Bu yılın başlarında, Bluetooth 5’in Bluetooth 4.2 yerine yeni kablosuz standart olacağı açıklanmıştı bir süre önce ise Bluetooth Özel Grubu, resmi olarak platformu kabul etti ve artık cihazlarda kullanmak için Bluetooth 5’in hazır hale getirildiği açıklandı …
Bluetooth 5 kablosuz iletişim teknolojisinde çeşitli geliştirmeler içeriyor. Bu yeni standart, Bluetooth 4.2’ye göre daha uzun menzil, daha hızlı transfer gibi birçok avantaja sahip.

Bluetooth 4.2 protokolüne kıyasla, Bluetooth 5, dört kat daha uzun bir bağlantı aralığı sunuyor; bu, kablosuz olarak bağlı olduğunuz bir cihazdan çok daha fazla  uzaklaşabileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca Bluetooth 5, Bluetooth 4.2 hızının iki katına çıkarak, daha hızlı  veri iletimi sağlıyor.

Bu iyileştirmelerin her ikisi de, Bluetooth cihazlarının artık tamamen ev ve kapalı alanlarda olabildiği gbiaçık alanlarda da endüstriyel ve ticari ortamlarda daha etkili kullanılabileceği anlamına geliyor:

Bluetooth 5‘in piyasaya sürülmesiyle birlikte, IoT geliştiricilerinin ve tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için gelişmeye devam ederken, Bluetooth’un özünde kalmaya devam ediliyor: Basit, güvenli bağlantı için küresel kablosuz standardı..

Hız ve menzil iyileştirmelerine ek olarak, Bluetooth 4.2’ye göre yayın mesaj kapasitesinin sekiz katını sunuyor.

Bluetooth 5, diğer kablosuz teknolojilerle olan potansiyel parazitleri azaltmaya yardımcı olan çeşitli önlemleri de içeriyor; Bu durum, kablosuz teknolojiye  dayanan bir teknolojik çevreye doğru ilerlediğimizde çok önemli.

Araştırmacılar tarafından Bluetooth 5 hakkında yapılan basın açıklamasının tam metnini görmek için tıklayınız

Bluetooth® Kablosuz Teknolojisi nedir?

Bluetooth, basit, güvenli bağlantı için küresel kablosuz standarttır. 31.000’den fazla şirketten oluşan küresel bir topluluğun desteklediği Bluetooth, çevremizdeki çok çeşitli cihazlarda bağlantı, uyum ve yönlendirmeiçin hizmet ediyor. Kolektif yaratım ve paylaşılan teknik standartlar sayesinde Bluetooth, dünya genelindeki kullanıcıların teknoloji deneyimini basitleştirmekle birlite korumakta ve zenginleştirmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?