Türkiye’nin İzmir şehrinde bulunan Alkadur adlı bir robot şirketi otomatik döner kesen bir robot üretti. Alkadur isimli şirket bu robotu Almanya’nın Berlin kentinde dönerlerle alakalı yapılan fuarda tanıttı. Döga ismindeki döner fuarında tanıtılan bu döner robotu döneri yapılan ayarlara göre belli ölçülere göre kesiyor. Bununla beraber kesilen bu dönerler hem sağlıklı ve hijyenik oluyor hem de kolay bir şekilde kesmeye yarıyor. Yani bu döner makinesi hem dönercilere yardımcı olurken hem de döner severler için sağlıklı olacaktır. Yapılan testlerde döner robotunun günde 300 kg döneri sorunsuz ve rahat bir şekilde kesebildiği söyleniliyor.

Robotun bu işlemleri yaparken yanında bir bilgisayarın ve bir kameranın olması gerekiyor. Bilgisayar ve kameranın yardımıyla kolaylıkla döneri kesip hazırlayan bu robot insanlar için birçok avantaj sağlıyor. Ancak herkes bu robottan hoşlanmıyor bazı kişiler döner ustalarının ve döner ocaklarının ayrılmaz bir ikili olduklarını ve robotların düzgün bir şekilde kestikleri ve sundukları döner yerine döner ustalarının kestikleri şekli düzgün olmayan dönerlerin daha samimi olduğunu düşünüyorlar.

Bununla beraber bu robotun yaptığı işlere bakmadan yalnız çalıştığı şekle ve dışarıdan çok sinir bozucu göründüklerini söyleyen bazı kişiler olurken bazı kişiler de bu robotun çok avantajlı olduğunu, kullanışlı olduğunu ve yaratıcı bir ürün olduğunu söylemektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?