CloudKit Sorunu iOS Geliştiricilerinin Gündemine Oturdu

Geliştiriciler CloudKit sisteminde sorunlar yaşamaya başladı. CloudKit sisteminde yer alan sorun ne? Apple bir açıklama yaptı mı?

0
137

Apple, servislerini kullanan kullanıcılara sunduğu birçok ayrıcalıklı sistemle biliniyor. Gerek uygulamalara ulaşmak, gerek müzik servisleri gerekse de haber servisleri gibi kullanıcılara sunulan birçok hizmet var. Apple’ın hizmetleri ise sadece kullanıcılara sunulan servislerle geçerli değil. Bunun yanında iOS için uygulamalar sunan geliştiricilere de birçok hizmet sunuluyor. Bu hizmetlerden birisi de CloudKit sistemi.

Adından da anlayacağınız gibi iCloud bulut servisini kullanmak ve uygulamalara entegre ederek, uygulama dosyaları ve kullanıcı verilerini yedeklemeniz için kullanılan sistem, geliştiricilere bir hayli yardımcı oluyor. Fakat son birkaç gündür CloudKit hizmetinin gündeme gelmesinin nedeni sorunları.

CloudKit Sorunu Çözüldü Mü?

Birkaç bireysel geliştirici tarafından yapılan paylaşımlarla beraber ortaya çıkan gelişmelerde, bazı verilerin sebepsiz yere silindiği iddia edildi. Geliştiriciler, uygulamalarına üye olan kullanıcıların verilerinin silindiği yönünde mesajlar göndermeye başladı. Apple’a gönderilen mesajlar ise sadece bireysel geliştiriciler için geçerli değil. EA Games gibi dev firmalarında bazı sorunlarla karşı karşıya kaldığı belirtiliyor.

CloudKit

Apple’ın da sorunu kabul ettiği ve sorunu çözmek için çalışmalar başlattığı belirtiliyor. Son kullanıcıların kullandığı iCloud bulut depolama hizmetinde ise bir sorun yok. Verilerde ya da verilen depolanmasında herhangi bir sorun yaşanmıyor. Sorunun sadece CloudKit içerisinde yaşandığı ve geliştiricilerin sorunlar yaşadığı yönünde bilgiler var. iCloud Phone Library gibi bağlantılı hizmetlerinde de sorunların olduğunu belirtelim.

Geliştiricilerin yaşadıkları sorunlar, muhtemelen uygulamalara da yansıyacaktır. Apple’ın bunun için çalışmalar yaptığı ve sorunu kısa süre içerisinde çözeceğini düşünüyoruz. Ancak geliştiriciler için şu an için gelişmeleri takip etmekten başka bir çare yok. Durum hakkında herhangi bir gelişme yaşandığı zaman, detayları paylaşacağız.

İLGİLİ HABER:  Whatsapp'tan Nasıl Müzik Gönderilir ? ( Resimli Anlatım )

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?