iPhone X modelini beklerken, Apple’ın yeni teknolojileri hakkında bir bir detaylar gelmeye devam ediyor. iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerini göreceğimiz tanıtımda yarın yapılacak fakat, şimdiden çok önemli bilgiler elde etmeye başladık. Telefonların yanı sıra akıllı saatler ve kablosuz kulaklıkların yeni versiyonları hakkında da bilgiler ortaya çıktı. Bu bilgilerin hemen sonrasında yeni akıllı telefonların içerisinde yer alacak olan işlemci modeli hakkında açıklamalar geldi. Geliştiricilerin kodlar içerisinde çıkardığı son detaylar A11 Fusion işlemci serisi hakkında oldu. Doğrudan iOS 11 GM sürümünü paylaşan kaynaklar tarafından da doğrulanan A11 Fusion işlemci bilgileri ise oldukça ilginç detaylar içeriyor.

A11 Fusion Nasıl Bir İşlemci Olacak?

İlk gelen bilgilere göre A11 Fusion işlemcileri içerisinde 6 çekirdek bulunacak. Bu çekirdekler 4+2 şeklinde ayrılacak. A11 Fusion işlemcilerinin 6 çekirdek olması son 8 çekirdekli işlemcilere karşı biraz geri planda kalma durumu oluşturmayacak. Öyle ki işlemcilerin içerisinde üstün performans değerine sahip olan çekirdekler göreceğiz.

Eksi işlemcilerden farklı olarak A11 Fusion serisinde 4 adet yüksek performans çekirdekleri bulunacağı belirtiliyor. “Mistral” çekirdek bölümü olacak olan bu 4’lü kümeleme performans değerlerinin tavan yapmasını sağlayacak. Bunun dışında diğer bir çekirdek grubunun ise 2’li küme ve pil performansı için ayrılmış olan “Monsson” grupları olacağı belirtiliyor.

A11 Fusion

Çekirdeklerin saat hızlarının nasıl olacağı konusunda bilgi yok. Fakat A10 Fusion serisine göre çok daha başarılı bir işlemci serisi göreceğimize kesin gözüyle bakabiliriz. A10X Fusion içerisinde yer alan 3+3 çekirdek yerine, performans odaklı olan 4+2 çekirdek diziliminin yapılması da performans değerlerinin üzerinde durulacağını gösteriyor.

Yani kesin olarak yeni iPhone modellerinin daha performanslı olduğunu göreceğiz. Fakat daha fazla bilgi ve daha detaylı karşılaştırma için A11 Fusion saat hızlarını öğrenmemiz gerekiyor. Saat hızlarının açıklanmasının ardından daha detaylı bilgileri paylaşacağız. Şu an için bilgilerimiz bu seviye ile sınırlı. Elde edilen kodlar bunları işaret ediyor.

İlginizi Çekebilir: AirPods 2 Serisinde Değişen Teknolojiler Neler Olacak?

1 YORUM

  1. gectiğimiz günlerde s8 note lg gibi telefonlarla bir test yapılmıştı ve iphone 7 plus bile en yakın rakibine iyi bir fark atmıştı. Performans olarak muhtemelen bu işlemci ortalıgı yıkıp gececektir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?