iPhone akıllı telefonlarında işletim sistemi çok daha kararlı bir yapıya sahip. iOS nedeniyle ilk dönemden bu yana süre gelen başarılı bir optimizasyon sunulduğunu biliyoruz. Aslında bu yapı iPhone akıllı telefonları için bazı sınırlamaları da getirmiyor değil. Özellikle uygulama izinleri ve uygulama uyumları konusunda iPhone modellerinde ciddi sınırlamalar görüyoruz. Geliştiriciler ise sürekli olarak bu sınırları kaldırmak için uğraşıyor.

Sırf bunun için uğraş verirken birçok geliştirici tarafından farklı denemelerde yapılabiliyor. Mesela çok ilginç gelecek ama iPhone içerisine Windows işletim sistemi kurmak gibi. Daha önce iPhone 7 modellerinde denemesi yapılan, iPhone içerisine Windows kurulumunda bu kez iPhone X modelinin denendiğini gördük.

iPhone X İçerisinde Windows 95!

Geliştiriciler tarafından yapılan denemeler sonrasında iPhone X akıllı telefonlarının içerisine Windows 95 işletim sisteminin kurulumu gerçekleştirildiği açıklandı. Hem videoları hem de görselleri yayınlanan deneme sonrasında bir ilke daha imza atılmış oldu. Daha önce iPhone 7 modellerine ve Apple Watch modellerinin içerisine Windows 95 kurulumunun gerçekleştirildiğini görmüştük. Fakat iOS 11’li iPhone X modeli ilk oldu.

Hacking Jules isimli bir kanal tarafından yayınlanan videoda iPhone X modelinin Windows 95 işletim sistemini rahatlıkla kullandığı görülüyor. Windows 95 ile oyun açabilen hatta Word uygulamasını bile çalıştırdığı görülen iPhone X akıllı telefonlarının PowerDos sayesinde böyle bir denemeyi gerçekleştirebildiği de açıklanmış durumda.

Tabii ki çok fazla detaya inilmediğini de belirtelim. Yani şunu belirtelim ki yöntem konusunda net olarak açıklamalar yapılmadı. Zaten yayınlanan videoda da çok detaylı bir işlem çizelgesi gösterilmiyor. Sadece sistemin başarılı olduğunu görebiliyoruz.

İlginizi Çekebilir: iPad Pro ve iOS 11 İkilisi İçin Yeni Video

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?