İnternet hayatımıza girdi gireli güvende değiliz. Veri gizliliğini bile önemsiz kılacak yeni riskler ortaya çıkmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız yazımızda DeepNude uygulamasından söz etmiştik. Kadınların fotoğraflarını çıplak fotoğraf konumuna getiren bir yapay zeka üzerine kurulu uygulama için detaylardan söz etmiştik. Şimdi ise bir başka tehlike Deepfake teknolojisinden söz edeceğiz.

Nedir bu Deepfake? Neden bu kadar gündemde? Peki, korunmak mümkün mü? Detaylarla ele alalım.

Deepfake Nedir?

İşe yeni tehlikenin ne olduğunu açıklayarak başlayalım. İşin için de tam olarak yapay zeka ve makine öğrenimi var. Aslında tam anlamıyla montaj sisteminden söz ediyoruz. Videolarda yer alan kişilerin dudak hareketleri ve mimikleri makine öğrenimi ile algılanıyor.

Deepfake

Yapay zeka elde edilen bu verileri işliyor ve videoda yer alan kişiye özel bir algoritma oluşturuyor. Bu algoritma, kendisine verilen görselleri aynı mimikler ve ifadelerle güncelliyor. Bir nevi verdiğiniz görsel, neredeyse kusursuz bir şekilde videodaki gerçek kişiymiş gibi işleniyor. Yüz değiştirilmiş oluyor.

Deepfake Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Yapay zeka ile güçlendirilmiş olan yazılım çok yeni. 2017 yılında bir Reddit sayfası üzerinden ortaya çıkan teknoloji, çok kısa bir süre içerisinde yayıldı. Reddit üzerinden bir geliştiricinin açtığı sayfayla gündeme gelen teknolojinin şu sıralar kullanım alanı çok hızlı gelişmeye de başladı.

Deepfake

Ne Amaçla Kullanılıyor?

Söz konusu teknoloji, ilk olarak yetişkin filmlerinde kullanılmak üzere yayıldı. Reddit üzerinde de yapılan paylaşımlarda, yetişkin film yıldızlarının yüzlerinin ünlü oyuncularla değiştirildiği görüldü. Fakat sonrasında hemen her alanda Deepfake teknolojisinin kullanılmaya başlandığını gördük.

Deepfake

Ne amaçla kullanıldığı konusunda çok fazla yorum yapmaya gerek yok. Oluşturulan videolar hemen hemen her alanda karşınıza çıkabiliyor. Yetişkin filmlerinde ünlülerin yüzlerinin kullanılması, siyasetçilerin yüzlerinin değiştirilmesi gibi gibi birçok alanda bu videoları görebiliyoruz. Özellikle şantaj ve intikam videolarında can sıkıcı bir teknolojiyle karşı karşıya kalabiliriz.

Deepfake Nasıl Kullanılır?

Deepfake nasıl kullanılır sorusunun cevabı belli. Yapay zeka. Bunun için biraz profesyonel olmak ve yazılıma sahip olmak gerekiyor.

Deepfake Engellenebilir Mi?

Bu sistemi engellemek için karşı teknolojiler geliştiriliyor. Ne kadar kusursuzmuş gibi gözüküyor olsa da söz konusu montaj çalışmalarında da hatalar ortaya çıkıyor. Gözle görülmese bile bu hataları tespit edebilen yazılımlar geliştirilmeye başlandı. Tabii ki işin nereye varacağını bilmek oldukça zor.

Deepfake nedir sorusuna cevap aramaya çalıştık. Konuya ilişkin merak ettikleriniz varsa, yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?