Apple’ın akıllı telefonları ile ilgili ortaya atılan son iddia Apple kullanıcılarının markaya oldukça ön yargılı bakmalarına neden olmaya başladı. Rus araştırma şirketlerinden gelen iddialarla beraber Apple’ın kullanıcıların aramalarını kayı altına aldığı belirtilmişti. Apple’ın ise doğrudan bu iddiaları yalanlamaması ve verilerin sadece uygulama deneyimini arttırmak için kullanıldığını belirtmesi markanın eleştirilerin hedefi haline gelmesinden kurtulmasını sağlayamamıştı. Henüz konu hakkında tartışmalar deva ederken bu kez Apple’ın MacBook serisi bilgisayarları için benzer bir iddia gündeme geldi.

Bu Kez Sorun Apple’da Değil

Yine bir kullanıcı dinleme skandalı ile gündeme gelse de bu kez durum Apple ile alakalı değil. Zira bu kez sorunun ana kaynağı en büyük müzik uygulamalarından biri olan Shazam. Dünyanın en büyük virüs tarama uygulamalarından biri olan bitdefender tarafından tespit edilen konuya göre Shazam’ın kullanıcıların seslerini istememeleri durumunda bile kullanıcıların seslerini kayıt altına almaya devam ettiği belirtildi.

Arka plan dinleme özelliğini kapatsanız ve hatta uygulamayı bile kapatsanız arka planda çalışmaya devam ettiği belirtilen ses kayı durumunun Shazam tarafından da kesin bir dille yalanlanması da bekleniyordu. Fakat konu hakkında hemen bir açıklama yapan Shazam durumu yalanlamak yerine durumu kabul eden ifadeler kullandı.

Shazam-Mac

Kullanıcılara Daha İyi Bir Uygulama Sunmak Amaç

Shazam tarafından yapılan açıklama ile beraber kullanıcıların arka planda seslerinin dinlendiği fakat bu durumun uygulamaya ihtiyaç duyulan anları tespit etmek için olduğu da belirtildi. Bunun yanında seslerin kayıt altına alınmadığını ve anlık dinlenildiği belirtilse de Shazam’ın bu açıklaması kullanıcıları hiç de tatmin etmedi.

Zira açığın ortaya çıkması ile beraber yapılan açıklamaya rağmen birçok kullanıcı Shazam’ın güncelleme ile sistemi kaldırması da istendi. Şu an için sadece MacBook serisi bilgisayarlarda yaşandığı iddia edilen sorunun sonrasında birçok kullanıcının programı da sildiği belirtildi. Apple ise ortaya atılan bu iddialara karşı sessiz kalmayı tercih etti.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?