Diyelim ki iPhone’unuz çalındı. (Hatta iPhone olmak zorunda da değil. Herhangi bir iOS kullanan cihaz (iPod, iPad) veya Apple Watch, Mac de de bu yöntemler kullanılabilir.) Ama içinde önemli bilgiler var. Siz doğal olarak bu bilgilerin başkasının eline geçmesinden çekiniyorsunuz. Uzaktan da olsa iPhone’u silmek isteyebilirsiniz. Bu işlemi yapmanın bir yolu var. Bu yazımızda buna benzer bazı senaryoları irdeleyeceğiz.

iCloud üzerinden iPhone’u silme 

Daha önce iPhone’umu bul‘u ayarlamış olduğunuz bir iPhone, Apple Watch veya MacBook’unuz çalınırsa veya kaybolursa aşağıdaki işlemleri yaparak cihazınızı silebilirsiniz:

1- iCloud.com sitesine Appleid ve parolanızla giriş yapın.

2- Tüm Aygıtlar’ı tıklayın ve silmek istediğiniz aygıtı seçin.

3- Aygıtın Bilgi penceresinde [Aygıtı] Sil’i tıklayın. Silme işlemi için sizden Appleid ve parolanız istenecektir.

Bu işlemi yaptıktan sonra silme işleminin olması için;

  • Aygıtınızın çevrimiçi olması gerekir. Silme işlemi aygıt çevrimiçi olunca başlar. Başlamadan önce Apple kimliğinizin bağlı olduğu mail adresine bir onay maili gelir. Maili onaylayınca uzaktan silme işlemi de başlamış olur.
  • Silme işleminden sonra cihazınızı bulursanız ve önceden de iCloud yedekleme özelliğini aktifleştirdiyseniz, iCloud platformu üzerinden veya iTunes üzerinden eski verilerinizi geri getirme şansınız var. Aynı durum Apple Watch için de geçerlidir.
  • MacBook’unuzu bulursanız da Time Machine özelliğini kullanarak eski bilgileri geri getirebilirsiniz.
  • Apple pay kullanıyorsanız, çevrimdışı olsa bile cihazınızda yüklü tüm ödeme yöntemleri kaldırılır. 

 

Önemli: Cihazı silmeden önce cihazın konumunu belirlemeyi veya ses çalmaayı ihmal etmeyin. iPhone’umu bul özelliği cihazın içeriğini sildikten sonra kullanılamaz.

iPhone’umu Bul özelliğini ayarlamadım. Yine de uzaktan iPhone’umu silebilir miyim?

Maalesef silemezsiniz. Uzaktan verileri silmenin tek yolu iPhone’umu bul uygulamasıdır. Ama verileri silemeseniz de bazı işlemleri mutlaka yapmalısınız:

1- Apple kimliğinizin parolasını mutlaka değiştirin. Bu sayede başkası iCloud içindeki bilgilerinize ulaşamaz. 

2- Aygıtınızda kayıtlı internet sitesi ve sosyal medya hesabı şifrelerini değiştirin. Aksi takdirde sizin adınıza sosyal medya paylaşımında bulunabilirler. Diğer sitelerdeki verilerinizi çalabilirler.

3- Çalınan veya kaybolan cihazın seri nosu ile birlikte polise bildirilmesi gerekir. 

4- Çalınan veya kaybolan cihazı operatörünüze de bildirin. Bu sayede telefon aramalarını, sms göndermeyi engellemiş olursunuz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?