon, en iyiler arasında yer alan modeller olunca DxOMark kamera değerlendirmesi de daha çok önem kazanıyor. Tek tek model değerlendirilmesi yapıldığı gibi site belli aralıklarla enleri de yayınlıyor.

İşte en iyi kameralı telefonlar, en iyi gece çekimi yapan telefonlar gibi listeler yayınlanıyor. 2020 yılı için yapılan değerlendirmeler ise yeni bir listenin yayınlanmasını sağladı. Yeni bir liste dedim ama aslında birkaç farklı kategoride listeler yayınlandı.

DxOMark Enlerinde Yer Alan Telefonlar

Listede birkaç farklı markanın akıllı telefonu var ama bizi en çok şaşırtan Apple oldu. Her kategoriyi inceledik ama iPhone akıllı telefonlarını listelerde göremedik. iPhone 11 kamera konusunda çok başarılı bir telefon.

DxOMark

Demek ki başarısı 2020 yılı için yeterli değil. Birkaç farklı kategoride yapılan değerlendirmeye göre iPhone telefonlar listelerde yok ve başlıca rakipleri listeleri süslüyor. İsterseniz biz de listelere geçelim.

En İyi Gece Çekim Yapan Telefonlar

 1. Huawei P40 Pro
 2. Honor V30 Pro
 3. Honor 30 Pro+

Geniş Açı Çekimlerinde En İyi Telefonlar

 1. Galaxy S20 Ultra
 2. Galaxy S20+
 3. Galaxy Note 10+
 4. Huawei P40 Pro

Portre Modu Çekimlerinde En İyi Telefonlar

Beni en çok şaşırtan bu liste oldu. Apple portre modu ile ünlü olan bir marka. Ama listelerde Apple telefonları yok. Sıralamaya bile girememiş.

 1. Galaxy Note 10+ 5G
 2. Honor V30 Pro
 3. Galaxy S20 Ultra

Standart Fotoğraf Çekiminde En İyi Telefonlar

 1. Huawei P40 Pro
 2. Honor 30 Pro+
 3. Huawei Mate 30 Pro 5G

Video Kaydında En İyi Olan Telefonlar

 1. Huawei P40 Pro
 2. Honor 30 Pro+
 3. Xiaomi Mi 10 Pro

Listeler bu şekilde. Ne dersiniz iPhone akıllı telefonlarının DxOMark en iyi listelerinde yer almaması sizin için de bir sürpriz mi? İPhone 12 bu düzeni bozabilir. Gelişmiş kamera sensörleri bekliyoruz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?