Avrupa Birliği komisyonlarından sızdırılan raporlara göre Avrupa Birliği akıllı telefon üreticilerini de kapsayan elektronik eşya üreticilerini kolayca sökülebilir batarya kullanmaları konusunda zorlamayı planlıyor.

TechRadar’a göre;

Telefon kullanıcılarının sıklıkla şikayet ettiği konulardan birisi, telefon bataryalarının, cihazın kalan kısmından çok daha önce eskimesi – kullanılamaz hale gelmesidir. Bu yüzden Avrupa Birliği tüm bataryaların sökülebilir olması şeklinde bir karar alabilir.

Bunun anlamı Avrupa’da telefon satan tüm akıllı telefon üreticilerinin, pillerinin kullanıcı tarafından kolayca sökülebilir şekilde telefonları üretmesi. Tabii ki bunun içinde Apple da var. Apple hiçbir zaman iPhone tasarımında sökülebilir bataryaya yer vermemişti. Görünüşe göre Apple, yeni iPhone modellerinde artık bu prensibe elveda diyebilir.

Ortaya çıkan rapor sadece yeni üretilen cihazların bataryaları hakkında değil. Raporda ayrca eski cihazlardan bataryaların toplanması konusunda da değişiklikler yer alıyor. Burada amaç sürdürülebilirlik. Daha sürdürülebilir bir kaynak yönetimi için bunun gerekli olduğu vurgulanıyor.

Türkiye’de Avrupa Birliğinin standartlarına uyduğu için Avrupa Birliğinin alacağı bu karar bizi de ilgilendiriyor. CE işaretinin geçerli olduğu her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bu karar uygulanacak.

İLGİLİ HABER:  App Store'da Haftanın Ücretsizi : Camera Plus

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?