Deep Fusion Nedir? iPhone Modellerine Nasıl bir Artı Sağlayacak?

0
466
Deep Fusion

iPhone 11 akıllı telefonlarının saklı kalmış olan teknolojileri bir bir ortaya çıkmaya devam ediyor. Ülkemiz için de 18 Ekim tarihinde satışa çıkmasını beklediğimiz yeni akıllı telefonların içerisinde yer alan teknolojilerden birisi de Deep Fusion teknolojisi.

Apple’ın A13 işlemcilerinden güç alacak olan yeni teknoloji, markanın önemli avantajlar elde etmesini sağlayacak. Yapay zeka tabanlı olan Deep Fusion teknolojisinin, telefonlarda nasıl bir artı sunacağına ve tam olarak ne olduğuna bakalım.

Deep Fusion Fotoğraf Teknolojisi

Söz konusu teknoloji, fotoğrafların daha kaliteli bir hale gelmesini sağlayacak. A13 işlemcilerinin içerisinde yer alan 8 çekirdekli Nöral mtoru tarafından kullanılacak olan sistem, fotoğraf çekimlerinde en iyi görüntü kalitesini yakalamaya izin verecek.

Çekim sırasında siz deklanşöre dokunduğunuz zaman, 4 adet fotoğraf çekilecek. 4 adet fotoğrafın dışında bir de uzun pozlama çekilecek. Uzun pozlamanın sonrasında bir 4 fotoğraf daha çekildiğini göreceğiz. Tabii ki bunlar sizin fark edemeyeceğiniz kadar hızlı yapılacak.

Deep Fusion teknolojisi, çekilen bu fotoğraflar üzerinde işleme yapacak. Fotoğraf çok kısa bir süre içerisinde analiz edilecek ve en iyi parlaklık, ton, detay, ışık yapısına sahip olan fotoğraflar ortaya çıkarılacak.

Deep Fusion

Fotoğrafın işlenmesi sırasında ise birkaç saniye beklemek gerekecek. Sonucunda görüntü kalitesi oldukça yüksek olan bir fotoğraf elde edilmiş olacak. Böylece fotoğraf çekimlerinde kusursuz bir yapı sunulmuş olacak.

Başta dediğimiz gibi bu teknoloji için A13 işlemcilerinin kullanılması gerekiyor. Yani iPhone XS Max modelinde bile Deep Fusion olmayacak. Sadece iPhone 11, iPhone 11 Pro ve Pro Max modellerinde bu teknolojinin kullanıldığını göreceğiz. Açıkçası Apple’ın benzer sistemleri eski telefonlarda da sunulmuştu.

Fakat A13 işlemcilerinin içerisinde yer alan yapay zeka bölümü biraz daha güçlü olduğu için biraz daha kaliteli fotoğraflar sunulmuş olacak. Söz konusu teknolojinin şu an kullanılmadığını da ekleyelim. iOS 13.2 sürümünden sonra bu özelliği kullanmak mümkün olacak. iOS 13.2 güncellemesinin Kasım ayında yayınlanması bekleniyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 12 Ekran Koruyucularının Görseli Paylaşıldı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?