Boston Dynamics’in Yeni Ev Robotu

Google bünyesinde faaliyet gösteren dünyaca ünlü robot firması olan Boston Dynamics, ürettikleri yeni ev robotunun tanıtımını gerçekleştirdi.

Google tarafından satın alındıktan sonra ebatları küçük robot üretimi konusuna ağırlık veren firma, yayınladıkları tanıtıcı video ile yeni ev robotunu dünyaya takdim etmiş oldu. Videoda görüldüğü üzere yeni ev robotunun pek çok işi halledebiliyor olması büyük ilgi gördü.

Yayınlanan videoda tanıtımı yapılan ev robotu kirli tabak çanakları bulaşık makinesine dizebiliyor ve sonrasında yıkanmış olan temiz parçaları yerlerine yerleştirebiliyor. Bulaşık yerleştirebilmesinin yanı sıra evde birikmiş çöpleri de toplayıp çöp kutusuna atabiliyor. Böylelikle gündelik yaşantımızda ev işi olarak nitelendirilen işleri yapabilmesi kabiliyeti olan bu robot ile hayat daha kolay hale geliyor.

Hareket kabiliyeti oldukça gelişmiş olan ev robotu, işlerini gayet hızlı bir şekilde gerçekleştirmekte. Ev işlerini yaparken alçalma, yükselme veya masa altlarından geçme gibi hareketleri üzerinde bulunan gelişmiş sensörler sayesinde gerçekleştiren robot, çevresindeki dağınıklığı da tespit edip etrafı toplayabiliyor.

Boston Dynamics’in ürettiği çoğu robotta bulunan yere kolay kolay düşmeme, düşmesi durumunda da kolayca ayağa kalkma özelliği bu robotta da bulunmakta. Elektrikli bir sisteme sahip olduğu için son derece sessiz çalışan ev robotu bir kez şarj edildiğinde 90 dakika boyunca kesintisiz çalışabilmekte.

Robotla ilgili henüz resmi bir fiyatlandırma yapılmamış durumda. Buna rağmen, köpek şeklinde dizayn edilmiş olan şimdiden pek çok sipariş almış durumda.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?