Cep telefonu fotoğrafçılığı

0
174
cep telefonu fotoğrafçılığı

Cep telefonlarında kameralarla ilk tanıştığımızda, çekilen resimler bizleri hiç de tatmin etmemişti. 640×480 çözünürlük çoğumuz için o zamanlar yeterli gelse de, bizler için önemli anları cep telefonu kamerası ile kaydetmeyi tercih etmiyorduk.

“En iyi fotoğraf makinesi yanımızdaki makinedir” diye ünlü bir söz vardır.

Zaman içinde, cep telefonlarının her zaman yanımızda olması ve SLR kameraları her an yanımızda taşımamızın zor olması gibi etkenler ve özellikle cep telefonu kameralarının gelişmesi gibi gerçekler durumu değiştirdi.

Artık hayatımızda cep telefonu fotoğrafçılığı diye bir kavram var. Gerçekten de çekilen fotoğrafların kalitesine bakınca, SLR makinaları aratmayan bir kalite görüyoruz.

Appleuzmani.net okuyucuları için cep telefonu kameralarının çözünürlüklerinin tarihsel gelişimini araştırdık. Bunu ayrıca bir sonraki yazımızda yayınlayacağız.

 

Cep telefonu fotoğrafçılığı için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var:

1)Işık miktarı önemlidir.

Fotoğraf çekimde en önemli ayrıntılardan birisi ışıktır. Işık seviyesinin iyi ayarlanması gerekir.  Fotoğrafını çekeceğiniz nesneye doğrudan ışık vurmamalıdır. En iyi ışık yandan gelen ışıktır. Eğer iç mekanda çekim yapıyorsanız, nesneyi pencereye yaklaştırmak, çektiğiniz fotoğrafın kalitesini artıracaktır.

 

2)Telefonu sarsmayın.

Sarsıntılar da çekim kalitesini azaltır. Tripod kullanabilir veya cep telefonunuzu sabit bir yere koyabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, sabit bir yere yaslanabilirsiniz.

 

3)Nesneye yakın olun.

Her ne kadar optik zoom olan akıllı telefonlar olsa da, telefonların çoğunda dijital zoom bulunur. Dijital zoom ile yapılan çekimlerde görüntü kalitesi bozulur. Bu yüzden, fotoğrafınızı çekeceğiniz nesneye mümkün olduğu kadar yaklaşmalısınız.

 

4)Fotoğraf uygulamasını iyi tanıyın.

Artık akıllı telefonların fotoğraf çekim uygulamaları oldukça gelişmiş. Ayarlar kısmına hakim olmalısınız. Deneme yanılma yoluyla en iyi ayarları kavrayabilirsiniz.

.

5)Bol bol fotoğraf çekin.

Pratik yapmak önemli. En tanınmış fotoğrafçılardan birisi olan Ara Güler’in hayatı boyunca kaç fotoğraf çektiğini biliyor musunuz? Çok fazla..

İLGİLİ HABER:  Apple A11 İşlemcileri Hakkında Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı

Açılarınızı değiştirin. Değişik açılar deneyin.

 

6)Fotoğraf çekim tekniklerini öğrenin.

Fotoğrafçılık başlı başına bir sanat. Her sanatta olduğu gibi fotoğrafçılıkta da ince teknikler var. Bunları öğrenmeye çalışın.

Kompozisyon, altın oran, bakış boşluğu gibi.

7)Fotoğraflarınızı işleyin

Cep telefonları için geliştirilmiş o kadar fazla fotoğraf uygulaması var ki. Bunları kullanarak çektiğiniz fotoğrafları daha iyi hale getirebilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz ise bilgisayar. Bilgisayara aktaracağınız fotoğrafları da düzenleyebilirsiniz.

Bu konumuzda sizlere cep telefonu fotoğrafçılığı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Cep telefonu ile fotoğraf çekmek artık bir sanat dalı olma yolunda.

Aşağıda cep telefonu ile çekilmiş fotoğraflardan beğendiğimiz bir kaç tanesi var.

İphone 6s ile çekilen fotoğraflar:

The never ending cycle~ Shanghai

Valley View Reflection Blue

Oregon High Desert in Summer

https://www.flickr.com/cameras/apple/iphone_6/

 

iPhone 5s ile çekilen bazı fotoğraflar:

Manarola - Cinqueterre

 

Speed Stripes by Simon & His Camera

 

Autumn

 

Filckr’den Apple ürünleri ile çekilen fotoğraflar için tıklayın.

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?