Cellular ne demek? Alınmalı mı?

5
18311

Cellular nedir?” sorusu birçok kişinin sorduğu bir soru. Apple Watch veya iPad alacaksınız. Seçeneklere bakıyorsunuz. Önce renk seçiyorsunuz. Ardından 32 GB veya 128 GB kapasitelerinden birisini seçiyorsunuz ve sizden alttaki resimdeki seçeneklerden birisini seçmeniz isteniyor.

Yalnız Wi-Fi bağlantısı isterseniz 1899 TL ödeyeceksiniz. Wi-Fi + Cellular istiyorsanız 2649 TL ödeyecekseniz. Cellular özelliği fazladan 750 TL fazla ödemenizi gerektiriyor. Bu fiyat 1899 TL’nin neredeyse %40’ına tekabül ediyor. Yani önemli bir fiyat artışından bahsediyoruz. Bu özelliği kullanmayacaksanız neden %40 daha fazla ödeyesiniz.

Cellular nedir?

Cellular = Hücresel anlamına geliyor. Telefonlarımızda kullandığımız operatörlerin bize sağladığı bağlantıya hücresel denir. Örneğin, Vodafone hattınız var. Bu hatta 10 GB internetiniz var. Eğer tabletiniz Cellular destekliyorsa, bu hattı ona takıp, tabletinizi telefon gibi kullanabilirsiniz. Arama yapabilir, çağrı cevaplayabilir ve internete girebilirsiniz.

Şöyle bir soru akla gelebilir: Ben zaten telefonumun internetini tabletimle paylaşabiliyorum. Doğru. Tablette internet kullanmanız için Cellular olmak zorunda değil. Telefonunuzdan Lşisel Erişim noktasından interneti herkesle paylaşabilirsiniz. Tabletinizden de bu internet hattına bağlanabilirsiniz. Üstelik sim kart derdi de yok. Eğer sadece tabletten internete girmek için Cellular alacaksanız almayın. Telefonun internetini zaten tabletten kullanabiliyorsunuz.

Cellular özelliğini kullanmak için sim kart gerekli mi?

Evet gerekli. Sim kart için 2 seçeneğiniz var. Ya Türkiye’de çalışan telefon operatörlerinden birisinden alacaksınız ya da Apple SIM kullanacaksınız.

Apple SIM nedir? Avantajları nelerdir?

Apple SIM, Apple’ın 180 ülkede anlaştığı operatörlerde çalışabilen global sim kartıdır. Apple SIM’in avantajı, çok ülke geziyorsanız tek simle her yerde oparatörlerle anlaşma yapmanıza gerek kalmadan, onların tarifelerinden yararlanarak internete girebilmenizi sağlamasıdır. Bazı cihazların içinde yerleşik olarak vardır. Yoksa da siz Apple Store’lardan satın alabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  iOS Sürümlerinin Yeni Kullanım Oranları Açıklandı
Apple SIM’in cihazlara göre durumu

Sonuç olarak;

  • Tabletinizde internet kullanmak için Cellular yani hücresel ihtiyacınız yok. Bunun için interneti olan bir telefonun yanınızda olması yeterli.
  • Gittiğiniz ülkelerde sorunsuz ve basit bir şekilde internet bağlantısı istiyorsanız Apple SIM yeterli.
  • Para sorunu sizin için çok uzaksa en iyisini alabilirsiniz. Cellular özelliğini de ekletmeyi unutmayın.
  • Firmalar için bazı özel amaçlar sebebiyle Cellular özellikli iPad gerekebilir.

5 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?