Canon EOS 200D inceleme

0
156

Canon EOS 200D nedir?

Dünyanın en hafif APS-C DSLR modelini farklı bir açılı ekranla birleştiren Canon EOS 200D, giriş seviyesi EOS 1300D ve daha gelişmiş EOS 760D ve EOS 800D modelleri arasında yer alıyor. İlk DSLR’leri ile fotoğrafçılık hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen ve becerilerini bir kameralı cep telefonunun veya temel kompakt kameranın sınırlarının ötesine çıkarmak isteyen kişileri hedefleyen bir kamera.

Canon 200D, 100D’nin ayak izlerini takip ederek, mümkün olduğunca küçük ve hareket halindeyken taşınması kolay olacak şekilde tasarlandı.

Canon EOS 200D, DSLR terimine göre minyon olmakla birlikte, bu sizi etkileyici bir dizi özellikten yoksun bırakmıyor. Dual Pixel CMOS AF teknolojisi, değişken açılı ekran ve Wi-Fi başta olmak üzere, büyüklüğüne göre çok sayıda iyi özellik sunuyor.

Canon ESO 200D Özellikler

Canon, 200D’de 100D’de kullandığı 18 MP APS-C CMOS yongası yerine, 24.2 MP APC-C CMOS sensörü kullandı. Bu sensör, EOS 77D ve EOS 800D’de kullanılanla aynı ve Canon’un en son DIGIC 7 görüntü işlemcisi ile birlikte çalışıyor. Yeni işlemci, sürekli çekim hızını 100D’ye göre 1 fps arttırarak 5fps‘ye çıkartıyor.

Canon 200D Özellikler

EOS 800D gibi, Canon EOS 200D de 100-25.600 ISO aralığı sunarken, “H” ayarında maksimum ISO 51,200’e kadar genişletilebiliyor. En iyi hassasiyeti otomatik olarak ayarlamak isteyenler için bir Otomatik ISO ayarı da yer alıyor ve ayardaki ISO tavanı 25,600.

EOS 200D, Dual Pixel CMOS AF teknolojisini Canon’un DSLR serisinde öne çıkaran en ucuz DSLR modeli. Bu sensör tabanlı, faz algılamalı otofokus sistemi sadece yüksek performanslı Servo AF takibi sunmakla kalmıyor, aynı zamanda bu çığır açan teknolojiye sahip olmayan eski Canon DSLR’lerle ilişkili canlı görüntü modundaki uyuşuk otomatik netleme performansını da ortadan kaldırıyor.

Canon 200D Çekim Ayarları

Odaklanma konusunu devam ettiren Canon EOS 200D, merkezde tek bir çapraz tipte, elmas oluşumunda dokuz AF noktasının oldukça basit bir düzenini sunuyor. Bu yerleşim, EOS 100D ile aynı ve 0.5EV ila 18EV arasında bir AF çalışma aralığı sunuyor.

İLGİLİ HABER:  Obs nedir? Nasıl kullanılır?

Canon 200D bir DSLR’den beklediğiniz tüm manuel çekim kontrolünü sunmanın yanı sıra, Otomatik Akıllı Sahne modu, bir dizi Yaratıcı Filtre ve 11 sahne modu gibi fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için iyi seçenekler sunuyor. Bu başlangıç dostu modların hepsine doğrudan mod kadranından kolayca erişilebiliyor.

Canon 200D Çekim Modları

Ölçme ve pozlama, 63 bölgeli çift katmanlı ölçüm sensörü tarafından yapılıyor. Pozlama, +/- 5EV aralığında 1/3 stop veya 1/2 stop artış ayarı sunan pozlama telafisi sistemi kullanılarak rafine edilebiliyor.

Deklanşör hızı aralığı 30sec-1 / 4000sec arasında ve Canon’un giriş seviyesi DSLR’lerinin çoğunda olduğu gibi sadece üst taraftaki tek bir kaydırma kadranına sahip. Anında hızlı ayarlamalar yapmak isteyenler, arkadaki etkileyici 3 inçlik 1040k noktalı değişken açılı dokunmatik ekranı sevecek. Ekranın üstünde bir optik vizör bulunuyor. Kapsam tam %100 olmamakla birlikte, yeni başlayanlara yönelik bir kamera için saygın bir özellik ve diyoptri düzeltme ve alan önizleme derinliği avantajlarından yararlanıyor.

Ayrıca, 9.8 (ISO 100) kılavuz sayısına ve 3 saniyelik bir flaş geri dönüş süresine sahip dahili bir flaş var.

Canon 200D Ayarlar

EOS 200D’nin sahip olduğu, EOS 100D modelinde bulunmayan bir diğer özellik de dahili WiFi. Ücretsiz olarak indirilebilen Canon Connect uygulamasıyla bağlantı kuruyor ve mobil cihazlar arasında saniyeler içinde görüntü paylaşmanıza ve uzaktan çalışmak istediğinizde kameranızın kilit ayarlarını kontrol etmenize olanak tanıyor.

Ek olarak EOS 200D, NFC donanımına sahip ve kamera ile mobil cihaz arasında daima düşük enerjili bir Bluetooth bağlantısı başlatma seçeneği var.

Artıları

  • Değişken açılı ekranlı dünyanın en hafif DSLR’si
  • Canlı Görünümde hızlı odaklama performansı
  • Butonların ve kadranların sezgisel yerleşimi
  • Rehberli kullanıcı arayüzü, yeni başlayanların temel kontrolleri ve ayarları öğrenmesine yardımcı oluyor

Eksileri

  • 9 AF noktasının temel sıralaması
  • Üst bölümdeki tek kaydırma göstergesi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?