Apple otomotiv sektöründe kalıcı olmak için elinden geleni yapıyor. Aslında marka bu alana uzak değil. En son geçtiğimiz hafta Almak otomotiv devi olan Volkswagen ile bu konuda yeni bir anlaşma yapıldığını gördük. Yapılan anlaşma kapsamında Apple ile Alman otomotiv devinin yeni bir otonom araç teknolojisi üzerinde çalışacağının sinyalleri verilmişti. Yeni araçlarla beraber Apple’ın bu alana resmi olarak giriş yaptığını görmek mümkün olacaktı. Bu bir yana markanın araç içi sistemleri olarak bilinen CarPlay sistemlerinde de her geçen gün biraz daha ileri gitmeyi başardığı ortaya çıktı. Öyle ki CarPlay destekleyen modeller için yapılan son açıklama rakamların ne boyuta geldiğinin en büyük göstergesi.

CarPlay Destekli Kaç Model Var?

Apple tarafından kısa süre önce açıklanan yeni rakamlara göre şu an için CarPlay desteği veren modellerin sayısı 400 rakamını buldu. iPhone işlevlerinin araçların multimedya ekranlarında kullanılmasını sağlayan sistemi destekleyen model sayısının 400’ü aşmış olması, bu alanda Apple’ın kendi rekorunu kırması anlamına geliyor. Öyle ki geçtiğimiz ay açıklanan rakamlarda henüz hedeflerin başında olduğu söylenmiş ve hızla model desteği sayısının artırılması üzerinde çalışıldığı vurgulanmıştı.

CarPlay

Haliyle hızlı bir yükselişin devam ettiğini ve bu durumda Apple’ın da teknolojisini geliştirmek için özel çalışmalar yapmaya başladığını söylemek yanlış olmaz. Son olarak ülkemizde de bu sistemi destekleyen araç sayısının 200’ü aştığını hatırlatalım.

WWDC 2018 etkinliği sırasında CarPlay için Apple’ın yeni açıklamalar yapması ve bu açıklamalarla beraber yeni özelliklerinde duyurulması bekleniyor. Net araç desteği sayısı da yine bu etkinlik sırasında duyurulmuş olacak. Şimdilik Apple’ın desteği genişletme konusunda başarılı bir grafik çizdiğini söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Steam Link iOS Uyumu için Yeni Gelişmeler Var

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?