CarPlay nedir? Nasıl kullanılır? Gizli Özellikleri Açma

0
8644
CarPlay nedir-nasıl kullanılır

Apple CarPlay, araba kullanırken iPhone’unuzu kullanmanızı kolaylaştıran bir özellik. Siri özelliğini kullanarak aracınızın multimedya özelliklerini sesinizle kontrol edebiliyorsunuz. Mercedes ve Kia başta olmak üzere birçok yeni araçlarta popüler bir özellik haline geliyor. CarPlay, yalnızca arabanızın bilgi-eğlence sistemi (Radyo/CD çaların evrim geçirmiş hali) ile iPhone’unuzun belirli özelliklerine erişmenizi sağlayan bir uygulama değil. CarPlay’i yeni uygulamalarla özelleştirmek ve ekrandaki uygulamaları yeniden düzenlemek oldukça kolay. Hatta bunun dışında CarPlay’in gizli özellikleri de var.

CarPlay için Hangi Uygulamalar Var?

CarPlay telefon, müzik, haritalar, mesajlar, podcast’ler ve sesli kitaplar uygulamaları yüklü şekilde geliyor. Bu uygulama çeşitliliği, ellerinizi kullanmadan iletişim ve sosyalleşmeye devam etmenizi sağlarak sürüş güvenliğinizi azami seviyede tutuyor.

CarPlay’in en iyi özelliği ise üçüncü taraf uygulamalarla özelleştirilebilmesidir. Apple, bu uygulamaları yüklemeyi iPhone’unuza indirdiğinizde CarPlay ekranında görülecek şekilde kolaylaştırdı. CarPlay’de sekizden fazla uygulamaya sahipseniz, iPhone’unuzda yaptığınız gibi bir sonraki ekrana hızlıca kaydırarak ilk ekranda olmayan uygulamalara ulaşabilirsiniz.

Peki, CarPlay’e hangi uygulamaları yükleyebilirsiniz?

CarPlay Uygulamaları

 • Müzik Uygulamaları: Endişelenmeyin, yalnızca Apple Music ve iTunes koleksiyonunuza sıkışıp kalmıyorsunuz. CarPlay Spotify, Google Play Müzik ve Amazon Müzik gibi iTunes alternatiflerini destekliyor. Böylece nerede olursanız olun müziğinizi dinleyebiliyorsunuz.
 • Radyo Uygulamaları: Gerçek radyo istasyonlarını yayınlayan Slacker Radio ve iHeartRadio gibi uygulamaları ve App Store’da yer alan favori yerel radyolarınızın uygulamalarını yükleyebilirsiniz.
 • PodCast Uygulamaları: Podcast’lere bağımlıysanız, CarPlay ile birlikte gelen Podcast’ler uygulamasıyla sınırlı değilsiniz. Mevcut en popüler podscat uygulamalarından Overcast, Downdcast ve Pocket Casts gibi uygulamaları yükleyebilirsiniz.
 • Haber Uygulamaları: Sabah ve akşam işe gelip giderken haberleri takip edebileceğiniz birkaç harika haber uygulaması var.
 • Sesli Kitap Uygulamaları: iBooks aracılığıyla sunulan sesli kitaplara ek olarak, popüler sesli kitap uygulamaları Amazon Audible veya Audiobooks‘u yükleyebilirsiniz.

CarPlay Ekranını Özelleştirme

CarPlay Kişiselleştirme

Popüler üçüncü taraf uygulamalarını ana ekrana taşıyarak veya bazı varsayılan uygulamaları gizleyerek CarPlay ekranını özelleştirebilirsiniz. Özelleştirmeyi CarPlay’iniz aktif olmasa bile, iPhone’unuzda istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

 • Öncelikle iPhone’unuzun Ayarlar uygulamasına gidin.
 • Ardından aşağı kaydırın ve Genel‘e dokunun.
 • Arabanızı bu ekranda listelenmiş olarak görmelisiniz. Özel ayarlarınız için arabanıza dokunun.
 • Araba ayarları, sanal bir CarPlay ekranı içerir. Bu ekrandaki uygulamaları, tıpkı iPhone’da yaptığınız gibi taşıyabilirsiniz. Bir uygulamayı taşımak için parmağınızı uygulamanın üzerine basılı tutun ve yerleştirmek istediğiniz yere sürükleyip bırakın.
 • Bir uygulamayı gizlemek için parmağınızı uygulama üzerine basılı tutun ve simgenin üzerinde görünen eksi işaretine dokunun. Uygulama sanal CarPlay ekranının hemen altındaki gizli uygulamalar menüsüne taşınır. Tekrar eklemek isterseniz basitçe dokunmanız yeterli olacaktır.
İLGİLİ HABER:  Bir iPhone 7 Daha Alev Aldı

CarPlay Gizli Özellikleri Açma

CarPlay iPhone’unuzu arabanıza takmak kadar kullanımı kolay bir uygulamadır. Arayüzü, iPhone arayüzüne çok benzer. Ancak CarPlay’in içine gömülmüş birkaç gizli özellik mevcut.

 • Bir radyo istasyonu oluşturun: iTunes koleksiyonunuz aracılığıyla dinlediğiniz şarkıya benzer daha fazla müzik duymak ister misiniz? Now Playing ekranındaki üç noktaya dokunduğunuzda, mevcut şarkıdan bir radyo istasyonu oluşturma seçeneğine sahip olursunuz.
 • Arabanızı bulun: Bu özelliği hem CarPlay ile hem de iPhone’unuzu Bluetooth ile arabanızın bilgi-eğlence sistemine bağlayarak kullanabilirsiniz. Haritalar uygulamasındaki bir ayar, iPhone’unuzun arabanızı park ettiğiniz yeri hatırlamasını sağlar. Sistem GPS ile çalıştığından kapalı otoparklarda verimli olmayabilir. Ancak büyük bir açık otoparkta arabanızı kolayca bulmanızı ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Özelliği etkinleştirmek için iPhone’unuzda Ayarlar > Haritalar‘a gidin ve Park Etme Konumunu Göster seçeneğinin yanındaki anahtarı Açık pozisyona getirin.
 • Ekran görüntüsü alın: iPhone’unuz CarPlay’e bağlıyken bir ekran görüntüsü alırsanız, hem iPhone’unuzun ekran görüntüsünü hem de CarPlay ekranınızın ekran görüntüsünü alırsınız.
 • Trafik cezasından kaçının: Bu özelliğin göz ardı edilmesi kolay olabilir. Ancak yönlendirme açıkken, mevcut konumunuzun hız sınırı ekranda görüntülenir ve hız limitlerini aşmadığınızdan emin olabilirsiniz.
 • Siri: CarPlay ve Siri’yi kullanarak metin mesajlarını dinlemek, cevaplamak, e-posta göndermek, takviminize etkinlik eklemek ve hatırlatıcı ayarlamak için sesinizi kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?