Apple’ın akıllı telefon serileri iPhone telefonların son zamanlarda ilginç bir şekilde ardı ardına belli başlı sorunlar ile gündeme geldiğini söylemek gerekiyor. Yayınlandığı ilk andan bu yana sorunlar yaratmasa da iPhone 7 serisinin satışa çıkmasından sonra özellikle iPhone 6 serilerinde ardı ardına yaşanan sorunlar bu alanda serinin gündem olmasına neden oluyor. İlk olarak dokunmatik ekran sorunu hemen arkasından gelen pil sorunu derken iPhone 6 serisi akıllı telefonlarında kendi kendine alev alma sorunları da yaşanmaya başlandı. Birkaç kullanıcının telefonlarının kendi kendine alev aldığı belirtmesiyle gündeme gelen sorunun daha sonra iPhone 7 serisinde de benzeri sorunların gündeme gelmeye başlamasıyla beraber Apple’a bu konuda tepkilerde artmaya başladı.

Araştırma İle Sorun Yaşanan iPhone Sayısı Ortaya Çıkmaya Başladı

Bu noktada Apple’ın ardı ardına şikayetler alması ve kendi kendine yanan iPhone haberlerinin de gelmeye devam etmesiyle beraber yeni bir araştırmada yapıldı. Özellikle Çin bölgesinde yaşanan sorunların yoğunlaşmasıyla beraber Çin genelinde yapılan araştırma sonrasında çok kısa bir süre içerisinde bölgede satışı yapılan 8 iPhone serisinin kendi kendine alev aldığı belirtildi. Genelde iPhone 6 ve iPhone 7 serilerinde yaşanan sorunla beraber Apple’ın da bir araştırma başlatmış olduğu da ortaya çıktı.

iPhone alev alması için araştırma

Sorun Dış Etkilere Dayalı

Yapılan araştırma ile beraber sorunun telefonun işletim sisteminden ya da telefonun pil sorunlarından kaynaklanmadığı da belirtildi. Zira yaşanan sorunun iPhone telefonlarına gelen dış etkilerden kaynaklandığı belirtildi. Telefonun fiziksel olarak darba alması, düşmesi ya da çizilmesi gibi durumlardan sonra iPhone cihazlarının alev alması durumunun gündeme geldiği belirtiliyor.

Fiziksel bir etki sonrasında dahili pillerde ya da işlemcilerde yaşanan bir sorun nedeniyle kısa devre olabileceği ve bunun için alev alma sorunlarının yaşandığı belirtilse de Apple’ın konu hakkında yaptığı açıklamada sahte şarj cihazlarını hedef göstermesi de akılları karıştırmıyor değil. Yine de seride en azından Note 7 serisinde yaşanan sorunla kadar ciddi bir hata, ciddi bir sorun olmadığını da belirtmek gerekli. Yeni seri yayınlandığı andan itibaren ise alev alma sorunlarının sadece %1 rakamlarında kalması sorunun da büyümesini engelledi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?