Birinin Telefon Numaramızı Engellediğini Nasıl Anlarız?

3
birinin numaramizi engelledigini nasil anlariz

Arama engelleme, 2013’teki iOS 7 güncellemesinin bir parçası olarak iPhone’lara eklenen basit ancak en kullanışlı yeni özelliklerden biriydi. Apple bu özelliği iOS 10 ve önümüzdeki günlerde herkese açık sürümünün yayınlanması beklenen iOS 11’de de korumaya devam etti. Bu, rahatsız olduğumuz kişilerin telefon numarasını engellemek için çok kullanışlı bir özellik. Ancak ya engellenen bizsek? Birinin telefon numaramızı engellendiğini nasıl anlarız?

Engelleyen Numarayı Arama Testi

Makalemizde arama engelleme ile ilgili detaylı bilgiler verebilmek için bir telefonumuzun numarasını diğerinden engelledik ve engelleyen numarayı aradık. Telefon bir kez çaldıktan sonra, aramış olduğumuz numaranın müsait olmadığını ve mesaj bırakabileceğimizi belirten bir otomatik sesli cevap ile karşılaştık. Bunun yanı sıra, engelleyen telefona yaptığımız aramaya dair hiçbir bildirim ya da mesaj gelmediğini gördük.

Öte yandan, bir mesaj bırakıldığı takdirde engelleyen telefona herhangi bir bildirim gelmemesine rağmen, istenildiğinde sesli postasına ulaşıp bırakılan mesajı dinleyebiliyor. Engellenen birinin telefonunuza bir sesli mesaj bırakması halinde, sesli postanıza gidip “silinen mesajlar” klasörünün altında yer alan “engellenen mesajlar” klasörünü kontrol edebilirsiniz. Böyle bir mesajınız yoksa, “engellenen mesajlar” klasörünün görünmeyeceğini unutmayın.

Engelleyen Numaraya Kısa Mesaj Gönderme Testi

Bizi engelleyen numaraya bir kısa mesaj göndermeyi denedik. Her şey her zamanki gibi ilerledi: mesaj gönderildi ve herhangi bir hata almadı. Fakat alıcı herhangi bir mesaj ya da bildirim almadı.

Ancak yukarıdaki test ettiğimiz iki durum da, hem arama hem de kısa mesaj gönderdiğiniz kişilerin sizi engellediği anlamına gelmiyor. Alıcı telefonunu herhangi bir servise yönlendirmiş ya da rahatsız etmeyin modunu etkinleştirmiş de olabilir. Bu nedenle telefon numaranızın engellendiğini düşünerek birini suçlamadan önce dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Bizi Engelleyen Bir Numarayı Nasıl Arayabiliriz?

Arayan kimliğini gizleyerek bizi engelleyen birini aramak mümkündür. Yazılım düzeyindeki arama engelleri, yalnızca bilinen bir numarayı engellemek için kullanılabilir. Arayan kimliğini gizleyen birini engellemek için GSM şirketinize başvurmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: iMessage Etkinleştirme Bekleniyor Hatasının Çözümü

3 YORUMLAR

  1. Numaradan dün engelledim aradığımda sürekli meşgüle atıyordu hemen bugün sabah aradım aradığın kişiye şu an ulaşılamıyor diyo acaba engelim açılmış mı? Yoksa engelli bile olsam tel kapalı olduğunda öyle mi söyler?

  2. Ben numarayı gem mesaj hem de telefon olarak engellediğim halde bana yine ulaşabiliyor.
    Ben bunu anlayamadım engellemelerin listesinde olduğu halde.

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here