Bir Apple Teknisyeni Gözünden “Garantide Değişim ve Servis İşleyişi”

454

Merhabalar, Apple Onarım Merkezinde çalışmaktayım. Burda genellikle yurtdışından gelen Hücresel aygıtlara servis vermekteyiz. Bu yazımda servisin nasıl işlediğini, hangi cihazların servise uygun olup olmadığını konuşacağız.

 

Cihazların Onarım Merkezine Gelişi

Mart 2017 tarihinden itibaren Apple Yetkili Servisleri ve Apple Storelar yurtdışından alınmış hücresel aygıtlara (iPad WiFi-Cellular,iPhone) hizmet vermemektedir. Yurtdışından alınan hücresel aygıtları Apple Yetkili Servisleri kabul eder, Apple Onarım Merkezine cihazları gönderir. Yetkili servisler ve Apple Storelar Sadece Türkiye’den alınmış yani model numarası TU ile biten hücresel cihazlara destek verirler.

Gelen Üniteleri Tanılama

 

 

 

Cihazlar bize geldiğinde sistemde gözüken kullanıcı şikayetini, arıza gibi bilgileri cihazda tanılarız. Mesela en popüler şikayetler “Karşıya ses az gidiyorpil çabuk bitiyor, donuyor vs.”  gibilerinden. Müşteri şikayetlerini göze alarak cihaza AST2 Diagnostic test yani cihaza genel bir check-up yapıyoruz ve bu test sonucunda cihaza ne yapacağımıza karar veriyoruz.

Değişebilecek olan parçalar:

Ekran – Kamera – Pil – Taptic Engine – Swap Cihaz

Aygıtların Garanti Şartları ve Uyumluluk Kontrolleri 

İlk başta cihazların garanti kapsamı, BTK Kaydı ve Etkinleştirme kilidi gibi bilgileri sorgulanır. Cihaz kayıtsız, çalıntı İmei, klon imei ise veya etkinleştime kilidi açıksa hiçbir işlem yapılmadan cihaz müşteriye iade edilir.

Mesela bir  anakart arızalı cihazımız var ve bunu teste soktuk. Testte cihazın hatalı olduğunu gördük. Cihaza işlem yapmamız için garanti prosedürlerine uygunluğunu kontrol etmemiz lazım. Cihazı söküp kontrol etmemiz gerekenler:

Sıvı Sensörleri (LCI)

 


Sıvı sensörleri beyaz Olmalı. Kırmızı ise sıvı teması olmuş. Yani ücretli değişim.

Yetkisiz İşlem (Unauthorised Modifications)

 

Yetkili Apple Servisi hariç dışardan müdahale görmüş, orjinal parçası değişmiş cihazlar parasıyla bile olsa Apple servislerine uygun değildir.

Fiziksel Görünüm

Kasada ve ekranda kırık çıkık asla olmayacak. Cihazın kasasında ki ufak tefek çizikler kabul edilebilir. Ekranda ki kıl kadar kırık bile olsa ilk başta ekran ücreti talep edilir.

 

Üst resimde ki gibi bazı hasarlar servise uygun değildir. Yani ücretli değişim bile olmaz. Mesela ikiye ayrılmış cihaz (Catastrophic Damage)

Lightning ve 3.5MM Jack Girişlerinin Kontrolleri

Cihazların giriş çıkış portlarında herhangi bir zorlanma, hor kullanım veya sıvıdan dolayı oksitlenme varsa garanti dışı kalır ve ücret talep edilir.

 

Kamera Sensör Kontrolleri (High Light Damage)

Lazer, Fener ve Yüksek Menzilli Işıklar Kameraya Zarar Verebilir. Yüksek menzilli ışıklar kameraya tutulduğu zaman, kamerada lekeler meydana gelebiliyor. Ve bu kullanıcı hatasıdır.

Eğer ki bunlardan hiç biri yoksa cihazlara işlem yapabiliriz. GSX Veritabanından Servis notunda şunu belirtiriz: (Sorun görüldü ve tespit edildi. Anakart arızası var, cihaz Değişimi yapılarak sorun giderilecektir)

Teknisyenlerin İnsiyatifi ve Cihaz Değişimi

Aslında bize cihaz geldiğinde direk değişmek isteriz iş yükünü azaltmak için ama kullandığımız test programları bizi yönlendirir ve bizde onlara uymak zorundayız. Mesela müşterinin ekranında ölü pixel var ve sistem bize ekranı değiş der. Eğer ki yeni ekrandan sonrada aynı hatayı verirse cihazı değişiriz. Sistem dışında hareket edersek bizim iş kariyerimizi etkileyecektir.

 

Değişim Cihazları Toplama Cihazlar mı ?

Hayır. Apple’ın refurbished dediği cihazlardan değil. Sadece kutusuz gelir. Sıfır cihazdan farkı yoktur. Onarılmış vs. Kesinlikle değil.

Müşterilerin Yasal Hakları 

Müşteri cihazı servise bıraktıktan 20 iş günü sonunda onarılmalıdır. 10 iş gününü geçtikten sonra Apple’dan yedek cihaz (Loaner Device) isteyebilirsiniz. 20 iş günü içinde onarılmayan cihazlar için AppleCareden kapalı kutu cihaz veya fatura turarınızda ki fiyatı talep etme hakkınız var.

Bir Apple Çalışanı Olarak Tavsiye Ettiğim Apple Yetkili Servisleri

Bize cihazların en hızlı şekilde gelmesi önemlidir ve en hızlı gönderen Artı Servis, Ofis İletişim ve Genpadır. Kvkyı tavsiye etmiyorum 3 gün sonra yolluyorlar bize. Buda cihazın onarım süresinin uzamasına ve müşterinin memnun olmamasına neden oluyor.

 

Genel Arızlar Ve Servis Çözümleri (iPhone Modelleri)

Ekranda leke var

– Ekran Değişimi

Cihaz aşırı ısınıyor

– Testlerde standartların üstünde ısındığı görüldü ve cihaz değişimi yapıldı.

TouchID Donuyor ve Okumuyor

– Ekran değişimi (Eğerki ekran değiştikten sonra devam ederse cihaz değişimi)

Karşıya ses az gidiyor

– Mikrofonlar temizlenip tekrar denenir. Sorun devam ederse cihaz değişir

Titreşim Çalışmıyor

– Cihaz 6S ve üst modeli ise taptic engine değişir veya komple Cihaz değişimi

Kameramda leke var

– Eğer ki kamerada kullanıcı hatası yoksa yani lazer veya elfenerine benzer hasar yoksa cihaz değişecek.

Pil çabuk bitiyor

– Eğer ki pil 500 den fazla şarj edilmemişse pil garanti kapsamından ücretsiz değişir.

Cihazım çok ağır çalışıyor

– En güncel sürüm yüklenerek AST2 testlerden başarı ile geçti. Yazılım onarımı yapıldı.

Sessize Alma Tuşum Bozuldu

– Cihaz değişimi

Kulağa (Ahize) Ses az geliyor

– Ekran değişimi (Ekranlar ahize,touchid, sensör gibi bileşenlerle dolu olarak geliyor.  yeni touchid sensörünü cihaza eşlemek için ayrı bir cihazımıza takıp iPhone ile eşliyoruz. Eşlendikten sonra ekranı takıyoruz)

Şebekem Çekmiyor (Ekranda Kılcal Çatlak Var)

– Ücretli ekran değiştikten sonra cihaz servise uygun olur. İlk başta ekran değişmeli

Cihazım eğildi

– Bu sorun 2014’te üretilen iPhone 6 ve 6 Plus modellerinin hatasıdır. Cihazda darbe leke vs. yoksa hatasız ve iyileştirilmiş modelle ücretsiz değişim yapılır.

MacBook, iMac, MacMini gibi cihazlarda parça değişimi yapılmakta ama, birden fazla arıza varsa örneğin hem ekranda hem anakartta sorun varsa komple cihaz değişimi yapılır ve eşdeğer ürün verilir. Mesela Mid 2015 se aynı yıl verilir. 

iPad, iPod Touch, Apple Watch, Apple TV, Airpods ve diğer Apple Markalı ürünlerin garanti içi parça değişimi yoktur. Komple cihaz değişir. 

Sizin Cihazınızda ne gibi sorunlar var? Yorumlara yazarsanız yardımcı olabilirim. 

 

454 YORUMLAR

  1. Merhabalar öncelikle bu güzel yazıyı hazırladığınız için teşekkür ederim. Benim cihazım İphone 6 Plus 64 gb yurt dışından alınma. Cihazımın bazen uygulamaları kendi kendine açıyor başkasını arıyor.Arayana cevap veremiyorum dokunmatik işlemiyor. Daha önce hiç bir müdahale görmedi garanti dışı olmasına rağmen apple destekle görüştüm. Telefona yazılım gibi şeyleri yaptım ancak sorun düzelmedi. Telefona reset attığımda açılır açılmaz bazen işlemlere devam ediyor donmalar devam ediyor bazen herşey normal oluyor. Sizce problem nedir yardımcı olursanız çok sevinirim.

    • Merhaba. İlk akla gelen yazılımsal bir problem olabileceği. Bunun için de yeni bir iPhone olarak sıfırdan kurmak lazım. 2. seçenek pil. Özellikle donma gibi sorunlar pil kaynaklı olabiliyor. Garantisi olmasa bile 2018 sonuna kadar 128 liraya pil değişimi yaptırabilirsiniz. Servisle görüşmenizi öneririm.

  2. Merhabalar Fatih Bey. Turkcell’den iphone7 aldım. Cihazın hala hazırda garantisi devam etmekte ve 12-13 ay daha garanti kapsamında. Cihaz kayıtdışı uyarısı nedeniye kapandı. Apple destek ile görüştüm birçok kez yeni cihaz vereceklerini söylediler ama 1,5 aydır bekliyorum henüz gider pusulası bile göndermediler. Bu süreç nasıl işler? Değişim için 4-5 ay bekleyen insanları okudukça endişeleniyorum.

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here