Chrome Otomatik Doldurma Kapatma Nasıl Yapılır?

0
886
Chrome otomatik doldurma iptal etme

Her gün ziyaret ettiğimiz birçok web sitesi için, şifre yöneticileri ve otomatik doldurma araçları adet bir nimet niteliği taşıyor. Giriş bilgilerimizi hatırlıyor ve gerektiğinde dolduruyorlar. Ancak şifre yöneticilerinde, değerli verilerinizin kaybolmasına yol açabilecek endişe verici bir güvenlik açığı tespit edildi.

Reklamverenler bu güvenlik açığından yararlanmanın yollarını buldular. Dolayısıyla, verilerinizin zaten ellerinde olması çok büyük bir olasılık. Verilerinizin henüz ele geçirilmemiş olmasını umut ederek, bu konuda önlem almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, tarayıcınızın otomatik doldurma özelliğini devre dışı bırakmaktır. Bu yazımızda, Chrome’da otomatik doldurma kapatma işlemini nasıl yapacağınıza yer verdik.

Chrome’da Otomatik Doldurma İptal Etme

Chrome için kullanılabilen birkaç otomatik doldurma aracı mevcuttur ancak birçok kullanıcı yerleşik otomatik doldurma özelliğini tercih etmektedir.

Chrome otomatik doldurma kapatma

Chrome, Google gibi teknoloji devi bir şirket tarafından geliştirilmiş olmasına rağmen, güvenlik konusunda hala eksik olduğu noktalar vardır. Bu nedenle, şifre yönetim araçlarında tespit edilen güvenlik açığını kapatmak için bir güncelleme yayınlanana kadar, otomatik doldurma özelliğini kapatmak yerinde bir tercih olacaktır. Chrome otomatik doldurma kapatma için aşağıdaki adımları takip edin.

  1. Chrome penceresinin sağ üst köşesinde yer alan Menü simgesine tıklayın ve açılır pencereden Ayarlar‘a tıklayın.Chrome ayarlar menusu
  2. Sonraki ekranda aşağıya ilerleyin ve Gelişmiş sekmesini tıklayın.Chrome gelismis ayarlar
  3. Bu sayfada da aşağı ilerleyin ve Otomatik doldurma ayarları sekmesine tıklayın.Chrome otomatik doldurma ayarlari
  4. Otomatik doldurma ayarları sekmesine tıkladığınızda yeni bir pencere açılır. Tüm veriler bu pencerede olacaktır. Otomatik doldurma ayarları penceresinde Açık seçeneğinin sağ tarafında bulunan geçiş anahtarını tıklayarak Kapalı konuma getirin.chrome otomatik doldurmayi kapatma

Otomatik doldurma özelliğini kapatmak, şu an için tüm güvenlik endişelerinizden kurtulmanın en iyi yoludur. Güvenliğinizden daha emin olmak istiyorsanız, verilerinizi manuel olarak silebilir ve tüm izlerinizi tarayıcıdan kaldırabilirsiniz.

Verilerinizi silmek için kayıtlı adreslerden herhangi birini seçin. Yanındaki üç nokta simgesine tıklayın ve Kaldır‘ı seçin.

Chrome otomatik doldurma adres duzenleme ve kaldirma

Otomatik Doldurma Özelliğinin Avantaj ve Dezavantajları

Modern tarayıcılar, otomatik doldurma özelliği olmadan eksik olurlardı. Çünkü birçok bilgiyi depolar ve formları daha hızlı doldurmanıza yardımcı olurlar. Birçok üçüncü taraf geliştiricinin bu görevi gerçekleştirmek için özel uygulamalar oluşturmasının nedeni de budur.

Daha Hızlı Veri Doldurma

Bilgiler doğru şekilde kaydedilirse, otomatik doldurma uygulamasının bir web sitesindeki formu doldurması bir saniyeden daha kısa sürer. Bu özellik olmadan form doldurmaya birkaç dakika ayarmanız gerekirdi. Dolayısıyla, kolaylıkları seven bir kişiyseniz, otomatik doldurma sizin için avantajlı bir özelliktir.

Otomatik doldurma özelliği zamanla oldukça gelişmiş bir seviyeye geldi. Google Chrome veya başka popüler bir web tarayıcısı kullanıyorsanız, otomatik doldurma için çok sayıda ayrıntılı seçenek belirleyebilir ve bunlardan her birini gerektiği zaman kullanabilirsiniz.

Tekrarlanan Verilerde Kolaylık Sağlar

Otomatik doldurma özelliğinin sağladığı bir diğer önemli görev, tekrar eden verileri hızla doldurmasıdır. Örneğin, internetten alışveriş yaparken çoğu zaman gönderim ve fatura adresleriniz aynı olur. Ancak, iki farklı alanı ayrı ayrı doldurmanız gerekir. Bu gibi durumlarda, otomatik doldurma işlemi gerçek anlamda kolaylık sağlar ve birkaç dakikada yapacağınız işi birkaç saniye içinde halledersiniz.

Birden Çok Web Sitesi İçin Verilerin Saklanmasını Kolaylaştırır

Otomatik doldurma yalnızca adresleri değil, birçok web sitesi için şifrelerinizi ve kullanıcı bilgilerinizi de saklar. Mesela ben 60’dan fazla farklı web sitesi için otomatik doldurma özelliği kullanıyorum.

Tüm bu web sitelerini günlük olarak kullanmıyorum, bu nedenle bunlara ilişkin kullanıcı bilgilerimi hatırlamak zorunda hissetmiyorum. Tüm web sitelerinde aynı kullanıcı bilgilerini kullanmak tercih meselesidir, ancak bu çok da güvenli olmaz.

Yeterince Güvenli Değil

Düne kadar, tarayıcımın üzerine kaydettiğim tüm verilerin gerçekten güvende olduğunu düşünüyordum. Ancak gerçek şu ki, verilerimiz güvende değil ve basit bir kötü amaçlı komut dosyası, herhangi bir web sitesinde verilerinizi ifşa edebilir. Ve bunların hepsini otomatik doldurma özelliğini kullanarak yapar!

Tarayıcılar Hata Yapabiliyor

Tarayıcılar, herhangi bir web sitesi için giriş bilgilerinizi getirme konusunda otomatik doldurma özelliğini sorunsuz kullanıyorlar. Ancak iş, adres gibi birden fazla kayıtlı veriye geldiğinde, hata yapabiliyorlar.

Korunma Tedaviden Daha İyidir

Güvende olmanın anahtarı farkındalıktır ve bunu yaparak, değerli verilerinizin dolandırıcıların eline geçmesini engelleyebilirsiniz. Şirketler hali hazırda bu soruna makul bir çözüm getirmeye çalışıyor olsa da, yukarıda yer verdiğimiz adımları atarak kendi güvenliğinizi sağlamanız yararınıza olacaktır.

Otomatik doldurma, güvenlik konusunda sorunsuz hale geldiğinde yine çevrimiçi hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Chrome Tarayıcıda Otomatik Video Oynatmayı Kapatma

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?