Bir Apple Teknisyeni Gözünden “Garantide Değişim ve Servis İşleyişi”

1521
5066

Merhabalar, Apple Onarım Merkezinde çalışmaktayım. Burda genellikle yurtdışından gelen Hücresel aygıtlara servis vermekteyiz. Bu yazımda servisin nasıl işlediğini, hangi cihazların servise uygun olup olmadığını konuşacağız.

 

Cihazların Onarım Merkezine Gelişi

Mart 2017 tarihinden itibaren Apple Yetkili Servisleri ve Apple Storelar yurtdışından alınmış hücresel aygıtlara (iPad WiFi-Cellular,iPhone) hizmet vermemektedir. Yurtdışından alınan hücresel aygıtları Apple Yetkili Servisleri kabul eder, Apple Onarım Merkezine cihazları gönderir. Yetkili servisler ve Apple Storelar Sadece Türkiye’den alınmış yani model numarası TU ile biten hücresel cihazlara destek verirler.

Gelen Üniteleri Tanılama

 

 

 

Cihazlar bize geldiğinde sistemde gözüken kullanıcı şikayetini, arıza gibi bilgileri cihazda tanılarız. Mesela en popüler şikayetler “Karşıya ses az gidiyorpil çabuk bitiyor, donuyor vs.”  gibilerinden. Müşteri şikayetlerini göze alarak cihaza AST2 Diagnostic test yani cihaza genel bir check-up yapıyoruz ve bu test sonucunda cihaza ne yapacağımıza karar veriyoruz.

Değişebilecek olan parçalar:

Ekran – Kamera – Pil – Taptic Engine – Swap Cihaz

Aygıtların Garanti Şartları ve Uyumluluk Kontrolleri 

İlk başta cihazların garanti kapsamı, BTK Kaydı ve Etkinleştirme kilidi gibi bilgileri sorgulanır. Cihaz kayıtsız, çalıntı İmei, klon imei ise veya etkinleştime kilidi açıksa hiçbir işlem yapılmadan cihaz müşteriye iade edilir.

Mesela bir  anakart arızalı cihazımız var ve bunu teste soktuk. Testte cihazın hatalı olduğunu gördük. Cihaza işlem yapmamız için garanti prosedürlerine uygunluğunu kontrol etmemiz lazım. Cihazı söküp kontrol etmemiz gerekenler:

Sıvı Sensörleri (LCI)

 


Sıvı sensörleri beyaz Olmalı. Kırmızı ise sıvı teması olmuş. Yani ücretli değişim.

Yetkisiz İşlem (Unauthorised Modifications)

 

Yetkili Apple Servisi hariç dışardan müdahale görmüş, orjinal parçası değişmiş cihazlar parasıyla bile olsa Apple servislerine uygun değildir.

Fiziksel Görünüm

Kasada ve ekranda kırık çıkık asla olmayacak. Cihazın kasasında ki ufak tefek çizikler kabul edilebilir. Ekranda ki kıl kadar kırık bile olsa ilk başta ekran ücreti talep edilir.

 

Üst resimde ki gibi bazı hasarlar servise uygun değildir. Yani ücretli değişim bile olmaz. Mesela ikiye ayrılmış cihaz (Catastrophic Damage)

Lightning ve 3.5MM Jack Girişlerinin Kontrolleri

Cihazların giriş çıkış portlarında herhangi bir zorlanma, hor kullanım veya sıvıdan dolayı oksitlenme varsa garanti dışı kalır ve ücret talep edilir.

 

Kamera Sensör Kontrolleri (High Light Damage)

Lazer, Fener ve Yüksek Menzilli Işıklar Kameraya Zarar Verebilir. Yüksek menzilli ışıklar kameraya tutulduğu zaman, kamerada lekeler meydana gelebiliyor. Ve bu kullanıcı hatasıdır.

Eğer ki bunlardan hiç biri yoksa cihazlara işlem yapabiliriz. GSX Veritabanından Servis notunda şunu belirtiriz: (Sorun görüldü ve tespit edildi. Anakart arızası var, cihaz Değişimi yapılarak sorun giderilecektir)

Teknisyenlerin İnsiyatifi ve Cihaz Değişimi

Aslında bize cihaz geldiğinde direk değişmek isteriz iş yükünü azaltmak için ama kullandığımız test programları bizi yönlendirir ve bizde onlara uymak zorundayız. Mesela müşterinin ekranında ölü pixel var ve sistem bize ekranı değiş der. Eğer ki yeni ekrandan sonrada aynı hatayı verirse cihazı değişiriz. Sistem dışında hareket edersek bizim iş kariyerimizi etkileyecektir.

 

Değişim Cihazları Toplama Cihazlar mı ?

Hayır. Apple’ın refurbished dediği cihazlardan değil. Sadece kutusuz gelir. Sıfır cihazdan farkı yoktur. Onarılmış vs. Kesinlikle değil.

Müşterilerin Yasal Hakları 

Müşteri cihazı servise bıraktıktan 20 iş günü sonunda onarılmalıdır. 10 iş gününü geçtikten sonra Apple’dan yedek cihaz (Loaner Device) isteyebilirsiniz. 20 iş günü içinde onarılmayan cihazlar için AppleCareden kapalı kutu cihaz veya fatura turarınızda ki fiyatı talep etme hakkınız var.

Bir Apple Çalışanı Olarak Tavsiye Ettiğim Apple Yetkili Servisleri

Bize cihazların en hızlı şekilde gelmesi önemlidir ve en hızlı gönderen Artı Servis, Ofis İletişim ve Genpadır. Kvkyı tavsiye etmiyorum 3 gün sonra yolluyorlar bize. Buda cihazın onarım süresinin uzamasına ve müşterinin memnun olmamasına neden oluyor.

 

Genel Arızlar Ve Servis Çözümleri (iPhone Modelleri)

Ekranda leke var

– Ekran Değişimi

Cihaz aşırı ısınıyor

– Testlerde standartların üstünde ısındığı görüldü ve cihaz değişimi yapıldı.

TouchID Donuyor ve Okumuyor

– Ekran değişimi (Eğerki ekran değiştikten sonra devam ederse cihaz değişimi)

Karşıya ses az gidiyor

– Mikrofonlar temizlenip tekrar denenir. Sorun devam ederse cihaz değişir

Titreşim Çalışmıyor

– Cihaz 6S ve üst modeli ise taptic engine değişir veya komple Cihaz değişimi

Kameramda leke var

– Eğer ki kamerada kullanıcı hatası yoksa yani lazer veya elfenerine benzer hasar yoksa cihaz değişecek.

Pil çabuk bitiyor

– Eğer ki pil 500 den fazla şarj edilmemişse pil garanti kapsamından ücretsiz değişir.

Cihazım çok ağır çalışıyor

– En güncel sürüm yüklenerek AST2 testlerden başarı ile geçti. Yazılım onarımı yapıldı.

Sessize Alma Tuşum Bozuldu

– Cihaz değişimi

Kulağa (Ahize) Ses az geliyor

– Ekran değişimi (Ekranlar ahize,touchid, sensör gibi bileşenlerle dolu olarak geliyor.  yeni touchid sensörünü cihaza eşlemek için ayrı bir cihazımıza takıp iPhone ile eşliyoruz. Eşlendikten sonra ekranı takıyoruz)

Şebekem Çekmiyor (Ekranda Kılcal Çatlak Var)

– Ücretli ekran değiştikten sonra cihaz servise uygun olur. İlk başta ekran değişmeli

Cihazım eğildi

– Bu sorun 2014’te üretilen iPhone 6 ve 6 Plus modellerinin hatasıdır. Cihazda darbe leke vs. yoksa hatasız ve iyileştirilmiş modelle ücretsiz değişim yapılır.

MacBook, iMac, MacMini gibi cihazlarda parça değişimi yapılmakta ama, birden fazla arıza varsa örneğin hem ekranda hem anakartta sorun varsa komple cihaz değişimi yapılır ve eşdeğer ürün verilir. Mesela Mid 2015 se aynı yıl verilir. 

iPad, iPod Touch, Apple Watch, Apple TV, Airpods ve diğer Apple Markalı ürünlerin garanti içi parça değişimi yoktur. Komple cihaz değişir. 

Sizin Cihazınızda ne gibi sorunlar var? Yorumlara yazarsanız yardımcı olabilirim. 

 

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

1521 YORUMLAR

 1. merhaba Fatih bey. İphone 7 plus kullanıcısıyım.Cihazda Siri sesi almıyor. İnstagramda video çekerken sesi almıyor ancak kendi kamerası alıyor. Servise gönderdim raporda ast testlerinde ön mikrofonda sorun tespit edildi yazıyor. Mikrofon değişimi oluyor mu ya da cihaz mı değişir ? Teşekkür ederim

 2. Merhaba
  Iphone 7 cihazım 3 hafta önce bir anda bozuldu. Dokunmatik çalışmıyor ve ekran bi garipleşti. Garantiye götürdüm. Kamera lensindeki çizikten dolayı garanti dışı işlem dediler ve 3.326 tl cihaz değişimi ücreti istediler. Güzelce sorunu da açıklamıyorlar. Kameramla ilgili herhangi bir sorunum yok ki benim. Ekranımda tek bir çizik bile yok. cihaz değişimi dışında başka bir şeçenek yok mu?

 3. İyi günler fatih bey telefonu alalı 5 ay oldu aphon6 telefonumun sesize alıyorum ark arkaya baZen kendini sesize alıyor parmak izini geç okuyor bide telefonumun kasasında egrilik var be yapmalıyım yardımcı olurmusun

 4. Merhaba dün telefoncudan iphone 7 plus aldım hiçbir probleminin olmadığı sadece kameranın kendi servislerinde değiştiğini söylediler eve gidince farkettim ki portre modunda odaklanmama problemi var bozuk yani garantisi devam ediyormuş ama içindeki kamera değişti diye apple garantisinden çıkıyor mu acaba

 5. Fatih bey merhaba. iPhone 8 20 günlük cihazımda telefon görüşmesi sırasında karşıya sesim ya hiç gitmiyor yada kesik ve boğuk gidiyordu ama hoparlöre aldığım zaman bi sorun yoktu sorun ahizede telefonu kulağıma yaslayıp konuştuğumda ortaya çıkıyordu. Ankara bireysel bilişime onarım için verdim onlarda Apple onarım merkezine gönderdiler sonuç ne olur acaba onarım mı cihaz değişimi mi. Şimdiden teşekkür ediyorum.

 6. Merhaba Fatih bey garantisi devam eden iPhone 6 telefonum var daha önce aşırı donma ve sessize alma tuşu bozuk diye garantiye gönderdim. Ekran değişmiş fakat sessize alma tuşunu yapmadan göndermişler. Şu an sessize alma tuşu bozuk ve ön kamera da yarım Hilal bar yani kayma. Ekran değiltikten sonra dokunmatik hassasiyeti azaldı, telefonla konuşurken kendiliğinden telefon kapanıyor birden ve şarj 20 bin altına düştüğünde kapanıyor sizce garantiye göndersem sonuç ne okur ?

 7. Merhaba Fatih Bey. Cihazımda yaşadığım problem hoperlör sistemiyle alakalı. Herhangi bir darbe mevcut olmamasına rağmen ses belirgin fakat kötü. Telefonla konuşurken karşı tarafı duymamamı da zorlaştırıyor bu durum. Sizce nasıl bir cevap alma olasılığım mevcut ?

 8. Benim apple watch 2 cihazımı kvk bostancı servisine verdim servis notunda parça bekleniyor yazıyor apple watch modelinde tamir olmuyor diye biliyordum

 9. Fatih bey merhaba;

  İphone 7 plus kullanıcısıyım. Cihazı ağustos 2018’de aldım. Cihazdaki hızlı batarya tüketimi nedeni ile servise götürdüm. yazılımsal sorun var deyip yazılım yüklediler. Sorun 3. defa servise gittiğimde bataryada problem tesbit edip onarım merkezine gönderdiler. 11.10.18 tarihinde batarya ve ekran değişimi yapılmış halde cihazımı teslim aldım. Dün tekrar kullandım. %100 şarjda internet ve wifi kapalıyken telefon 5 saat içinde %59 şarjı kaldı. Bu süre zarfı içinde ekran kapalı. Herhangi bir kullanımımda söz konusu değil. Ne yapabilirim ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Merhaba Murat bey. Çok duyduğumuz bir sorun. Pil değişiyor ama yeni pil de sorunlu. Açıkçası tekrar servise gitmekten başka yapılabilecek birşey yok. Testde sorun görmezlerse bu sefer pil değişimi de yapmazlar.

 10. Sayin Müsterimiz ; Cihazinin onarimi için üreticiden talep edilmis olan parça servisimize ulasmistir. Cihazinizin islemleri tamamlanip teslim edilmeye hazir hale geldiginde, tarafiniza SMS veya e-posta ile bilgilendirme yapilacaktir. Cihazinizi, servisimize bayi araciligiyla ilettiyseniz, bu bilgilendirme bayinize yapilacaktir. Saygilarimizla, KVK Teknik Servis Hizmetleri ve Tic. A.S.

  Kvk servis sorgulamasında böyle bir sonuç çıkıyor

 11. İphone 7 Red cihazım var telefonum oyundayken ekranın alt kısmında dokunmatik işlemiyor ve donuyor ayrıca oyunda telefonum ısındığında elektrik yaydığını düşünüyorum çünkü elimi uyuşturuyor garantiye yollasam ne olur sizce

 12. İyi günler fatih bey
  İphone 7 cihazımın arka kamerasının koruyucu plastiği çıktı cam gibi olan yuvarlak kısımı çatlak ve kırık yok servise götürücem ne gibi bir işlem yapılır?

 13. Merhaba Fatih bey şuan 6s kullanıyorum garantisi 16 Ekim’de bitiyor cihazım Amerika’dan geldi pasaport kaydı yapıldı şuan cihazımın hoparlöründe cızırtı var konuşurken rahatsız ediyor şarj ve pil sorunu var pil yüzdesi %97 olmasına rağmen şarjım çok çabuk bitiyor ve şarj %5 in altına düştüğü Zaman cihaz ya otomatik kapanıyor yada uygulamalar donuyor cihazımı yarın garantiye vereceğim sizce değişim olması için ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim ilginize şimdiden teşekkür ederim

 14. iPhone 6 kullanıcısıyım sessize alma tuşu bozuk sessize bazen geçiyor bazen geçmiyor çok çabu ısınıyor kendi kendine kapatıyor bazen çok kasıyor uygulamalardan çıkıyor garantiye göndersem ne olur

 15. merhaba,

  telefonumu kvk ya verdim. telefonumu aldığımda ciddi derecede çizikler vardır. Apple ile görüşüp cihazı geri verdim. Şuan tekrar kvk ya geldi ve cihazı teslim alabilirsiniz yazısı mevcuttur. Apple müşteri temsilcisi de bana cihazı tekrar onarım merkezine alacağız diyorlar ama sonuca hiç gidilmiyor. Bu konu hakkında düşünceleriniz nedir.

  teşekkürler

 16. Selam aleykum fatih bey ben telefonu garantiye verdim ve apple nin müşteri hizmetleri sıfır cihaz yollandı dediler 3.cüde ekran değişim oldu dediler sizce ne olur sıfır mı yapılmış mı olark

 17. Merhaba garantisi devam eden iPhone 6S’ imin power tuşunun çalışmasında şimdilik sıkıntı yok ama içe göçtü ve kasa ile aynı hizaya geldi. Home tuşunda da hafif bir çökme hissi var ve bastığım zaman çıtlama sesi geliyor ( çalışmasında sıkıntı yok). Kullanıma engel değiller ancak ilerde sıkıntı çıkarmasından endişeleniyorum. Birde ekranda klavye izi kalıyor bazen. Servise verdiğim takdirde ne gibi bir yol izlenir acaba?

 18. Merhaba hocam 7 plus telefon kullanıyorum 15 ay garantisi var kılıfla kullanmama rağmen kamere koruma etrafında çizilmeler mevcut nasıl bir yol izlenmeli tşk eserim

 19. merhabalar 6s kullanıcısıyım telefonun video çekerken sessiz ortamda kayıt yaptıktan sonra bi haşır huşur ses geliyor ve birde ekran parlaklığı birden düşüyor full parlaklıkta ekran düşük seviyede gösteriyor bazende telefonun ekranı donup 5 10 dk gelmiyor.Teleefonun şarjı %60 dayken 20 saniyede 1 1 düşüryor 2-3 dk içinde kapanıyor nasıl bir işlem uygulanır.

 20. Merhaba Fatih Bey,ıphone 8 plus kullanıcısıyım. telefonumda titreşim motorundan kaynaklandığını düşündüğüm bir problem yaşadım,home tuşunu kullandığım zaman çok garip bir ses çıkarıyor ses kilidini yukarı kaldırırken de ciddi bir titreşim sesi geliyor fakat rahatsız edici bir ses. ahize denilen üst ses çıkış kısmında ince seslerde hafif cızırtı mevcut. neden olduğunu anlamadığım bir sebepten ötürü bir anda meydana gelen problemler bunlar.garantim devam etmekte.izmir pupa aracılığıyla servise gönderdim telefonumu 5 inde girişi yapıldı. fakat hala ses yok. sizce onarım garanti kapsamında mı olur? telefonum ilk aldığım gün gibi sadece sol altında masaya çarpmamdan kaynaklı hafif bir darbe izi mevcut. yardımcı olursanız çok sevinirim,iyi günler 🙂

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?