Greenpeace, Apple’ı üst üste üçüncü kez dünyadaki en çevreci teknoloji şirketi ilan etti.
Sonuç olarak çevre örgütünün “Tıklamayı Temizle: Yeşil Bir İnternet Oluşturmak için Yarışı Kazananlar” başlıklı son raporunda Apple’ın bir ‘A’ sınıfı ve yüzde 83’lük temiz enerji göstergesi puanı ile 1.liğe ulaşıltığı gözüküyor. Facebook ve Google da sırasıyla yüzde 67 ve yüzde 56’lık temiz enerji endeksi puanlarıyla “A” notları aldı.


Greenpeace’in kıdemli BT analisti Gary Cook, yaptığı açıklamada, “Apple, Google, Facebook ve Switch gibi şirketlerin liderliği ve savunucuları sayesinde teknoloji endüstrisinin temiz enerjiyle internete güç sağlamaya yönelik önemli adımlar attığını görüyoruz.” Dedi.
Rapora göre Apple temiz,yenilenebilir enerjiyi destekleyerek diğer büyük şirketlerede yönlendirici etkide bulundu. 
Apple, Google ve Facebook, yüzde yüz yenilenebilir enerji kaynaklarını taahhüt etmek için 2012’de söz vermişti. Şu anda yapım aşamasında olan Apple’ın yeni Cupertino kampüsü, yaklaşık 700.000² feet (213 bin KM²) güneş panelleri sayesinde tamamen yenilenebilir enerjiye sahip olacak.

Teknoloji sektöründeki bu olumlu gelişmelere rağmen, raporda bazı bölgelerdeki tekel araçlarından gelen yenilenebilir enerjilere erişimi olmayan Doğu Asya internet şirketleri ile ilgili endişeler dikkat çekti.

Raporda, “Önemli politika değişiklikleri olmazsa, Doğu Asya’daki internetin hızlı bir şekilde büyümesine büyük olasılıkla kömür ve diğer kirli elektrik kaynakları sağlamış olacak” dedi. Greenpeace’e göre, kuzey ve güneydoğu Asya bölgesi, dünyanın en büyük CO2 emisyon nedeni. 

İLGİLİ HABER:  Radyo Virgin Yabancı Müziğin Doğru Adresi Radio Virgin dinle

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?