Çinli Firmalar Apple’ı Zorluyor

0
52

Akıllı telefon üretimi her geçen sene biraz daha artış gösteriyor. Sadece akıllı telefonların üretiminde değil haliyle satışında da sürekli bir artış yaşanması durumu söz konusu. Akıllı telefonlar için geçerli olan bu durum bu alanda piyasaya ürün süren firmaları da yakından ilgilendirmekte. Akıllı telefon denildiğinde akla ilk gelen firmalar arasında ise Apple ve Samsung’un var olan bu pazarda ilk iki sırayı aldığını söylemek gerek. Sürekli yeni seri akıllı telefon modelleri ile pazardaki yerlerini korumaya çalışan her iki firma için ise son gelen haberler pek iç açıcı değil.

Çinli Üreticiler Pazara Hakim Oluyor

Zira yapılan son araştırma ile beraber Samsung ve Apple’ın liderliğinde ilerleyen akıllı telefon sektöründe artık yeni söz sahipleri gelmeye başladı. Çinli firmalardan oluşan bu üreticiler her sene üretimlerini ve satışlarını da biraz daha arttırmaya başladı. Son üç yıllık araştırma verilerine göre Huawei başta olmak üzere tüm bu firmalar üretimlerini ve satış oranlarını sürekli olarak arttırmayı başarmış durumda.

huawei-satışları

Bu sene artış oranında en yüksek rakamı da yakalayan firmalar arasında birinciliği ise Huawei elinde bulunduruyor. Üretimi oldukça fazla olan seri bu sene satış rakamlarında da %110 gibi bir artış sağladı. Toplam satış rakamlarına bakıldığında ise genel olarak Çinli teknoloji devlerinin büyük bir yükseliş gösterdiğini görüyoruz. Zira Huawei’den sonra bir diğer Çinli üretici olan Oppo’nun da satış rakamlarını %90 gibi bir oranda yükselttiği araştırmalara yansıdı.

Apple ve Samsung Düşüşte

Çinli firmaların bu yükselişine karşın Apple’ın ve Samsung’un bir düşüş yaşadığını da belirtelim. Note 7 sonrasında Samsung için açıklanan bu düşüş oranı %14 olurken Apple için ise bu rakamın %6 civarlarında olduğu açıklandı.

Huawei-Apple-satış-rakamları

Sadece bu rakamlara bakıldığında bile Çinli üreticilerin uzun vadede sektörün liderleri konumunda olan iki firma Samsung ve Apple’ı geride bırakacağı gözüküyor. Hatta bazı analistlere göre bu durum kesin yaşanacak. Apple’ın ve Samsung’un Çinli üreticilere karşı nasıl bir adım atacağı ise şimdilik merak konusu olarak kalmakta.

İLGİLİ HABER:  Pokemon Go bazı ülkeler için artık iOS'da

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?