CES 2018 Kapsamında Tanıtılan İlginç Teknolojiler

0
122

CES 2018, tüm ihtişamıyla son buldu. Geçen seneye göre çok daha fazla ürünün tanıtımının gerçekleştirildiği fuarda çeşitli sürprizlerde gördük. Apple açısından bakacak olursak, CES 2018 yeni artırılmış gerçeklik gözlüklerin konuşulduğu bir fuar oldu.

ARKit sistemiyle uyumlu yeni AR gözlükleri için tedarikçilerle görüşen Apple’ın, mini bir sürpriz olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında fuarda Acer Swift 7 gibi dünyanın en ince laptop modeli, yeni akıllı telefonlar, yeni kameralar gibi birçok yeni teknoloji de tanıtıldı. Bunların içerisinde bazı özel ürünlerde görmedik demek yanlış olur. CES 2018 fuarında gördüğümüz ilginç teknolojiler neler? Şimdi bunlara bakalım.

DEV Razer Chroma Mekanik Klavyesi

CES 2018’in en ilginç teknolojisi Razer tarafından geldi. Ünlü oyuncu klavye serisi olan Chroma klavyelerinin konu edindiği yeni ürün, özel bir seri olarak gösterildi. Sadece tanıtım standında ilgi çekmek için hazırlanmış olsa da dev boyutlarıyla dikkat çeken Razer klavye, fuarın en çok ilgi toplayan serilerinden biri oldu.

Razer Chroma

Klavyenin seri üretiminin olması konusunda markaya bir hayli baskı yapılsa da Razer yetkilileri bunun pek mümkün olmadığını ve çok maliyetli ancak çok dar bir satış kitlesine hitap eden bir ürün olacağı için böyle bir planlarının olmadığını belirtti. Gerçekten dev boyutlara sahip klavye fikri ise bekleneni verdi ve marka fuarın en çok konuşulanlarından biri oldu.

Elektrikli Uçan Taksiler

Bell Helicopter Textron tarafından tanıtılan uçan taksiler bir ilk olma özelliği taşıyor. Tüm donanımıyla tanıtılmamış olsa da taksileri alanında ilk yapan elektrikli olmaları. Daha önce de bu konuda birçok yeni teknoloji ortaya çıkmıştı. Bu seride ise tamamen elektrikli kullanılan bir araçtan söz ediyoruz. Bell Helicopter Textron markası tarafından yapılan tanıtımda da vurgu yapılan konu bu oldu.

Bell Helicopter Textron

Akıllı Tuvalet

CES 2018 fuarının gerçek anlamda en ilginç teknolojisi akıllı tuvalet teknolojisi oldu. Başta tasarımı ile dikkat çeken akıllı tuvaletlerin dokunmatik bir kontrol kumandası var. Isıtmasından tutunda masajına kadar ilginç özellikleri olan tuvaletin, ısıyı ayarlamaya izin veren sistemi ve su ayarlama gibi ayrıcalıklı özellikleri var.

Ne kadar işe yarar bir teknoloji tartışılır ancak hem hijyen özellikleri hem de bu kadar da olur mu dedirtecek olan sistemleriyle akıllı tuvalet çoktan satışa çıkmış durumda. Bu ürünü kelimelerle anlatmak biraz zor olacağı için videoda ekliyoruz. ? Bu arada ürünün fiyatının da 5625 dolar gibi uçuk bir rakam olduğunu ekleyelim. Çok paranız varsa, parayı nereye harcayacağınızı bilmiyorsanız alabileceğiniz en ilginç ürün.

Tek Kişilik Elektrikli Araç Solo

Bir yandan ilginç bir yandan ise en gerekli teknolojilerden birisi de elektrikli araç Solo oldu. Tek kişilik bir araç olan Solo, tamamen elektrikli olarak çalışıyor. Araçların çıkış amacı ise benzinli serilerin oluşturduğu çevre kirliliğini ortadan kaldırmak. Firma tarafından yapılan açıklamada da bunun üzerinde duruluyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Retina Ekran Sistemi iPhone 8 İle Devam Edecek Mi?

Elektrikli Araç Solo

İnsanların işe giderken %80 oranında araçlarına yalnız bindiği vurgusu yapan firma, bu durumun oluşturduğu çevre kirliliği ve gereksiz trafik sorunlarını ortadan kaldırmak adına Solo serisini satışa sunacaklarını açıkladı.

Elektrikli Araç Solo

15 bin dolar gibi bir satış fiyatına sahip olan araçların, 3 tekerleğinin olduğunu ve tek kapı mini bir araçtan söz ettiğimizi belirtelim. 160 km yolu tek şarj ile alabilen araç, maksimum olarak 3 saat içerisinde tam şarj oluyor. Ayrıca araçların 0-100 arası hızlanmasının ise 8 saniye olduğunu ekleyelim.

Otomatik Çamaşır Katlayıcı Robot Foldimate

Bir başka ilginçlik ise Foldimate robotları. CES 2018 fuarında sunumu gerçekleştirilen Foldimate robotlarının yapabildiği ise tek bir şey var. Cihazın yapabildiği tek şey dağınık çamaşırları katlamak. Bunun için ödemeniz gereken ücret ise 1000 dolar olacak. Aslında dar bir kullanıcı kitlesine hitap etmesi beklenen robotların çıkış tarihi ise 2019 olarak açıklandı.

Su Altı Robotları PowerDolphin

İlginç ürünlerden ve en kullanışlı serilerden birisi de PowerDolphin modeli oldu. Su altı aramalarda kullanılabilecek olan cihaz birçok görevi yerine getirebiliyor. Drone cihazlarınınkine benzeyen bir kontrol cihazı kullanarak kontrol edebileceğiniz cihaz ile sadece su altı çekimler yapmak mümkün değil. Bunun dışında bölge taraması ve balık araması gibi işlemleri de yerine getirebiliyorsunuz. 4K videoların çekilmesine bile izin veren cihazın fiyatı ise henüz açıklanmış değil.

Sony Aibo Robotları

Bir döneme damgasını vurmuş olan Sony Aibo köpeklerinin yeni nesil versiyonu olarak karşımıza çıkan Sony Aibo, CES 2018 kapsamında yine en çok ilgi gören ürünlerden biri oldu. Yapay zeka öğrenme yeteneklerine sahip olan ve kullanıcıların komutlarını yerine getiren Sony Aibo, tam anlamıyla robot bir evcil hayvan görevini üstelenmekte.

6DoF Blaster

En eğlenceli teknolojilerden biri olan 6DoF Blaster, tam olarak sanal gerçeklik için oluşturulmuş olan bir cihaz. Akıllı telefon bağlantısıyla kullanılabilir hale gelen 6DoF Blaster, oyuncak bir silah gibi duruyor. Akıllı telefonunuzu bağladıktan sonra 6DoF Blaster ile sanal dünyayı gerçek dünyaya taşıyıp atışlar gerçekleştirebiliyorsunuz.

Genel olarak bu cihazları ele aldık ancak tabii ki fuarda daha başka birçok ilginç ürün tanıtıldı. Kimi sadece konsept tasarımında kalsa da kimi cihazların geleceğin trendleri olacağını söylemek gerekiyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?