VESA’nın anons ettiği yeni bir teknoloji olan DisplayPort 2 16K çözünürlüğe kadar desteği olan bir bağlantı teknolojisidir. Bu yazımızda  DisplayPort 2 nedir? Nerelerde kullanılır? gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

DisplayPort nedir?

DisplayPort çoğu insanın bilmediği bir görüntü aktarım teknolojisidir. Basit olarak bir HDMI portuna benzer. DisplayPort’un şu an kullanılan hali 60 Hz frekansta 8K video ve ses aktarımına izin veriyor. (HDMI 2.1 10K destekler.) DisplayPort oldukça düşün bir form faktörü içerir. HDMI kablo ile benzer fiyatlara sahiptir.

HDMI’nin aksine DisplayPort birkaç monitörü bağlarken “Papatya zinciri” denilen bir yöntem kullanır. Bu yöntemde video’yu bir monitöre aktarıp, ondan da diğer monitöre aktarırsınız. Bu şekilde zincir devam eder.

DisplayPort’un HDMI’nin aksine az kullanılmasının sebebi göreceli olarak uygun fiyatlı bilgisayarlara bu portun konulmaması. Ancak yüksek seviyeli birçok monitör veya bilgisayarda DisplayPort  portu da var.

DisplayPort 2 nedir?

En yeni DisplayPort teknolojisi DisplayPort 2’dir. DisplayPort 2; 8K, 10K ve 16K video çözünürlüğünü 60 Hz frekansında destekler. Bilgi transfer hızı ise 77.37 Gbps’dir. Ayrıca HDR10 desteği de vardır.

Bu değerler oldukça dikkat çekici. Ancak DisplayPort 2’nin en iyi kısmı VR oyun oynamada kendini gösteriyor. DisplayPort 2’nin 77.37 Gbps veri aktarım hızı VR oyunlar için ideal bir seviye. Çünkü aynı zamanda 2 VR başlığı kullanıldığında 4K 60 Hz’lik oyunların veri ihtiyacı bunu gerektiriyor.

Apple VR

USB-C ise DisplayPort 2 ile tam uyumlu. Böylece telefonlar ve laptoplar’da DisplayPort 2’nin kullanılması sorun olmuyor.

DisplayPort 2 ne zaman çıkacak?

VESA, DisplayPort 2’yi 2020’nin sonunda piyasaya sürmeyi planlıyor. Önümüzdeki yıllarda DisplayPort 2 portu destekleyen cihazları daha çok göreceğiz. 2020-2030 arasında bu teknolojinin damga vurması bekleniyor.

Şimdilik bilgisayar üreticilerinin DisplayPort’u ucuz bilgisayarlarına koymak istememesi ve bunun yerine HDMI 2.1 kullanmaları aşılması gereken en büyük sorun olarak görünüyor. HDMI 2.1’de oldukça iyi veri akışına sahip. 10K video çözünürlüğünü destekliyor.

İLGİLİ HABER:  iCloud Verileri Neden Google Bulut Sunucularında Saklanıyor?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?