Dünyanın en popüler uygulamaları arasında olan ve kendi alanında belki de zirvede yer alan Dark Sky, Apple’ın odağına oturmuş ve yakından takip edilen bir uygulama haline gelmişti.

Temeli hava durumu uygulaması olarak bilinen Dark Sky, radar haritaları göstermek ve gerçek zamanlı hava durumu bilgisi gibi bilgiler vermesiyle ünlenmişti.

Apple bu ünü kendi adına katmak istedi ve birkaç ay öncesinde uygulamayı satın aldı. Apple’ın uygulamayı satın almış olması bir şeyleri değiştirdi. Firma bundan sonraki süreçte uygulamasının sadece iOS işletim sistemlerine özgü olacağını söylemişti. Dediğini de yaptı.

Dark Sky Android Platformlarına Veda Etti

İlk etapta Google Play Store uygulama mağazasından başlanıldı. Google Play Store’un en popüler uygulamalarından biri olmasına karşın Sky, buradan tamamen kaldırıldı. Android akıllı telefon kullanıcıları için yolun sonuna gelindiğini gösteren bu karar, sonrasında da desteklendi ve APK sürümlerine de son verildi.

Şu an akıllı telefonda uygulamayı kullanmak için Apple cihazlarından birine ihtiyacınız var. Web sürümü kullanılmaya devam ediyor ama bu sürüm telefonlar için çok işlevsel olmuyor. Zaten mobil uygulamanın çıkmasının nedeni de buydu ve işlerin biraz daha pratikleşmesi isteniyordu.

Dark Sky

Fakat madem böyle bir şeyi satın aldık, kendi bünyemizde tutarız düşüncesiyle Apple, bir uygulamanın daha kaderini değiştirmiş oldu. Bundan sonraki aşamada Dark Sky uygulamasının Android platformuna geri dönmesinin ihtimalinin de olmadığı düşünülüyor.

Geri dönüşün olmayacağını işaret eden bir gelişme daha var. Uygulama akıllı saat işletim sistemi olan Wear OS işletim sisteminde de kullanılıyordu ve bir hayli popülerdi. Fakat bu karar Android işletim sistemini etkilediği gibi Wear OS işletim sistemi için de geçerli oldu. Sonuçta uygulamanın akıllı saat versiyonuna da veda ettik. İşte bu işaret gösteriyor ki artık geri dönüş yok.

Dark Sky, tamamen Apple uygulaması ve Apple ile sınırlı kalan bir uygulama olacak. Apple’ın bu uygulamayı geliştirmek için nasıl çalışmaları var, orası ise net değil. Bu tür bir karar alınmasının ardından mutlaka uygulama geliştirilecek ve iOS cihazlarda daha yetenekli kılınacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?