Bu Kez Patent Davası Apple TV İçin Geliyor

0
78

Apple’ın patent davaları bitmek bilmiyor. Teknoloji devi Birçok markayla patent konusunda hala dava sürecinde. Nokia ile gündeme gelen ve başlayan süreç sonrasında, Qulacomm, tedarikçiler ve hatta üniversitelerle bile patent davaları ortaya çıkan markanın bu alanda zararı ise bir hayli fazla. Öyle ki marka daha önce ödemediği bir ceza yüzünden 506 milyon dolar yeni ceza aldı.

Buna ek olarak Nokia ile anlaşma adına 2 milyar dolar gibi bir rakam ödendi. Sadece patent davaları için ödediği bu miktarlarla beraber zararının günden güne artış gösterdiği görülen Apple’ın toplamda ödediği ücret ise markayı da artık rahatsız etmeye başladı. Tüm bunlardan sonra yeni stratejilerle beraber artık Apple patent davalarıyla gündeme gelmeyecek görüşü oluşmaya başlamışken bu kez ise Apple TV için yeni bir patent davası ortaya çıktı.

Apple TV

CustomPlay Dava Mı Açtı?

Apple’ın yine en büyük ürün sınıflarından biri olan Apple TV ürünü için ortaya çıkan yeni davada, bu kez taraf CustomPlay oldu. Firmanın mahkemeye başvurduğu ve mahkemeye Apple’ın video izleme özelliklerinden “What Did He Say?” özelliğini çaldığını belirttiği ortaya çıktı. Bu bilgilere göre markanın Apple TV üzerinde kullandığı Siri sanal asistanıyla videonun istenildiği yerine döndürülmesi özelliğinin izinsiz kullanıldığı belirtilmiş oldu.

Apple şu an konu hakkında bir açıklama yapmadı. Açıkçası Apple TV üzerinde Siri sanal asistanıyla kullanılan sistemin zamanında Apple tarafından bir hayli övüldüğünü biliyoruz. Durum böyle değerlendirildiği zaman markanın bu kez ciddi bir özelliği için patent davasıyla karşı karşıya geleceği görülüyor. Henüz resmi bir açıklama gelmediği için detayları bilemiyoruz ama Apple’ın uzun süre daha patent davaları konuşulacak gibi duruyor. Öyle ki davaları biri biter bitmez bir diğer karşımıza çıkıyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Kablosuz Klavyesini Yeniledi

İlginizi Çekebilir: iOS 10.3.2 Jailbreak Gelme İhtimali Var Mı?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?