Apple, belli aralıklarla eskiyen ürünlerine son vermesiyle ünlenen markalardan bir tanesi. Markanın doğal olarak eskiyen serileri için üretimini kestiği ve stoklarını yenilemediğini biliyoruz. Daha önce iPhone ve Mac modelleri için uygulanan politika, bu kez iPod Nano ve iPod Shuffle modelleri için uygulandı. Bugün ortaya çıkan gelişmelere göre Apple’ın sessiz sedasız bir şekilde iPod Nano ve iPod Shuffle satışlarını durdurduğu ve online mağazalarından ürünleri kaldırdığı ortaya çıktı. Alınan yeni kararla beraber bir dönemi daha sonlandıran Apple’ın kararının arkasında yatan tüm nedenlere ve bundan sonra sürecin nasıl işleyeceğine bakalım.

iPod Nano ve iPod Shuffle Artık Tarihin Tozlu Raflarında

Alınan karar sonrasında online mağazadan iPod Nano ve iPod Shuffle serilerinin kaldırılacak olması, üretiminde tamamen durdurulduğu anlamına geliyor. İlginç bir şekilde Apple’dan ürün alan perakende firmalarının konudan haberdar olmadıkları açıklandı. Yani Apple satıcılara herhangi bir uyarı bile geçmeden ürünlerine son verdi. Bu durumda Apple’ın iPod Nano ve iPod Shuffle serileri için kullanıcıların mevcut stoklardan başka şansı yok. Eğer almak istiyorsanız alışveriş sitelerinden stokları kontrol etmeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde kalan ürünleri bulmak mümkün olacak. Bunun dışında yeni ürünleri almak mümkün olmayacak.

iPod Nano ve iPod Shuffle

Ayrıca bir kötü haber daha verelim iPod Touch içinde yeni bir düzenleme söz konusu. Farklı renk seçenekleri hala devam eden iPod Touch modelinin de sınırlandırıldığı belirtildi. Sadece 32 ve 128 GB depolama seçenekleri sunulacak olan iPod Touch modelinin ara depolama aralıkları ise kullanımdan kaldırıldı. Bu modellerin de satışına artık son verildi.

iPod Nano ve iPod Shuffle

A8 işlemci modeliyle beraber alınabilecek olan modellerin 2015 yılından sonra yenilenen yüzünün de hala satışta olması da en azından teselli ikramiyesi oldu. Tabi ki bu girişimin sadece ürünlerin satışının düşmesi olarak değerlendirilemeyeceğini de söylemek gerekiyor. Apple bir sürpriz yaparak yeni bir ürünü de satışa sunabilir. Fakat iPhone modellerinin zaten iPod serilerine olan ilgiyi düşürdüğünü biliyoruz.

Son olarak satışta olan son serilerin fiyatlarını da ekleyelim.

iPod Touch 32 GB: 939 TL

iPod Touch 128 GB: 1409 TL

İlginizi Çekebilir:  iPhone 8 Beyaz Çerçeve ve Sensörleri Gösteren Görseller

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?