Çalınan MacBook nasıl bulunur? Mac’imi Bul (Find My Mac)

3
754

MacBook Air veya MacBook Pro’nuz çalınmış veya kaybolmuş olabilir. Find My Mac (Mac’imi Bul) özelliğini etkinleştirdiyseniz Mac’inizi izleyebilir, kilitleyebilir ve hatta onu elinde bulunduran kişiye mesaj gönderebilirsiniz. İşte çalınan bir MacBook’u nasıl bulacağınıza dair önemli güvenlik tavsiyeleri.

Find My Mac, iCloud üzerinden kaybolan Apple cihazınızı bulmanızı sağlayan faydalı bir özelliktir. iCloud.com’daki Find My iPhone web uygulamasını veya başka bir iOS cihazındaki Find My iPhone uygulamasını kullanarak kaybolan Mac’inizin izini bulabilirsiniz. Ancak cihazınız kaybolmadan önce Find My Mac özelliğini etkinleştirmiş olmanız gerekiyor.

MacBook’ta Find My Mac Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

MacBook’unuzun çalınma ya da kaybolma ihtimaline karşı almanız gereken en önemli tedbir, cihazınızı kullanmaya başlar başlamaz Find My Mac özelliğini etkinleştirmektir. Her MacBook kullanıcısının bunu yapmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Mac’inizde ücretsiz iCloud hesabınızı etkinleştirdiyseniz, Find My Mac özelliğini de etkinleştirmiş olabilirsiniz. Zira iCloud hesabı oluşturduğunuzda, bazı özellikler varsayılan olarak etkinleştirilmektedir. Şimdi bunun kontrolünü yapalım.

Sistem Tercihleri’ne gidin ve iCloud bölümünü açın. iCloud’da önceden oturum açtıysanız, Find My Mac onay kutusunu seçtiğinizden emin olun.

Find My Mac’i etkinleştirdiyseniz devam edebiliriz. Şimdi size MacBook’unuz çalındığı veya kaybolduğu zaman ne yapmanız gerektiğini göstereceğiz.

Find My Mac ile MacBook’un yeri nasıl tespit edilir?

Mac’inizi iCloud.com web sitesinden, bir iPad’ten ya da bir iPhone’dan Find My iPhone özelliğini kullanarak izleyebilirsiniz. Özelliğin adı Find My iPhone olmasına rağmen, yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüm Apple cihazlarını izlemek için kullanabilir.

  1. iPhone veya iPad’teki iCloud uygulamasına girin veya iCloud.com’dan hesabınıza giriş yapın.
  2. iPhone Bul butonuna tıklayın.

iCloud iPhone Bul

iCloud hesabınızın tanımlı olduğu tüm iPhone, iPad ve Mac’lerin bir listesini göreceksiniz. Her bir cihazın hemen altında, en son görüldüğü yer belirtilmektedir. Cihazın yanında yeşik nokta görüyorsanız, iPhone Bul özelliğinin cihazın bulunduğu yeri tespit etmiş demektir. Gri nokta ise kaybolan cihazın bulunamadığı anlamına gelmektedir.

İLGİLİ HABER:  Mac'te Safari'yi Hızlandırmak İçin Değiştirmeniz Gereken 6 Ayar

MacBook’unuzu Find My Mac’le bulduysanız Harita, Uydu ve Hibrit görünümleri arasında geçiş yaparak harita üzerinden yerini görüntüleyebilirsiniz.

Haritanın altındaki simgeleri kullanarak MacBook’unuzu kilitleyebilir, bir ses çalmasını sağlayabilir veya MacBook’unuz kritik bilgiler içeriyorsa tüm içeriği silmeye zorlayabilirsiniz.

MacBook’unuzu (veya diğer cihazların herhangi birini) uzaktan kilitlemeyi seçerseniz, kapanır ve seçtiğiniz dört basamaklı bir şifre belirlenir. Daha sonra doğru şifre olmadan yeniden başlatılamaz.

Bir ses çalmayı seçerseniz, MacBook’unuz Web’e bir sonraki bağlantısında yüksek sesle bir uyarı verecektir. MacBook’unuzu evde ya da işyerinde kaybettiğinizi düşünüyorsanız bu seçenek onu bulmanız için yararlı olabilir.

Son seçenek Mac’i silmektir. Bu özellik tüm verileri ve ayarları Mac’inizden güvenlik bir şekilde silmenizi sağlar. Ayrıca, Mac’inizi bulduğunuzda ona erişmenizi sağlayan dört basamaklı bir şifre belirler. Kullandığınız tüm yöntemler için size ayrıntılı bir e-posta gönderilir.

Find My Mac bilgisayarınızı bulamazsa ne olacak?

Yukarıdaki işlemlerin sonunda bilgisayarınızı bulamasanız bile, MacBook’unuz çevrimiçi olduğunda size bir e-posta bildirimi yapılır. Bu nedenle “Bulunduğunda beni bilgilendir” onay kutusunu mutlaka seçin.

İlginizi Çekebilir: iPhone Buldum Ne Yapmalıyım? Çalınan ya da Kaybolan iPhone’un Sahibi Nasıl Bulunur?

3 YORUMLAR

  1. Merhaba Sayfa Adminlerine bu konuyu açtıkları için teşekkür ederiz.çalınan macbook bulmak için veya macbook kaybolduğunda çalındığında güvende kalmak için size bir tavsiyemiz var…….. sitesi size kayıp ve çalıntı ürünüzü bulmanızda yardım eden bir site. Temel mantığı çalınmış yada kayıp olmuş eşya ve araçları araştıran bir firma.Sitemize girip bu işleri yapmamız için gerekli tüm belge ve pantentleri görebilirsiniz Dedektif gibi ama insan değil çalınan yada kayıp olan eşyaları buluyoruz. Ayrıca site sadece kayıp çalıntı eşya dışında. Kullanmakta olduğumuz eşyaları ve araçları da güvene almak için kendi adınıza kayıt edebileceğiniz bir sistem barındırıyor. Tüm mağdurların dertlerine deva olmaya çalıyoruz. Üstelik tamamen “ÜCRETSİZ” İster mağdur olun ister tedbir alma amacı ile herkesi Kayıtlı Ürün Ailesine Bekliyoruz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?