Çin’den Apple’a Yine İyi Haber Gelmedi

0
40
Apple Çin

Akıllı telefonları ile dünya genelinde en yüksek satış rakamlarını elde ettiği bilinen Apple’ın Samsung’un hemen arkasında en çok satan marka olarak ikinci sırada yer aldığını da biliyoruz. Genişleyen akıllı telefon pazarıyla beraber satış oranlarını da normal şartlar altında artırması beklenen Apple’ın son dönemlerde ise beklenmedik bir şekilde satış düşüşü yaşadığı da biliniyor.

Özellikle markanın yeni seri akıllı telefon modelleri olan iPhone 7 serisinin beklendiği kadar büyük bir etki yapmaması da aslında Apple’ın genel satışlarında bir düşüş yaşanabileceğini işaret ediyor. Tüm bu beklentiler ise son verilere göre doğru çıktı. Elde edilen son verilere göre en büyük kalelerinden birisinde daha gerilemeye başladı.

Çin Pazarında Genel Satışlarda Apple İle Kez Geri Düştü

Apple’ın olumsuz bir gelişme daha yaşadığı Pazar ise Çin pazarı oldu. Dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğuna hakim olması nedeniyle akıllı telefon üreticileri için de en önemli merkezlerden biri olan Çin aynı şekilde Apple için de oldukça önemli merkezlerden biri olarak dikkat çekiyor. Haliyle Çin pazarında yaşanan bir durum Apple’ın satışlarını da doğrudan etkilemekte. İşte gelen son iddialara göre de Apple’ın Çin pazarında elde ettiği satışlarda ciddi oranda düşüşler yaşandığı da belirtiliyor.

Apple Çin

Son rakamlara göre teknoloji devi Çin pazarında zaten iPhone 6s serisi ile beraber devam eden düşüşü yeni serisinde de yaşadı.  Bu durumla beraber satışlarını %21 oranında düşüren firmanın ilk kez genel satışlarda Çin’de en çok tercih edilen marka unvanını da kaybettiği ortaya çıktı.

İkinci hatta üçüncü sıraya yerleşen Apple’ın önüne geçen firmalar da yabancı değil. Doğrudan Çin içerisinde üretim yapan ve yine Çin içerisinde satış yapan Oppo ve Huawei markalarının Apple’ı geri de bırakan markalar olduğu öğrenildi.

İLGİLİ HABER:  Apple Bu Yıl İçerisinde Sarı ve Altın Gül Renklerine Sahip Apple Watch, Yeni iMac ve Yeni iPad Mini Serisinin Tanıtımını Yapabilir

Düşüş Devam Eder Mi?

Yaşana düşüş sonrasında Apple’ın en büyük pazarlarından birinde rakiplerinden geriye düşmesi markanın gerçekten bu alanda ciddi sorunlar yalayabileceğini de gösteriyor. Fakat sadece Apple’ın Çin pazarına yaptığı yatırımların da milyarlarca dolar miktarını bulduğunu da düşünürsek Çin genelinde markanın yeniden satış rakamlarını yükseltebileceği görüşü de ortaya çıkıyor.

Özellikle son dönemde Çin hükumeti ile anlaşarak Çin genelinde bir AR-GE merkezi kurmayı hedefleyen Apple’ın bu adımları ile beraber yaşadığı düşüşü telafi edecek bir biçimde de satış rakamı elde edebileceği düşünülüyor.

Ayrıca bir diğer dev Pazar olan Hindistan pazarına da markanın benzer bir yatırım planı uygulaması Apple’ın yaşanan bu gelir kayıplarına karşı ciddi önlemler almaya çalıştığının da kanıtı olarak gösterilebilir. Fakat şunu da unutmamak gerekli Apple’ın rakibi Çinli firmalar akıllı telefon fiyatları konusunda düşük fiyat aralıkları ile Apple’ı epey bir geride bırakıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?