Bitcoin, çok basit tanımı ile elektronik bir para birimidir. Bitcoin para birimi basılı bir para birimi değildir ve hiçbir kuruluşla ya da herhangi bir merkez bankası ile ilgi ve alakası olmayan, tamamen sanal bir para birimidir. Bitcoin para biriminin çıkışı 2009 yılının başlarına dayanmaktadır. Bitcoin para birimi, 2009 yılının başında, sanal bir kullanıcının kendi para birimini oluşturmasıyla ortaya çıktı. Bunun anlamı, isteyen herkesin kendi bitcoin para birimini meydana getirmesinin mümkün olduğudur. Kişilerin kendi para birimini sanal ortamda oluşturması işlemine ise, bitcoin madenciliği adı verilmiştir. Bitcoin madenciliği anlatım olarak çok basit bir işlem gibi görünse de, uygulamada bitcoin madenciliği yapmak o kadar da kolay bir olay değildir.

bitcoin

Bitcoin para birimi, fazlasıyla değer kazanan ve fazlasıyla inişli çıkışlı olan bir para birimidir. Bitcoin para birimi ile işlem yapabilmek için, bitcoin para birimi ile alım satım yapmak isteyen kişiye ait bir bitcoin cüzdanının var olması gerekmektedir. Bitcoin cüzdanına sahip olabilmek için, bilgisayara indirilen bir uygulamaya ihtiyaç duyuluyor. Ancak bilgisayara indirilen bu uygulama aracılı ile bitcoin cüzdanına sahip olmak, birçok riski de beraberinde getiriyor.

Oluşturulan bu cüzdanın kullanıcı tarafından şifresinin unutulması ya da bilgisayarın bir şekilde zarar görerek, özellikle hard diskinin bozulması, bitcoin cüzdanına erişimin engellenmesine neden oluyor. Ortaya çıkan bu riskler nedeniyle, bitcoin para birimi alıp satmak için, bitcoin cüzdanı oluşturmak isteyen birçok kişi, online olarak bitcoin cüzdanı oluşturan sitelere, başka bir deyişle bitcoin bankalarına yöneliyor. Bitcoin bankaları aracılığı ile bitcoin cüzdanı oluşturulduktan sonra, oluşturulan bitcoin cüzdanının şifrelenmesi gerekiyor. Şifreleme işlemi de tamamlandıktan sonra, bitcoin para birimi ile yapılmak istenen işlemlerin yapılmasına başlanabiliyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?