Deponia Doomsday İnceleme

Daedalic Entertainment şirketi, Hamburg merkezli point-click tarzı oyunları ile tanınan ve Deponia serisiyle adını duyuran bir firma. Mouse imleci ile tıklayarak oynanan bu şekil oyunlarda genelde karakterler, görsel tasarımlar, küçük bulmacalar ile ip uçları ile dolu sohbetler dikkat çeker. 2012 yılında karşımıza çıkan deponia, başrolde rufus ile tanıştırdı bizleri.

 

Kuvaq isimli köyde yaşayan rufus, köyün  Organon isimli orta ve Elysium isimli elitlerin çöplerinin biriktiği bir köy olduğunu görür. Ryfys kendini beğenmiş ve aksi biridir ve köyden kaçma planı yapması, oyunun ilk konusudur. Bunun yanında eski kız arkadaşı olan toni, arkadaşı Wenzel, ayrıca elit tabakasından olan aşkı goal karşımıza çıktı.  Bu kez ön plana rufusun babası seagull, yer altı dünyasının patronu janosch, bozo ve gemisi çıktı. Sonraki yıl ise en baştan beri 3 etaplı olduğu bildirilen oyunun Goodbye Deponia eklendi ve sonraki yılda  Deponia: The Complete Journey isimli set eklendi.

 

Şubat ayında aniden Daedalic, deponia ile alakalı videolar servis etmeye başladı ve böylece serinin geri döneceği ortaya çıkmış oldu. Duyurunun hemen ardından 5 gün sonra oyun satışa sunuldu ve başrolde yine rufus var. Ancak Goodbye Deponia oyununun sonundan memnun kalmayan oyuncular tepki göstermiş ve bu durumda Deponia Doomsday hemen harekete geçti.

 

Rufus, rüyasında önceki olayları görür ve uyanınca kendini bir zaman makinesi yanında bulur ve zaman makinesini kullanarak Deponia serisinin başına döner. Elysium’da yaşayan Goal’e gitmek için değişik bir yol bulmayı planlar. Önceki oyunlarda olduğu gibi nesneleri birleştirmek veya birleştirmeden direk kullanarak ilerlemek gereken oyunda opsiyonel mini puzzle kısımları da mevcut.

 

 

Bölümün Türkiye fiyatı 55 TL ama önceki bölümleri alanlara indirim sunulmuyor. Fiyatın pahalı olması nedeni, pakete dahil edilen soundtrack, çizimler, fazla içerik olarak görülüyor. Türkçe dil desteği de olmayan oyun, 13 saat sürüyor bu sebeple oyunu ikiye bölmüşler.

 

Oyunun türü sebebiyle ihtiyacı olan gereksinimleri Windows , 2 GHz çift çekirdekli işlemci, Radeon HD 3400, GeForce 9400 ekran kartıdır. Aslında basit animasyonları olan, büyük ebatlı görselleri olan oyunun sistem gereksinimlerinin yüksek olmaması doğal bir durum.

 

Oyun serisinin ilk 3 bölümü, PC, Mac OS X ve Linux sistemine uyumlu olarak sunulmuştu. Son bölümde ise Windows, Sony PS4 ve Microsoft Xbox One versiyonları konsol sahiplerine ilk kez oyun oynama imkanı veriyor. Sanıldığının aksine çözülmesi kolay bir oyundur. Seslendirmesi gayet kalitedir ve müzikler uyumlu, dikkat çekicidir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?