Çin Neden iPhone Satışlarına Yasak Getirdi?

0
213
Apple ile Qualcomm

Apple, dün itibariyle dünyanın en büyük pazarlarından biri olan Çin pazarında büyük bir yara aldı. Zaten, Çin pazarında yükseliş elde eden markalara karşı kötü bir gidişat izlediği bilinen Apple’ın, son olarak yasaklama haberiyle gündeme geldiğini gördük. Alınan kararla beraber Çin genelinde bazı iPhone modellerinin satışının durdurulduğu ve bu durumun tüm modeller için de geçerli olabileceği açıklandı. Peki, bu durumun nedeni ne? Apple’ın satışlarını engel olan kararın arkasındaki nedenlere bakalım.

Apple ile Qualcomm Çekişmesi

Sitemizde birçok kez haberine yer verdiğimiz Apple ile Qualcomm arasındaki çekişme, yasaklama haberinin tam olarak nedeni. İki firma arasında patent ihlalleri nedeniyle açılan davada kazanan taraf Qualcomm olmuş durumda. Çin genelinde açılan davada kazanan firma, haliyle istediği talebi aldı ve bazı iPhone modellerinin satışının durmasını sağladı.

Apple ile Qualcomm

Bu modeller içerisinde bir önceki amiral gemisi serisi iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 6s akıllı telefonları var. Şimdilik sadece bu modeller için satış yasağı gelmiş durumda. Geçici olarak durdurulan satışların yeniden başlayıp başlamayacağı ise kararın onaylanmasına bağlı. Eğer karar onanırsa, bu durumda Apple’ın satışlarında ciddi bir düşüş söz konusu olabilir. Firmanın konu hakkında yaptığı kısa açıklamada oldukça ilginç.

Karardan sonra Apple tarafından yapılan açıklamada “Tüm iPhone modelleri Çin’de müşterilerimiz için kullanılabilir durumda.” İfadeleri yer aldı. Açıkçası konunun nereye varacağı merak ediliyor. Diğer iPhone modelleri için de bir yasak söz konusu mu göreceğiz.

İLGİLİ HABER:  Akıllı Telefon Satışlarında Apple Samsung'u Geçti!

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?