Bu soru geçmişte ciddi tartışmalara yol açtı. Tartışmaların nedeni ise XBOX DDR3 ram kullanıyorken, PS4’ün GDDR5 ram kullanmasıydı. Bu arada GDDR5 ile DDR5 tamamen aynı şeydir. Çoğu kişi, yeni bir teknoloji olması nedeniyle GDDR5’in daha iyi olduğunu savundu. Sizi şaşırtabilir ancak DDR3’ün daha iyi olduğu birçok nokta var. Merak ediyor musunuz? Okumaya devam edin.

Kısa cevap: GDDR5, DDR3’ten daha hızlı bellek bant genişliği sağlar.

GDDR5, çift veri hızı tipi beş eşzamanlı rastgele erişimli hafızanın kısaltmasıdır. DDR3 ise çift veri hızı tipi 3 eşzamanlı hafızanın kısaltmasıdır.

GDDR5, bir eşzamanlı grafik rastgele erişimli bellektir. DDR3 RAM’den daya yeni bir teknolojidir. Peki durum böyleyken, DDR3 RAM nasıl daha iyi performans gösterebilir?

GDDR5 nedir

DDR5 ile DDR3 arasındaki farklar

GDDR5’in DDR3’ten daha yüksek bir bant genişliği vardır. Bu, GDDR5 ram’in daha kısa sürede daha fazla bilgiye izin vereceği anlamına gelir. Ancak bu aynı zamanda bellek hızı ve bitlerine de bağlıdır. Muhtemelen, 128 bit veya 256 bit olarak tanıtılan grafik kartlarını (GPU’lar) görmüşsünüzdür. Bit’ler kartın bant genişliğinin bir parçasıdır.

Bant genişliği bellek saat hızından da etkilenir. Genel bir kural olarak, 256 bit, 128 bitin iki katı daha hızlıdır. Bellek saat hızında 400mHz 200mHz’den iki kat daha hızlıdır.

GDDR5 yalnızca GPU’larda (grafik kartlarında) kullanılırken DDR3 PC’lerde de kullanılır. GDDR5, birçok küçük görev için uygun değildir. DDR3 biraz daha iyi performans gösterir. Bunun nedeni ise, GDDR5’in bir çok küçük bellek görevi için optimize edilmemiş olmasıdır.

Eğer bir oyun bilgisayarı kurmak istiyorsanız, DDR3 ram’e sahip bir bilgisayarda GDDR5 GPU kullanmanız tavsiye edilir.

DDR5 ile DDR3 hız açısından nasıl karşılaştırılır?

Bellek bant genişliği, grafik kartınızın VRAM’ından faydalanabilmesi için önemlidir. Örneğin, VRAM kapasitesi ve türü haricinde 2 grafik kartındaki her şeyin aynı olduğu bir senaryoda hangisinin daha hızlı olacağını aşağıdaki örneklerle açıklayabiliriz.

1 GB GDDR5 ile 2 GB DDR3’ün karşılaştırıldığı bir senaryoda, bellek alanının daha verimli kullanılması için 1 GB GDDR5 daha iyi olurdu. Ancak, 1 GB GDDR5’te 200 MHz’lik bir bellek hızı ve 128 bitlik bir veri yolu genişliği, 1 GB DDR3’te ise 400 MHz’lik bir bellek hızı ve 256 bitlik veri yolu genişliği bulunuyorsa, bu durumda mücadeleyi kazanan DDR3 olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Laptop, NoteBook, Netbook, Tablet PC ve Ultrabook Arasındaki Farklar Nelerdir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?