Cep telefonu aldığınızda, birçok firma size ek bir ücret karşılığında kasko yapmanızı önerir. Buna cep telefonu kaskosu denir. Genelde bu miktar cihaz fiyatının %5-10 ‘u arasında oluyor. Size de; çarpma, düşme, kırılma, sıvı teması, gasp ve hırsızlık gibi durumlarda cep telefonu bedelini alacağınızı vadediyorlar. Peki gerçekte ne oluyor?

Sitemize gelen birçok yorumda iPhone’una kasko yaptıran kişiler tarafından şikayetlerle karşılaşıyoruz. Biz de özelde iPhone kasko olayını, genelde ise tüm cep telefonları için kasko meselesini sizler için araştırdık. Yazımızda cep telefonu kaskosu nedir? Ne işe yarar? Yapılmalı mı?  gibi birçok sorunun cevabını alacaksınız.

Örnek olay incelemesi 1:

Geçenlerde bir takipçimiz tarafından şöyle bir yorum paylaşılmış:

6 ay önce alığım iPhone 7 telefonuma alırken kasko yaptırmıştım. 2 ay önce telefonu düşürdüm ve kasko firmasına verdim. Kasko firması ekran değişimini ücretsiz yapmıştı. Geçen hafta telefonda şarj problemleri, şebeke çekmemesi gibi problemler olmaya başladı. Ben de telefonu Apple yetkili servisine götürdüm. Servis yetkisiz müdahaleden dolayı telefonun garanti dışı kaldığını söyledi. Kasko şirketi ekran değişimini özel serviste yaptırmış. Cihazım şimdi garanti kapsamından çıkmış oldu.” Mehmet …..

Yukarıdaki yorumu okuyunca bu yazıyı yazmak için daha fazla beklememek gerektiğine karar verdim. Şimdi bu olayı birlikte inceleyelim.

1- iPhone 7 alıyorsunuz. 3300 lira veriyorsunuz.

2- Kasko yaptırıyorsunuz ek olarak 300 lira daha veriyorsunuz.

3- Ekran kırılıyor. Kasko firması 3600 lira ödediğiniz telefona çakma ekran taktırıyor. (100 TL) Bunun için bile müşteriden para isteyen kasko firmaları var. İlk yıl %50’sini karşılıyorlarmış. Tabii bunu satın alırken söylemiyorlar.

Sonuç: Normalde Apple’ın 629 liraya yapacağı ekran değişimi için; Hem 300 liradan fazla para vermiş oldunuz hem de 100 liralık ekran takıldığı için cihazınız garanti kapsamından çıktı. Bir sorun olduğunda Apple, ücretsiz tamir etmek yerine bunun için sizden 1700 lira isteyecek.

Kasko firmaları genellikle cihazları en ucuz tamir ettirebilecekleri yerde tamir ettirirler. Bu yüzden en kalitesiz malzemeler kullanılır. Ek olarak garanti kapsamından çıkmanıza neden olurlar.

Örnek olay incelemesi 2:

“Her türlü arızaya karşı 450 TL vererek C..Kas.. yaptırdım. Bir kez batarya girişi bozuldu yaptılar. Şimdi ekranda bir oynama başladı servise gittiğinde ekranın değişmesi gerektiğini 500 TL tuttuğunu ve yarışı ödeyeceklerini söylediler. 1200 TL’lik telefon alırken 450 TL verip neden C..Ka.. yaptırdım. 10 yıl garanti 6 kere batarya değiştirme hakkım nerede? Bozulduğunda ücret ödeyeceksem neden kasko yaptırayım. 2.yıl yarısıymış tamir ücretinin. 3 yıl 4’te biri diye gidiyor sanırım. Ama satarken asla bunu söylemiyorlar. Ne olursa olsun 10 yıl garanti altında diyorlar. Haklarımı arayacağım.”

Yukarıdaki örnekte de ekran değişiminin 500 lira tuttuğunu söylüyorlar. 250 TL’sini müşteriden istiyorlar. Burada da muhtemelen 10-15 dolarlık ekranla değiştirip, müşteriden fazladan ücret alıyorlar.

İLGİLİ HABER:  Vine 17 Ocakta Kapanıyor Tüm Vine'ları Nasıl İndiririz

18 yaş kuralı

18 yaş kuralı var

Birçok vatandaş çocuklarına aldıkları telefonlara her ihtimale karşı kasko yaptırıyor. Çocuk telefonu düşürebiir, çaldırabilir gibi haklı endileşelerle yapılıyor kasko.

Ama kasko firmalarının bir kuralı var. Ödeme veya tamir yapılabilmesi için kullanıcının 18 yaşından büyük olmasını şart koşuyorlar. Yani çocuğunuz, kaskolu telefonu çaldırsa veya düşürse hiç bir hak iddia edemiyorsunuz.

Ambalaj tuzağı

Amabalajını kaybetmemelisinz.

Kasko firmaları üzerinde seri numarası olan ambalajın saklanmasını da şart olarak öne sürüyorlar. Elinizde poliçeniz olsa bile telefonun ambalajı, kutusu mevcut değilse ödeme yapılmıyor.

Hırsızlık tuzağı

Arabada unutulan telefonda kasko geçerli değil.

Kasko firmalarının hırsızlık sonucunda zararı tazmin etmesinin de şartları var. Örneğin zorlama olmadıysa zarar tazmin edilmiyor. Kapalı bir ortamdan çalındıysa telefon, biryerlerin (kapı ve pencere gibi) kırılması veya zorlanma belirtileri olması gerekiyor. Yoksa zarar ödenmiyor.

Otobüste giderken cebinizden alınan telefonda kasko kapsamında değil. Çünkü bir zorlama belirtisi yok. Hırsızdan şiddet görmeden zarar ödenmiyor.

Ayrıca aracınızda unuttuğunuz cihaz çalınırsa, yine kasko karşılamıyor.

Kasko firmalarının tuzakları bitmiyor

Telefonunuzu yüksek bir yerden düşürdüyseniz kasko karşılamıyor.

Lavaboya düşürdüyseniz kasko karşılamıyor.

Önerilerimiz

 • Cep telefonu alırken kesinlikle kasko yaptırmayın. Yaptıracaksanız da poliçeyi iyi okuyun.
 • Kasko yaptırırken acele etmeyin. Şikayetvar gibi sitelerde o firmanın ismini aratın. Hakkında şikayet olup olmadığına bakın.
 • Kasko firması tarafından mağdur edildiyseniz, öncelikle poliçeyi iyice okuyun. Poliçeye aykırı bir işlem yapıldıysa Tüketici hakem heyetine başvurmaktan çekinmeyin. Haklı maddelere dayanırsanız 2-3 ay içinde paranızı alırsınız.

Son Söz:

Konuyu fazla uzatmamak adına son sözü size bırakıyorum. Tecrübeleriniz başkaları için rehber olabilir. Yorum kısmından tecrübelerinizi gönderin. Konuya ekleyelim. Sorularınız varsa sorun. Cevaplayalım.

 

 

66 YORUMLAR

 1. Herkez bir birine tuzak kuruyor düşenler vay haline bunların biri deyil hepsi aynı karekter mensupları. Arkadaşlar benden sie tavsiye ALACAĞINI telefon 1 aylık gelirinize endeksleyin zamanı gelince anlarsiniz.

  Bu arada elektro….. diye bi site var bulasmayin, eleman aldım 20 gününde pert oldu servisi götürdüm ekran kırılmış dediler ekranın camında çizik dahi yoktu bunların 1 deyil hepsi karekter yoksun.

 2. Merhabalar, iPhone 7 telefonuma kasko yaptırdım ve telefonu kullanırken şarj sıkıntısı sebebi ile Apple yetkili servisine götürdüm. Cihaz değişimi gerçekleşti. Yeni cihazın seri, IMEI vs gibi tüm numaraları mecburen değişti. Bana verdikleri kasko anlaşma kağıdında eski telefonun seri, IMEI vs numarası yazmakta. Bu bir sorun çıkartır mı?

 3. I phone 7 plus aldım 1 ay sonra yan tarafında sol üstte bulunan kilit tuşu bozuldu kullanmadığım halde tuş işlevsiz aşağı inmiyor ne yapmalıyım ? Kaskosu var kasko karşılar mı ?

  • Kaso şartlarına bakmanız lazım. Kasko muhtemelen karşılar ama bazen yetkili omayan servislerde çakma malzeme ile tamir ettiriyorlar ucuz olsun diye. Sonrasında cihaz garanti kapsamındna çıkıyor. Bazen yetkili servisler bu sorunu ücretsiz yapıyorlar. Bence önce yetkili servise bir götürün. Baktınız ücretsiz tamir yok kasko ile görüşürsünüz.

   • Bu yorum yayınlanır mı bilmiyorum ama yayınlamasanızda Fatih beyin okumasını sağlasanızda yeter. esas mesleği mühendislik olan birinin kulaktan yada sağda solda yazılan asılsız şikayetlerden cep telefonu sigortası hakkında yorum yapması benim mühendislik hakkında yorum yapmama benziyor. yani alakasız, asılsız.. şurada bile yapılan ve gayet basit yanıtları olan sorularla firmaları kötüler, sanırımlı cümleler ile ahkam keser ve işi oldu bittiye getirir. kendisine nacizane önerim ne zaman isterse Cepkask’a gelerek kendisine detaylı bilgiyi yerinde alması.

    Saygılarımla
    Ali Karadaş
    Cepkask A.Ş Satış Müdürü

    • Ali bey merhaba. Sitemizde gelen birçok olumsuz yorumdan sonra kasko meselesini araştırmaya başladım. Şikayetvar sitesinde ve forum sitelerinde yazılanları okudum. Yazıyı ona göre yazdım. Bu site teknoloji bloğu. Görüşlerimizi kimseyi karalamadan yazmaya çalışıyoruz. İsterseniz sisteminizi anlatan bir yorum ekleyin. Onaylayalım. Hatta konuya cevap olarak ekleyelim. Saygılarımla.

  • Semih bey sitemize 4 yıldır 20 bin yorum geldi. İnsanların yaşadıklarını burada aktarmak sorumluluğumuz diye düşünüyorum. Biz de tüketiciyiz sonuçta. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

 4. S.a Bende iphone 8Plus var kutuyu kaybettim faturam mevcut. Acaba kutu olmadan kasko yapabilirmiyim tele yada bu kasko şirketleri kendi servislerindemi yapıyolar örneğin tel elimden düştü ekran patladıı apple servisindemi yaptırıuyolar yoksa kendilerimi yapıyo<< bide turcell in varmıs aylık 50 lira< onun hakkında bilginiz varsa paylaşırmısın ız

 5. Iyı aksamlar ıphone 8 plus telefonum 2. Kattan dustu ve parcalandı kullanılamaz bı durumda egıldı telefon kaskosu var devam edıyo kasko karsılarmı

 6. Merhaba yazıyı okudum benim samsung galaxy s8 telefonum var 4. kattan elimden düştü hiç soru sormadan yaptılar orjinal parçalarla ve üzerinden araç geçti yine soru bile sormadan gönderin dediler gönderdim poliçenizi okuyup öyle imzalayın yeterki kötü niyet olmasın kasko firmaları her türlü zararı karşılıyor iyice araştırmadan lütfen bu tür yazılar yazmayın

 7. Merhaba ıphone 7 telefonum düştü ekranı kırıldı ve sanırım bundan kaynaklı telefonum şarj almıyor home tuşu çalışmıyor sıradan bir telefoncuya götürdüm açtırdım yaptırdım 3 gün sonra yine bozuldu..kaskoya göndersem sonuç ne olur ? Açıldı diye kasko karşılar mı

 8. Merhabalar 8 plus telefonum var 4.5 aylık cihaz pil saglıgı %92 oldu bu durumdan rahatsız oluyorum kaskosu var yorumları okuduktan sonra apple garantisine mi götürsem arada donma felan da oluyor kaskoya verirsem garanti dışı kalacaksa hiç bulaşmiyim diyorum teşekkürler

 9. Merhabalar benim telefonum yaklaşık 11 ay oldu alalı iphone 7 pil sağlığı %84 e kadar geriledi ve buna bağlı olarak ara sıra donuyor kulaklık takılıyken kendi kendine şarkıyı kapatıyor arama yapıyor vs telefonuma kasko yaptırdım garantiye mi vermeliyim yoksa kasko şirketinemi verirkende ne demeliym

 10. Bende cihazıma kasko yaptırdım. 7 plus bu kaskoyu apple bayiinden kendileri bizzat yaptılar. Yanı applela çalışan bir kasko şirketi. Eğer telefonu garanti kapsamından çıkarıyorlarsa apple da buna suç ortağı olmuş olmaz mı? Yanı hukuken haklı biz değil miyiz? Appledan telefonu sıfır aldim. Antalya bayiinden ve bana kasko yaptırmalı onlar önerdi. Şimdi benim telefonum bozuldu ve garantiye gönderdim karşılamadı kasko karşıladı diyelim. Yan sanayi ürün kullanıp cihazı garanti kapsamından çıkarmak suç değil midir ? Bir nevi dolandiricilik ?

 11. Öncelikle merhaba ,iyi günler ben telefonumu teknosadan aldım taksit yöntemi ile alırken kasko da yaptırdım bugün ise ekran camı kırıldı bunu kasko karşılarmı yorumlarsanız sevinirim teşekkür ederim .

 12. Merhaba Fatih Bey, tecrübelerinize dayanarak size bir sorum olacaktı. Ağustos 2018 tarihinde iPhone 5se cihaz aldım kasko yaptırdım. Çocuğum Kasım ayında 2 yasında bu arada oğlum 2. Kat balkonundan aşagı attı ve ekrandan sol üst kösesinde hafıf bir iki çizik oluştu. Sol kasa yamuldu. Bende kaskoya gönderdim. Ekranı değiştirmişler ancak kasayı düzeltirken muhtemelen ekran çıtasını çatlatmışlar yedek telefonum olmadığı için bişey yapamadım ancak az evvel hastaneye gittim ve çocuğum hasta durmuyor telefonu verdim mecbur çocuk telefonun doktorun masasına fırtlattı ekran derin bir şekilde çatladı. Muhtemelen orijinal değildi ekran. Ben şimdi kasko sırketıne tekrR göndersem değiştirirler mi ? Kasko 2019 Ağustos’ta bitecek. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla,

 13. Merhabalar Fatih bey, İphone 8 plus kullanıcısıyım. Bundan iki ay önce şardayken kapandı açılmadı en son baktığımda %50-60 civarıydı neyse gönderdim gartiye dedilerki kasada eğiklik tespit ettik garantiden geri geldi kaskoya gönderdim bende bir hafta içinde kaskoylada konuştuk kasadaki eğiklik nedeniyle tamirin gerçekleşmediğini ve %60 hasar kaydını geçtiğini söylediler ama bana telefonu sattıkların bu %60’lık kısmından bahsetmemişdi. Bana kasko yapılırken herne olursa olsun yenisi ile değiştirilebileceğini söyledir ama şuan bana ne yapmamı önersiniz. Şimdiden teşekkürler..

 14. merhaba fatih bey 2tane 2 el iphone x aldım kaskolu evime gece hirsiz girdi telefonlarım calindi kasko karşılarmi karşılarsada yeni 2tane telefonmu alirim yoksa faturada yazan ucretimi oder yardımcı olursanız cok sevinirim teşekürler

  • Geçmiş olsun. 2. el oldukları için fatura vs.. yoktur. Sözleme varsa işe yarayabilir. Mesele bunları sigortacılara kabul ettirebilmekte. Şuna bir bakın: https://www.tsb.org.tr/hirsizlik-sigortasi-genel-sartlari.aspx?pageID=485

   Bu sigorta ile poliçede belirlenen sigortalı yerde hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüsün;

   1.1. Kırma, delme, yıkma, devirme ve zorlamayla girilerek,

   1.2. Araç, gereç veya bedeni çeviklik sayesinde tırmanma veya aşma suretiyle girilerek,

   1.3. Kaybolan, çalınan veya haksız yere elde edilen asıl anahtarla veya anahtar uydurarak veya başka aletler veya şifre yardımıyla kilit açma suretiyle girilerek,

   1.4. Sigortalı yerlere gizlice girip saklanarak veya kapanarak,

   1.5. Öldürme, yaralama, zor ve şiddet kullanma veya tehditle, yapılması halinde sigortalı kıymetlerde doğrudan meydana gelen maddi kayıp ve zararlar, teminat altına alınmıştır.

   Teminat poliçede belirtilmek şartıyla yukarıda sıralanan riziko gruplarından sadece biri veya birkaçı için de verilebilir.

   Zararın Tespiti

   Sigortalı kıymetlerin çalınması ya da hırsızlığa teşebbüs edilmesi sonucunda sigortalı kıymetlerde ve bulunduğu yerde meydana gelen zararın miktarı taraflar arasında yapılacak anlaşmayla tespit edilir.

   Taraflar zarar miktarında anlaşamadıkları takdirde, zarar miktarının tayini, hakem-bilirkişilerce aşağıdaki esaslara uyulmak suretiyle saptanır ve sigortacıdan tazminat talep edilmesi veya sigortacının dava edilmesi halinde zarar miktarıyla ilgili hakem-bilirkişi raporu tazminatın saptanmasına esas teşkil eder. Şu kadar ki, tek hakem-bilirkişi seçilmiş ise atandığı tarihten itibaren, diğer hallerde ise üçüncü hakem-bilirkişinin seçilmesinden itibaren en geç üç ay içerisinde ve her halükarda rizikonun gerçekleştiği tarihten itibaren altı ay içerisinde raporun tebliğ edilmemesi halinde taraflar zarar miktarını her türlü delille ispat edebilirler.

 15. Merhabalar telefonum kırılması sonucu kaskoya gönderdım %70 karsılıyacaklarını söylediler ben telefnu 5.511. Tl aldım %70 hesapladıgım zaman 3.857 tl ödemeleri gerekiyor ama onların bana çıkardıgı %70 kısmı 3.325 aradaki fark nedir nasıl itiraz edebilirm bilgilendirirmisiniz

  • Merhaba. Bilmiyorum neden kestiklerini Belki poliçede yazıyordur. Onları arayın bir sorun Uğur bey. Düzeltmezlerse Şikayet sitelerine yazarsınız. Olmazsa thh’ne başvurursunuz. Belki %100 alma şansınız olur.

 16. Merhaba Fatih bey öncelikle bu 112 acil yardımına benze böyle bir site hazırladığınız için teşekkür ederim.
  Ben 28.05.2016 yılında iphone 5s aldım ve kaskolu yaptım teknosa mağazasından,şimdi ekrana hafif basınca ses geliyor ekran yerinden çıkacak gibi oluyor birde şarz girişinde sorun var bunu ilk olarak nereye göstermem gerekiyor

  • Merhaba Hacı bey. Övgüleriniz için teşekkür ederim. Garanti kapsamında ekran değişir. Şarj girişine de bakarlar. Sorunu yetkili servis giderir. Kasko kullanmayın bence. Onlar ekstra ücret talep edebilirler.

 17. Meraba telefonum iphone 6 kaskolu ve garantisi var düşürdüm ve cami kirildi ama telefon calisiyo kaskoya versek para verirmiyiz yoksa ücretsizmi karsilaniyo

 18. Merhaba Telefonum Iphone 6 telefonumda bir sıkıntı yok ama kulaklığımın iki tarafıda çalışmıyor sıvı falan girmedi müzik dinlerken birden müzik gelmemeye başladı kasko karşılar mı ?

 19. Merhaba iPhone 6s Plus aldım Apple kimliği kuruldu ama bir türlü iCloud açılmıyor servise götürsem herhangi bir ücret talep edilirimi ya da garanti dışı bir durum oluşur mu. Teşekkürler

 20. Merhaba telefonum 7plus bi gün tam alarm kurucaktım Home tuşunun çatlamış olduğunu farkettim ve telefonum 10aydır bende ve kesinlikle düşme yaşamadı bu nasıl olur kasko karşılar mı ?

 21. Şubat 2019 da teknosadan alıp kasko yaptırdığımız Iphone 7 telefonum konuşurken karşıya ses gitmiyor şikayetiyle Apple mersin servisi gürgençlere götürdüm. Bana telefonun alt Hoparlör mazgallarında deforma var denildi ve garanti dışı kaldığını söylediler. Kabul etmedim ve teli almadım onlardan. Telefonu kullanırken herhangi bir darbe veya açılma olmadı. Bende apple şikayet hattını arayıp şikayette bulundum. Garanti dışı kalmasını nasıl önleyebilirim. Veya ne yapabilirim bu konuda

 22. Sa cihazımı ipone xmi suya dusurdum cıhaz calısıyo ama ekran yok bıde bırı ararken sesım gıdıyo ses gelmıyo kasko bu arızayı gıderebılırmı acıl cevap beqlıyorım

 23. 8 ay önce vatan dan Samsung A7 Cihazı aldım Sigorta yaptırdım geçenlerde düşürdüm ekran patladı ciddi hasar mevcut bunun değişimi sağlanır mı tamirle mi sonuçlandırılır açıkçası bunu merak ediyorum yardımcı olabilir misiniz

 24. bir sene önce Iphone 6s Plus aldım ve 4 gün önce ekranı yere düşüp kırıldı, ertesi gün ailem görmesin diye telefoncuya yaptırdım fakat kaskom olmasına rağmen aklıma gelmedi. Ertesi gün telefon tekrar bozuldu ekranı simsiyah şu an kaskoya gönderebilme ve sorunun karşılanabilmesi gibi bir durum mümkün değil mi?

 25. Merhaba Fatih bey
  Ben Apple 11 aldım kasko yaptırdım çizilen yerleri var mesela köşeleri kasko bunun için birşey yapar mı. Yardımcı olursanız sevinirim

 26. Ben 1 ay önce ipone 8plus aldım vatandan 2yıl garantili 1yıl kasko benim telefonun arka camında hafif hafif çizikler olduğunu farkettim şuana kadar hep kılıfla gezdim ben yaptığımı sanmıyorum ben yapmışşsamda kaskoya göndersem telefonumu sıfırıyla değiştirirlermi acil cewap bekliyorum

 27. Ben bide arka camı değiştirmelerini istemiyorum 1 ay önce aldığım telefon verdiğim paraya değmez sıfırını vermezlermi nolur acil bak ne yapmam gerekiyo ne demem gerekiyo sıfırını vermeleri için

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?