Deneme Sürecinde Apple Her Bir Şarkı İçin 0.2 Cent Ödeyecek

0
539

New York Times’ın haberine göre Apple, üç aylık deneme sürecinde her bir şarkı için 0.2 cent ödeyeceği öğrenildi. Oranın Spotify’ın bedava yayın akışına verdiği ücretle aynı olduğu düşünülüyor ve muzik firmalarının, şarkı yazan kişilerinin de haklarının içermediği düşünülüyor.

Apple hala sıkı bir şekilde müzik şirketleriyle anlaşmaya çalışıyor fakat Bilboard’un ikinci raporuna göre şirket şarkıların hakları içinde ekstra olarak 0.047 cent daha ödeyecebileceği dile getirildi. Toplamda ücretsiz yayın akışı sırasında Apple, yaklaşık olarak her bir şarkı için 0.247 cent ödemede bulunacak.

Normalde ücretsiz yayın akışı döneminde Apple’ın ücret ödeme gibi bir düşüncesinin olmadığı düşünülüyordu fakat son günlerde Taylor Swift’in Tumblr üzerinden Apple’ın müzik servisinin ücretsiz deneme sürümü içermesinin çok üzücü olduğunu ve uygun bulmadığını dile getirmişti. Şarkıcının bu tutumu sonrasında Apple üç aylık deneme sürecinde de şarkı sahiplerine ücret ödemeye kararlaştırdı.

Apple Music gelecek hafta salı günü 100 ülkede kullanıma sunulacak. Üç aylık deneme sürecinin bitimi sonrasında kullanıcılar bireysel kullanımda 9.99 TL, 6 kişiye kadar Aile Paylaşımında ise 14.99 TL aylık ücret karşılığında kullanabilecekler.

İLGİLİ HABER:  Apple WWDC 2015 İçin Moscone West'de Hazırlıklara Başladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?