Cep Telefonu (iPhone vb..) Kasko Yapılmalı mı? Ne işe yarıyor?

14
1303

Cep telefonu aldığınızda, birçok firma size ek bir ücret karşılığında kasko yapmanızı önerir. Buna cep telefonu kaskosu denir. Genelde bu miktar cihaz fiyatının %5-10 ‘u arasında oluyor. Size de; çarpma, düşme, kırılma, sıvı teması, gasp ve hırsızlık gibi durumlarda cep telefonu bedelini alacağınızı vadediyorlar. Peki gerçekte ne oluyor?

Sitemize gelen birçok yorumda iPhone’una kasko yaptıran kişiler tarafından şikayetlerle karşılaşıyoruz. Biz de özelde iPhone kasko olayını, genelde ise tüm cep telefonları için kasko meselesini sizler için araştırdık. Yazımızda cep telefonu kaskosu nedir? Ne işe yarar? Yapılmalı mı?  gibi birçok sorunun cevabını alacaksınız.

Örnek olay incelemesi 1:

Geçenlerde bir takipçimiz tarafından şöyle bir yorum paylaşılmış:

6 ay önce alığım iPhone 7 telefonuma alırken kasko yaptırmıştım. 2 ay önce telefonu düşürdüm ve kasko firmasına verdim. Kasko firması ekran değişimini ücretsiz yapmıştı. Geçen hafta telefonda şarj problemleri, şebeke çekmemesi gibi problemler olmaya başladı. Ben de telefonu Apple yetkili servisine götürdüm. Servis yetkisiz müdahaleden dolayı telefonun garanti dışı kaldığını söyledi. Kasko şirketi ekran değişimini özel serviste yaptırmış. Cihazım şimdi garanti kapsamından çıkmış oldu.” Mehmet …..

Yukarıdaki yorumu okuyunca bu yazıyı yazmak için daha fazla beklememek gerektiğine karar verdim. Şimdi bu olayı birlikte inceleyelim.

1- iPhone 7 alıyorsunuz. 3300 lira veriyorsunuz.

2- Kasko yaptırıyorsunuz ek olarak 300 lira daha veriyorsunuz.

3- Ekran kırılıyor. Kasko firması 3600 lira ödediğiniz telefona çakma ekran taktırıyor. (100 TL) Bunun için bile müşteriden para isteyen kasko firmaları var. İlk yıl %50’sini karşılıyorlarmış. Tabii bunu satın alırken söylemiyorlar.

Sonuç: Normalde Apple’ın 629 liraya yapacağı ekran değişimi için; Hem 300 liradan fazla para vermiş oldunuz hem de 100 liralık ekran takıldığı için cihazınız garanti kapsamından çıktı. Bir sorun olduğunda Apple, ücretsiz tamir etmek yerine bunun için sizden 1700 lira isteyecek.

Kasko firmaları genellikle cihazları en ucuz tamir ettirebilecekleri yerde tamir ettirirler. Bu yüzden en kalitesiz malzemeler kullanılır. Ek olarak garanti kapsamından çıkmanıza neden olurlar.

Örnek olay incelemesi 2:

“Her türlü arızaya karşı 450 TL vererek C..Kas.. yaptırdım. Bir kez batarya girişi bozuldu yaptılar. Şimdi ekranda bir oynama başladı servise gittiğinde ekranın değişmesi gerektiğini 500 TL tuttuğunu ve yarışı ödeyeceklerini söylediler. 1200 TL’lik telefon alırken 450 TL verip neden C..Ka.. yaptırdım. 10 yıl garanti 6 kere batarya değiştirme hakkım nerede? Bozulduğunda ücret ödeyeceksem neden kasko yaptırayım. 2.yıl yarısıymış tamir ücretinin. 3 yıl 4’te biri diye gidiyor sanırım. Ama satarken asla bunu söylemiyorlar. Ne olursa olsun 10 yıl garanti altında diyorlar. Haklarımı arayacağım.”

Yukarıdaki örnekte de ekran değişiminin 500 lira tuttuğunu söylüyorlar. 250 TL’sini müşteriden istiyorlar. Burada da muhtemelen 10-15 dolarlık ekranla değiştirip, müşteriden fazladan ücret alıyorlar.

18 yaş kuralı

18 yaş kuralı var

Birçok vatandaş çocuklarına aldıkları telefonlara her ihtimale karşı kasko yaptırıyor. Çocuk telefonu düşürebiir, çaldırabilir gibi haklı endileşelerle yapılıyor kasko.

Ama kasko firmalarının bir kuralı var. Ödeme veya tamir yapılabilmesi için kullanıcının 18 yaşından büyük olmasını şart koşuyorlar. Yani çocuğunuz, kaskolu telefonu çaldırsa veya düşürse hiç bir hak iddia edemiyorsunuz.

Ambalaj tuzağı

Amabalajını kaybetmemelisinz.

Kasko firmaları üzerinde seri numarası olan ambalajın saklanmasını da şart olarak öne sürüyorlar. Elinizde poliçeniz olsa bile telefonun ambalajı, kutusu mevcut değilse ödeme yapılmıyor.

Hırsızlık tuzağı

Arabada unutulan telefonda kasko geçerli değil.

Kasko firmalarının hırsızlık sonucunda zararı tazmin etmesinin de şartları var. Örneğin zorlama olmadıysa zarar tazmin edilmiyor. Kapalı bir ortamdan çalındıysa telefon, biryerlerin (kapı ve pencere gibi) kırılması veya zorlanma belirtileri olması gerekiyor. Yoksa zarar ödenmiyor.

Otobüste giderken cebinizden alınan telefonda kasko kapsamında değil. Çünkü bir zorlama belirtisi yok. Hırsızdan şiddet görmeden zarar ödenmiyor.

Ayrıca aracınızda unuttuğunuz cihaz çalınırsa, yine kasko karşılamıyor.

Kasko firmalarının tuzakları bitmiyor

Telefonunuzu yüksek bir yerden düşürdüyseniz kasko karşılamıyor.

Lavaboya düşürdüyseniz kasko karşılamıyor.

Önerilerimiz

 • Cep telefonu alırken kesinlikle kasko yaptırmayın. Yaptıracaksanız da poliçeyi iyi okuyun.
 • Kasko yaptırırken acele etmeyin. Şikayetvar gibi sitelerde o firmanın ismini aratın. Hakkında şikayet olup olmadığına bakın.
 • Kasko firması tarafından mağdur edildiyseniz, öncelikle poliçeyi iyice okuyun. Poliçeye aykırı bir işlem yapıldıysa Tüketici hakem heyetine başvurmaktan çekinmeyin. Haklı maddelere dayanırsanız 2-3 ay içinde paranızı alırsınız.

Son Söz:

Konuyu fazla uzatmamak adına son sözü size bırakıyorum. Tecrübeleriniz başkaları için rehber olabilir. Yorum kısmından tecrübelerinizi gönderin. Konuya ekleyelim. Sorularınız varsa sorun. Cevaplayalım.

 

 

Özet
Cep Telefonu (iPhone vb..) Kasko Yapılmalı mı? Ne işe yarıyor?
Yazı Adı
Cep Telefonu (iPhone vb..) Kasko Yapılmalı mı? Ne işe yarıyor?
Açıklama
Kasko firmalarının tuzakları hakkında kullanıcıları bilinçlendirmeyi amaçlayan bir makale.
Yazar
Yayıncı
AppleUzmani.net
Yayıncı Logo
Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

14 YORUMLAR

 1. Herkez bir birine tuzak kuruyor düşenler vay haline bunların biri deyil hepsi aynı karekter mensupları. Arkadaşlar benden sie tavsiye ALACAĞINI telefon 1 aylık gelirinize endeksleyin zamanı gelince anlarsiniz.

  Bu arada elektro….. diye bi site var bulasmayin, eleman aldım 20 gününde pert oldu servisi götürdüm ekran kırılmış dediler ekranın camında çizik dahi yoktu bunların 1 deyil hepsi karekter yoksun.

 2. Merhabalar, iPhone 7 telefonuma kasko yaptırdım ve telefonu kullanırken şarj sıkıntısı sebebi ile Apple yetkili servisine götürdüm. Cihaz değişimi gerçekleşti. Yeni cihazın seri, IMEI vs gibi tüm numaraları mecburen değişti. Bana verdikleri kasko anlaşma kağıdında eski telefonun seri, IMEI vs numarası yazmakta. Bu bir sorun çıkartır mı?

 3. I phone 7 plus aldım 1 ay sonra yan tarafında sol üstte bulunan kilit tuşu bozuldu kullanmadığım halde tuş işlevsiz aşağı inmiyor ne yapmalıyım ? Kaskosu var kasko karşılar mı ?

  • Kaso şartlarına bakmanız lazım. Kasko muhtemelen karşılar ama bazen yetkili omayan servislerde çakma malzeme ile tamir ettiriyorlar ucuz olsun diye. Sonrasında cihaz garanti kapsamındna çıkıyor. Bazen yetkili servisler bu sorunu ücretsiz yapıyorlar. Bence önce yetkili servise bir götürün. Baktınız ücretsiz tamir yok kasko ile görüşürsünüz.

  • Semih bey sitemize 4 yıldır 20 bin yorum geldi. İnsanların yaşadıklarını burada aktarmak sorumluluğumuz diye düşünüyorum. Biz de tüketiciyiz sonuçta. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?