Bir Apple Teknisyeni Gözünden “Garantide Değişim ve Servis İşleyişi”

1173
121

Merhabalar, Apple Onarım Merkezinde çalışmaktayım. Burda genellikle yurtdışından gelen Hücresel aygıtlara servis vermekteyiz. Bu yazımda servisin nasıl işlediğini, hangi cihazların servise uygun olup olmadığını konuşacağız.

 

Cihazların Onarım Merkezine Gelişi

Mart 2017 tarihinden itibaren Apple Yetkili Servisleri ve Apple Storelar yurtdışından alınmış hücresel aygıtlara (iPad WiFi-Cellular,iPhone) hizmet vermemektedir. Yurtdışından alınan hücresel aygıtları Apple Yetkili Servisleri kabul eder, Apple Onarım Merkezine cihazları gönderir. Yetkili servisler ve Apple Storelar Sadece Türkiye’den alınmış yani model numarası TU ile biten hücresel cihazlara destek verirler.

Gelen Üniteleri Tanılama

 

 

 

Cihazlar bize geldiğinde sistemde gözüken kullanıcı şikayetini, arıza gibi bilgileri cihazda tanılarız. Mesela en popüler şikayetler “Karşıya ses az gidiyorpil çabuk bitiyor, donuyor vs.”  gibilerinden. Müşteri şikayetlerini göze alarak cihaza AST2 Diagnostic test yani cihaza genel bir check-up yapıyoruz ve bu test sonucunda cihaza ne yapacağımıza karar veriyoruz.

Değişebilecek olan parçalar:

Ekran – Kamera – Pil – Taptic Engine – Swap Cihaz

Aygıtların Garanti Şartları ve Uyumluluk Kontrolleri 

İlk başta cihazların garanti kapsamı, BTK Kaydı ve Etkinleştirme kilidi gibi bilgileri sorgulanır. Cihaz kayıtsız, çalıntı İmei, klon imei ise veya etkinleştime kilidi açıksa hiçbir işlem yapılmadan cihaz müşteriye iade edilir.

Mesela bir  anakart arızalı cihazımız var ve bunu teste soktuk. Testte cihazın hatalı olduğunu gördük. Cihaza işlem yapmamız için garanti prosedürlerine uygunluğunu kontrol etmemiz lazım. Cihazı söküp kontrol etmemiz gerekenler:

Sıvı Sensörleri (LCI)

 


Sıvı sensörleri beyaz Olmalı. Kırmızı ise sıvı teması olmuş. Yani ücretli değişim.

Yetkisiz İşlem (Unauthorised Modifications)

 

Yetkili Apple Servisi hariç dışardan müdahale görmüş, orjinal parçası değişmiş cihazlar parasıyla bile olsa Apple servislerine uygun değildir.

Fiziksel Görünüm

Kasada ve ekranda kırık çıkık asla olmayacak. Cihazın kasasında ki ufak tefek çizikler kabul edilebilir. Ekranda ki kıl kadar kırık bile olsa ilk başta ekran ücreti talep edilir.

 

Üst resimde ki gibi bazı hasarlar servise uygun değildir. Yani ücretli değişim bile olmaz. Mesela ikiye ayrılmış cihaz (Catastrophic Damage)

Lightning ve 3.5MM Jack Girişlerinin Kontrolleri

Cihazların giriş çıkış portlarında herhangi bir zorlanma, hor kullanım veya sıvıdan dolayı oksitlenme varsa garanti dışı kalır ve ücret talep edilir.

 

Kamera Sensör Kontrolleri (High Light Damage)

Lazer, Fener ve Yüksek Menzilli Işıklar Kameraya Zarar Verebilir. Yüksek menzilli ışıklar kameraya tutulduğu zaman, kamerada lekeler meydana gelebiliyor. Ve bu kullanıcı hatasıdır.

Eğer ki bunlardan hiç biri yoksa cihazlara işlem yapabiliriz. GSX Veritabanından Servis notunda şunu belirtiriz: (Sorun görüldü ve tespit edildi. Anakart arızası var, cihaz Değişimi yapılarak sorun giderilecektir)

Teknisyenlerin İnsiyatifi ve Cihaz Değişimi

Aslında bize cihaz geldiğinde direk değişmek isteriz iş yükünü azaltmak için ama kullandığımız test programları bizi yönlendirir ve bizde onlara uymak zorundayız. Mesela müşterinin ekranında ölü pixel var ve sistem bize ekranı değiş der. Eğer ki yeni ekrandan sonrada aynı hatayı verirse cihazı değişiriz. Sistem dışında hareket edersek bizim iş kariyerimizi etkileyecektir.

 

Değişim Cihazları Toplama Cihazlar mı ?

Hayır. Apple’ın refurbished dediği cihazlardan değil. Sadece kutusuz gelir. Sıfır cihazdan farkı yoktur. Onarılmış vs. Kesinlikle değil.

Müşterilerin Yasal Hakları 

Müşteri cihazı servise bıraktıktan 20 iş günü sonunda onarılmalıdır. 10 iş gününü geçtikten sonra Apple’dan yedek cihaz (Loaner Device) isteyebilirsiniz. 20 iş günü içinde onarılmayan cihazlar için AppleCareden kapalı kutu cihaz veya fatura turarınızda ki fiyatı talep etme hakkınız var.

Bir Apple Çalışanı Olarak Tavsiye Ettiğim Apple Yetkili Servisleri

Bize cihazların en hızlı şekilde gelmesi önemlidir ve en hızlı gönderen Artı Servis, Ofis İletişim ve Genpadır. Kvkyı tavsiye etmiyorum 3 gün sonra yolluyorlar bize. Buda cihazın onarım süresinin uzamasına ve müşterinin memnun olmamasına neden oluyor.

 

Genel Arızlar Ve Servis Çözümleri (iPhone Modelleri)

Ekranda leke var

– Ekran Değişimi

Cihaz aşırı ısınıyor

– Testlerde standartların üstünde ısındığı görüldü ve cihaz değişimi yapıldı.

TouchID Donuyor ve Okumuyor

– Ekran değişimi (Eğerki ekran değiştikten sonra devam ederse cihaz değişimi)

Karşıya ses az gidiyor

– Mikrofonlar temizlenip tekrar denenir. Sorun devam ederse cihaz değişir

Titreşim Çalışmıyor

– Cihaz 6S ve üst modeli ise taptic engine değişir veya komple Cihaz değişimi

Kameramda leke var

– Eğer ki kamerada kullanıcı hatası yoksa yani lazer veya elfenerine benzer hasar yoksa cihaz değişecek.

Pil çabuk bitiyor

– Eğer ki pil 500 den fazla şarj edilmemişse pil garanti kapsamından ücretsiz değişir.

Cihazım çok ağır çalışıyor

– En güncel sürüm yüklenerek AST2 testlerden başarı ile geçti. Yazılım onarımı yapıldı.

Sessize Alma Tuşum Bozuldu

– Cihaz değişimi

Kulağa (Ahize) Ses az geliyor

– Ekran değişimi (Ekranlar ahize,touchid, sensör gibi bileşenlerle dolu olarak geliyor.  yeni touchid sensörünü cihaza eşlemek için ayrı bir cihazımıza takıp iPhone ile eşliyoruz. Eşlendikten sonra ekranı takıyoruz)

Şebekem Çekmiyor (Ekranda Kılcal Çatlak Var)

– Ücretli ekran değiştikten sonra cihaz servise uygun olur. İlk başta ekran değişmeli

Cihazım eğildi

– Bu sorun 2014’te üretilen iPhone 6 ve 6 Plus modellerinin hatasıdır. Cihazda darbe leke vs. yoksa hatasız ve iyileştirilmiş modelle ücretsiz değişim yapılır.

MacBook, iMac, MacMini gibi cihazlarda parça değişimi yapılmakta ama, birden fazla arıza varsa örneğin hem ekranda hem anakartta sorun varsa komple cihaz değişimi yapılır ve eşdeğer ürün verilir. Mesela Mid 2015 se aynı yıl verilir. 

iPad, iPod Touch, Apple Watch, Apple TV, Airpods ve diğer Apple Markalı ürünlerin garanti içi parça değişimi yoktur. Komple cihaz değişir. 

Sizin Cihazınızda ne gibi sorunlar var? Yorumlara yazarsanız yardımcı olabilirim. 

 

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

1173 YORUMLAR

 1. Merhaba ben iPhone 6 kullanıcısıyım önceden donmalar ısınmaları vardı sonra da 3 gün önce şarj olurken şarj kablosu başı bat diye ses geldi hemen şarj çıkartım sonra da sabah kadar yavaş yavaş pil ömrü azalmaya başladı sabah da açma tuşu ekranda kırmızı pil işareti ama şarj olmuyordu bugün servis yolladım… sizce ne olur

 2. Merhaba fatih bey. İphone 6 cihazım ekranın en üst kısmında tam ortasında (saat göstergesi) ışık çok parlak daha beyaz gözüküyor göze çarpıyor. kasada eğilme var gibi garantisi var ne yapmamı tavsiye edersiniz teşekkür ediyorum.

 3. Hocam merhaba 6s 64gb kullanıcısıyım.sosyal medya uygulamalarında ve iphone nin kendi arayüzlerinde dolaşırken kendini ana ekrana atıyor.Değişim talep edersem kabul edilirmi?

 4. İyi günler tlfonu 2.el aldım garantili ve2kez değişim yapılmış
  Birkaç yerinde çizikleri var
  Tlfn birkaç kez kendiliğine kapandı 5dk sonra açıldı önemsemedim sonra tekrar etmeye başladı ve tam kapandı ekranda Iphone simgesi yanıp yanıp sönüyor ve Hattı makinadan çıkartamadık ne yapmalıyız bugün garanti için baş vurmayı düşünüyorum
  Sizce yeni bir cihaz verilir mi

 5. İyi günler.Cihazım(iphone7) telefon görüşmesi sırasında karşıdan gelen sesi duymakta güçlük çektiğim bir sorun var.Bugün sakaryada ESC servise götürdüm.Cihazımın ekranında değil ekranın üstünde beyaz kısmında kıl kadar bir çizik var bu yüzden servise göndermem için 770 lira ekran değişimi istediler fakat ekranımda değil yani ekranın üstündeki beyaz kısımda çizik ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 6. Merhaba
  Vatan bilgisayardan 5 ay önce iphone 7 plus jet black aldım telefonumun arka tarafında beneklenmeler var telefon hiç darbe görmedi sebebi nedendir öğrenebilirmiyim bide garantiye göndersem değişim ihtimali yüksekmi ?

 7. Merhaba. iphone 7 aldım ve telefonun arka kamerası açıldığında ekran önce siyah sonra yanları yeşil çizgili beyaz renge dönüşüyor. Ayrıca telefon görüşmesinde karşı tarafın sesi çok kısık geliyor. Telefonu daha bugün aldım ama açar açmaz farkettim. Satın aldığım yer apple servisi ile iletişime geçmemi söyledi. Cihaz değişimi mi olur? Olursa bunu apple servisi mi gerçekleştirir ve ortalama ne kadar sürede yeni cihaz temin edilir?

 8. Merhabalar yaklaşık 35 gün önce İphone 6 aldım fakat aldığım günden beridir ekranda oynama ve kenar bölgelerde çıtlama mevcuttu o yüzden kullanmadım ve kenara koydum. Dün servise yollayıp değişim talep ettim, yanıt sizce ne yönde olur ?

 9. Merhaba ophone 6 kullanicisiyim cihazimin garantisi devam etmekte aksamdan sarja taktim cihazi sabah kalktigimda actim telefonu sonra birden kapandi acma kapama dugmesinden actigimda apple logosu gliyor sonra kayboluyor.. telefon acilmiyor..musteri temsilcileri cihazi servise gndermemiz gerektigini soyledi ve basari elektronik servisine bizi yonlendirdi…gonderin bakalim dediler sizce sorun ne olabilir tsk ederim..

 10. 7plus telefonumda konuşma esnasında hem ses az geliyor hem de ses az gidiyor. Ayrıca kamera hatası var. Kamera tuşuna bastığımda siyah bi ekran geliyor ve ne ön ne de arka kamera çalışmıyor. Bu hatayı ilk verdiğinde telefonu sıfırladım. 2 gün sonra kendiliğinden düzeldi. 1 hafta sonra yine aynı hatayı verdi ve 1.5 ay boyunca kamerayı kullanamadım. Ve hiçbir şey yapmadan kendiliğinden düzeldi. Şimdi gidip kamera arızalı desem kontrolde hiç bir sorun görmeyecekler ve geri iade edecekler. Nasıl bir yol izlemeliyim

 11. Merhabalar
  Kızımın dört senedir kullandığı ve sorunsuz olan ipad air (1) tabletin hafızası okul uygulamalarına yetersiz gelmeye başladı. Sırf bunun için yeni bir cihaz almak istemiyorum. Hafıza artırımı için ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkürler.

 12. Görsel Mekanik İncelemelerde Ekran Üzerinde Takılmış, eksik ya da ölü pikseller veya ekranda yabancı cisim tespit edilmiştir.
  Apple Servis Testlerinde Hoparlör Donanımında Sorun
  Değişim veya Onarım amaçlı kontrol edilecek fatih bey bunlar ciddi sodunlar mi

 13. Fatih Bey merhaba, cihazımın garanti süresinin dolmasına 9 ay var. Bu süreçte bataryamın çabuk bitmesi sebebiyle garantiye vermek istediğim telefonumun dün düşürme sonucu ekran camını kırdım. Dokunmatiğim hala çalışıyor. Ekran kırıklarının garanti kapsamında olmadığını biliyorum ancak garanti kapsamında önce batarya için servise vermeyi sonra dışardan ekranı kendim değiştirmek düşünüyorum. Bu yöntem doğru mudur? Yardımınız için teşekkür ederim.

 14. İyi akşamlar Fatih bey , telefonum iphone 7. 1 yıllık telefonumun ön,arka kamerası ve flaşı bir anda siyah ekranla bozuldu. Buna ek olarak telefonum fazla ısınıp ,uygulama geçişlerinde saniyelik ekran kararmaları oldu.(videoları da mevcuttur) Servise verdiğim telefonum 11 gün üzerine dokunmatik ekran değişimi ve kamera değişimi yapılarak sorunun giderildiği mesajı gelmiştir. Ekranında darbe ya da düşmelerle oluşan mevcut bir çiziği bile yokken ekran değişimi doğru mudur ? Ya da kameranın bozulma sebebi ben değilken, arkadaşımın hoparlör bozulumunda bile cihazı değiştiren firmayı tüketici hakem heyetine versem olur mu?

 15. Fatih bey merhaba benim cihazım 7plus telefonum kapandıktan sonra şarj almama problemi yarattı ve daha sonra hiç almadı bende artı servise götürdüm anakart ölmüş dediler 2 aylık cihaz daha Ondan sonra gürgençlere yolladım cihaz değişimi olur mu ?

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here