Bir Apple Teknisyeni Gözünden “Garantide Değişim ve Servis İşleyişi”

1719
9008

Merhabalar, Apple Onarım Merkezinde çalışmaktayım. Burda genellikle yurtdışından gelen Hücresel aygıtlara servis vermekteyiz. Bu yazımda servisin nasıl işlediğini, hangi cihazların servise uygun olup olmadığını konuşacağız.

 

Cihazların Onarım Merkezine Gelişi

Mart 2017 tarihinden itibaren Apple Yetkili Servisleri ve Apple Storelar yurtdışından alınmış hücresel aygıtlara (iPad WiFi-Cellular,iPhone) hizmet vermemektedir. Yurtdışından alınan hücresel aygıtları Apple Yetkili Servisleri kabul eder, Apple Onarım Merkezine cihazları gönderir. Yetkili servisler ve Apple Storelar Sadece Türkiye’den alınmış yani model numarası TU ile biten hücresel cihazlara destek verirler.

Gelen Üniteleri Tanılama

 

 

 

Cihazlar bize geldiğinde sistemde gözüken kullanıcı şikayetini, arıza gibi bilgileri cihazda tanılarız. Mesela en popüler şikayetler “Karşıya ses az gidiyorpil çabuk bitiyor, donuyor vs.”  gibilerinden. Müşteri şikayetlerini göze alarak cihaza AST2 Diagnostic test yani cihaza genel bir check-up yapıyoruz ve bu test sonucunda cihaza ne yapacağımıza karar veriyoruz.

Değişebilecek olan parçalar:

Ekran – Kamera – Pil – Taptic Engine – Swap Cihaz

Aygıtların Garanti Şartları ve Uyumluluk Kontrolleri 

İlk başta cihazların garanti kapsamı, BTK Kaydı ve Etkinleştirme kilidi gibi bilgileri sorgulanır. Cihaz kayıtsız, çalıntı İmei, klon imei ise veya etkinleştime kilidi açıksa hiçbir işlem yapılmadan cihaz müşteriye iade edilir.

Mesela bir  anakart arızalı cihazımız var ve bunu teste soktuk. Testte cihazın hatalı olduğunu gördük. Cihaza işlem yapmamız için garanti prosedürlerine uygunluğunu kontrol etmemiz lazım. Cihazı söküp kontrol etmemiz gerekenler:

Sıvı Sensörleri (LCI)

 


Sıvı sensörleri beyaz Olmalı. Kırmızı ise sıvı teması olmuş. Yani ücretli değişim.

Yetkisiz İşlem (Unauthorised Modifications)

 

Yetkili Apple Servisi hariç dışardan müdahale görmüş, orjinal parçası değişmiş cihazlar parasıyla bile olsa Apple servislerine uygun değildir.

Fiziksel Görünüm

Kasada ve ekranda kırık çıkık asla olmayacak. Cihazın kasasında ki ufak tefek çizikler kabul edilebilir. Ekranda ki kıl kadar kırık bile olsa ilk başta ekran ücreti talep edilir.

 

Üst resimde ki gibi bazı hasarlar servise uygun değildir. Yani ücretli değişim bile olmaz. Mesela ikiye ayrılmış cihaz (Catastrophic Damage)

Lightning ve 3.5MM Jack Girişlerinin Kontrolleri

Cihazların giriş çıkış portlarında herhangi bir zorlanma, hor kullanım veya sıvıdan dolayı oksitlenme varsa garanti dışı kalır ve ücret talep edilir.

 

Kamera Sensör Kontrolleri (High Light Damage)

Lazer, Fener ve Yüksek Menzilli Işıklar Kameraya Zarar Verebilir. Yüksek menzilli ışıklar kameraya tutulduğu zaman, kamerada lekeler meydana gelebiliyor. Ve bu kullanıcı hatasıdır.

Eğer ki bunlardan hiç biri yoksa cihazlara işlem yapabiliriz. GSX Veritabanından Servis notunda şunu belirtiriz: (Sorun görüldü ve tespit edildi. Anakart arızası var, cihaz Değişimi yapılarak sorun giderilecektir)

Teknisyenlerin İnsiyatifi ve Cihaz Değişimi

Aslında bize cihaz geldiğinde direk değişmek isteriz iş yükünü azaltmak için ama kullandığımız test programları bizi yönlendirir ve bizde onlara uymak zorundayız. Mesela müşterinin ekranında ölü pixel var ve sistem bize ekranı değiş der. Eğer ki yeni ekrandan sonrada aynı hatayı verirse cihazı değişiriz. Sistem dışında hareket edersek bizim iş kariyerimizi etkileyecektir.

 

Değişim Cihazları Toplama Cihazlar mı ?

Hayır. Apple’ın refurbished dediği cihazlardan değil. Sadece kutusuz gelir. Sıfır cihazdan farkı yoktur. Onarılmış vs. Kesinlikle değil.

Müşterilerin Yasal Hakları 

Müşteri cihazı servise bıraktıktan 20 iş günü sonunda onarılmalıdır. 10 iş gününü geçtikten sonra Apple’dan yedek cihaz (Loaner Device) isteyebilirsiniz. 20 iş günü içinde onarılmayan cihazlar için AppleCareden kapalı kutu cihaz veya fatura turarınızda ki fiyatı talep etme hakkınız var.

Bir Apple Çalışanı Olarak Tavsiye Ettiğim Apple Yetkili Servisleri

Bize cihazların en hızlı şekilde gelmesi önemlidir ve en hızlı gönderen Artı Servis, Ofis İletişim ve Genpadır. Kvkyı tavsiye etmiyorum 3 gün sonra yolluyorlar bize. Buda cihazın onarım süresinin uzamasına ve müşterinin memnun olmamasına neden oluyor.

 

Genel Arızlar Ve Servis Çözümleri (iPhone Modelleri)

Ekranda leke var

– Ekran Değişimi

Cihaz aşırı ısınıyor

– Testlerde standartların üstünde ısındığı görüldü ve cihaz değişimi yapıldı.

TouchID Donuyor ve Okumuyor

– Ekran değişimi (Eğerki ekran değiştikten sonra devam ederse cihaz değişimi)

Karşıya ses az gidiyor

– Mikrofonlar temizlenip tekrar denenir. Sorun devam ederse cihaz değişir

Titreşim Çalışmıyor

– Cihaz 6S ve üst modeli ise taptic engine değişir veya komple Cihaz değişimi

Kameramda leke var

– Eğer ki kamerada kullanıcı hatası yoksa yani lazer veya elfenerine benzer hasar yoksa cihaz değişecek.

Pil çabuk bitiyor

– Eğer ki pil 500 den fazla şarj edilmemişse pil garanti kapsamından ücretsiz değişir.

Cihazım çok ağır çalışıyor

– En güncel sürüm yüklenerek AST2 testlerden başarı ile geçti. Yazılım onarımı yapıldı.

Sessize Alma Tuşum Bozuldu

– Cihaz değişimi

Kulağa (Ahize) Ses az geliyor

– Ekran değişimi (Ekranlar ahize,touchid, sensör gibi bileşenlerle dolu olarak geliyor.  yeni touchid sensörünü cihaza eşlemek için ayrı bir cihazımıza takıp iPhone ile eşliyoruz. Eşlendikten sonra ekranı takıyoruz)

Şebekem Çekmiyor (Ekranda Kılcal Çatlak Var)

– Ücretli ekran değiştikten sonra cihaz servise uygun olur. İlk başta ekran değişmeli

Cihazım eğildi

– Bu sorun 2014’te üretilen iPhone 6 ve 6 Plus modellerinin hatasıdır. Cihazda darbe leke vs. yoksa hatasız ve iyileştirilmiş modelle ücretsiz değişim yapılır.

MacBook, iMac, MacMini gibi cihazlarda parça değişimi yapılmakta ama, birden fazla arıza varsa örneğin hem ekranda hem anakartta sorun varsa komple cihaz değişimi yapılır ve eşdeğer ürün verilir. Mesela Mid 2015 se aynı yıl verilir. 

iPad, iPod Touch, Apple Watch, Apple TV, Airpods ve diğer Apple Markalı ürünlerin garanti içi parça değişimi yoktur. Komple cihaz değişir. 

Sizin Cihazınızda ne gibi sorunlar var? Yorumlara yazarsanız yardımcı olabilirim. 

 

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

1719 YORUMLAR

 1. merhabalar kolay gelsın 8 plus cıhazım var telefon şarjda ısınıyor ayrıca internette bazen ekranda titreme meydana geliyor ve telefonun arkasına parmagımla hafifce vurunca arka kamera camından çıt çıt çıt die ses gelıyor ne yapmamız lazım

 2. Merhaba Fatih Bey iPhone 6 kullanıyorum pil çok çabuk bitiyor ve çok fazla ısınıyor donmalar oluyor şarj 15 lere inince kendi kendine kapanıyor şarj soketinde de sorun var şarj kablosunu taktığım zaman en ufak kıpırdamada şarj olmuyor sizce garantiye yollasam ne işlemler yaparlar Şarj kapasitem yüzde 63

 3. Merhaba fatih bey 3 aylık iphone 8 plus kullanıcısıyım bundan 20 gün önce imeiniz klonlanmıştır diye bir mesaj aldım.Bilgi teknolojileri kurumundan cihazımı aktifleştirdim fakat bu şekilde kulanmaktan rahatsızım faturamın üzerinde imei numaram yazıyo.Apple bu sorunu biz çözemeyiz dedi ben bu cihazı appleden nasıl imeisini eski haline çevirebilirim

 4. Merhabalar, kolay gelsin. Ben iphone 7+ kullanıyorum. Cihazım da karşılaştığım birçok sorun sebebi ile bir apple yetkili servisine gittim(garanti devam ediyor). Yapılan incelemelerde 1-Hücresel-Kesilen Aramalar/Zayıf Sinyal 2-Görsel Mekanik İncelemelerde iPhone yerleşik Arka/iSight kamera, fotoğraf çekme ile ilgili sorunlar tespit edilmiştir. 3-iTunes Bağlantı Sorunu. Bilgisayar görmüyor, USB kablosu ile içerik aktarımı. iTunes ile bağlanılamıyor/geri yüklenemiyor 4-“Apple Servis Testlerinde Wi-Fi Donanımında Sorun Görülmüştür. “. bu telefonun akıbeti ne olur sizce. Ayrıca benim telefonum (yeni öğrendim) intel modem kullanılmış bir model a1784 . Ben bu yüzden bile değişim talebinde bulunabilir miyim?
  telefon servisten geldi, telefonun yazılımını resetlemişler, fakat hala zayıf sinyal sorununu yaşamam üzerine tekrar servise gönderdim zayıf sinyal sorununu onlar da tespit etmiş tespit etmişler. ben ne yapmalıyım lütfen akıl verin 🙁

 5. Yurtdışından aldığım ve imei tr de kaydettiğim iPhone 7 Plus cihazım var ve kullanmaya başladığım günden beri ses karşıya boğuk gidiyor. Bu konu hakkında 4 defa garantiye gönderdim ancak hep geri gönderdiler. Kulaklıkla konuşma yaparken problem yok. Ses kaydında problem yok yani donanımsal problem yok. Face time, whatsapp ta da aynı problem oluyor ancak mikrofonda problem yok. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Mahkeme ya da hakem heyetiyle falan uğraşmak istemiyorum

 6. Merhabalar cihazımı servise bugün gönderdim,iphone 7 ve cihazımın ön kısmındaki sensör çalışmıyor,telefonu yüzüme konuşmak için yaklaştırdığımda ekran kararmıyor telefon sürekli sesi hoparlöre alıyor veya sessize•Acaba telefonumda arızayı tamir mi ederler yoksa yenisini mi verirler

 7. fatih bey telefonumu isten gelince sarja taktim elektrikler gitti geldi bi ses geldi pat diye ve telefonum acilmiyor telefonumun markasi iphone 6
  pupa bilisim garantisinin olmadigini 1900 tl karsiliginda ucretli degisim yapabileceklerini soyluyor fakat daha garantisinin bitmesine 1 yil var ve telefonumda cizik dahi yok tamirde gormedi ne yapabilirim cok caresizim.

 8. Fatih Bey Merhabalar Hayırlı Günler.12 ay Garantisi kalan ıphone 6 telefonumu titreşim alma tuşu arızası ve bataryadaki anormal şarj yüzdesi düşme ve ekranda takılma donma sorunu ile yetkili servise gönderdim.Servis ise apple onarım merkezine göndermiştir.onarım merkezinde cihazın kasasında eğilme var diyerek garanti kapsamı dışı bırakılmıştır değişim için 1899 tl talep edilmiştir.apple care ile yaptığım görüşmeler sonucu yeniden incelendi bu sefer de cihazda orjinal olmayan parça tesbit edilmiştir diye söylendi ve böyle birşey olmadığını bildirerek yeniden inceleme talep ettim.Cihazım garantili ve yetkisiz müdahele yapılmamış bir cihaz.Bu konu hakkında neler yapabilirim görüşleriniz nedir?

 9. MERHABALAR TURTDIŞI IPHONE X CAM KIRILDI TR DE 2019 MAYIS AYINA KADAR GARANTİLİ GÖZÜKÜYOR EKRANI YAPTIRMAMDA GARANTİ İŞE YARARMI_? TEŞEKKÜRLER

 10. Merhaba bir akrabam yurtdışından iphone 7 getirdi kullanmaya başladığım ilk gün hücresel veri güncellenemedi hatası verdi ve şebeke gitti cihaz ısınıyor ve şebeke bulmuyor apple destek ile görüştüm global değişim kapsamında değişeceği söylendi fakat servis tamir olmadan iade dedi apple destek ilgileneceğini söyledi servis simkart yuvası ile imei numarası uyuşmuyor demiş bu değişim için engelmidir sonucta apple ın kabullendiği bir donanım hatası modemin uçması ne yapabilirim

 11. Merhaba bir akrabam yurtdışından iphone 7 getirdi kullanmaya başladığım ilk gün hücresel veri güncellenemedi hatası verdi ve şebeke gitti cihaz ısınıyor ve şebeke bulmuyor apple destek ile görüştüm global değişim kapsamında değişeceği söylendi fakat servis tamir olmadan iade dedi apple destek ilgileneceğini söyledi servis simkart yuvası ile imei numarası uyuşmuyor demiş bu değişim için engelmidir sonucta apple ın kabullendiği bir donanım hatası modemin uçması ne yapabilirim cihaz modeli 1660

 12. Merhaba Fatih bey. IPHONE 6S kullanıcısıyım. Cihazımın ses arttırma/azaltma tuşlarında zorlanma olduğundan dolayı, batarya sorunu ve ekranda donmalardan dolayı garantiye gönderdim Fakat cihazımda arka tarafta küçücük bi yamulma mevcut üstelik ezikler ve çizikler mevcut. Aradan 5 gün geçtiğinde Cihazımın onarılmış olarak geldi.1.bu demektir ki cihazım yamulma ve eziklerden dolayı garanti kapsamı dışı işlem görmemiş.2.cihazımın ses arttırma/azaltma tuşlarının onarılmadığını sadece ekran ve batarya değişimi oldugunu söylediler. Şimdi ben cihazı kullanmadan tekrardan servise gönderdim. 3.olaki cihazıma arkadaki yamulmadan dolayı garanti kapsamı uygularlar ise ne yapmalıyım? Sonuçta cihazımı aynı gün içerisinde tekrardan teslim ettim. Cevap ve önerileriniz için teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

  • Merhaaba. Yamulmalardan dolayı garanti kapsamında çıkmamanız ve ücretli değişim istenmemesi çok büyük şans olmuş sizin için. Sanırım Apple bu konuda biraz iyileştirmelere gitti. Bir kez sorun çıkmadığına göre yine sorun çıkmaz ve tuş onarımı yapılır diye düşünüyorum. Servisin gözünden kaçmamıştır yamulma. Servis politikaları yumuşamıştır.

 13. Fatih Bey şarj soketini defalarca temizledim ama hala temassızlık yapıyor kabloyu takınca ne yapabilirim bu durum hakkında servis müdahale eder mi telefonda göçük falan yok garantim devam ediyor

 14. Merhaba Fatih bey. Benim Iphone 7 model telefonum var garantisi devam ediyor. Parmak izini okuttuğumuz dokunmatik bölgede renk değişimi oldu biraz mavimsi gibi gözle görülür bi renk. etrafımdaki aynı cihaz kullanıcılarında hiç olmamış ve ahizesinden az ses geliyor. Isınma sorunu var ve uygulamalardan atıyor. Sizce parmak izi alanındaki renk değişimi kullanıcı hatasımıdır?

 15. merhaba benim iphone x in arka camı kırıldı ve telefon ısınıyor sarjı cabuk bitiyor hopörlörü patladı camı değiltirmeden onarım yapılırmı

 16. merhaba fatih bey
  cıhazımda tespit edilen sorunlar şunlardır
  Görsel Mekanik İncelemelerde Zil Sesi Anahtarı/Kaydırma Anahtarının yanıt vermemesi, dokunuşu veya basılmasıyla ilgili mekanik sorunlar tespit edilmiştir.
  “Apple Servis Testlerinde Mikrofon Donanımında Sorun Görülmüştür. ”
  sizce parça değişmimi olur yada cihaz değişimimi

 17. merhaba fatih bey telefonumu garantiye göndereceğim yarın ve telefonda aldığım günden beri kırmızılık var,sık sık kapanmaya başladı kendiliğinden ayrıca çağrı geldiği zaman dokunmatiği çalışmıyor sonucu ne olur ?

 18. merhaba fatih bey telefonumu garantiye göndereceğim yarın ve telefonda aldığım günden beri kırmızılık var,sık sık kapanmaya başladı kendiliğinden kapanıp açıldıktan snra ise şarjım bi anda düşüyor 512 kere şarj etmişim ayrıca çağrı geldiği zaman dokunmatiği çalışmıyor sonucu ne olur ?

 19. Merhaba aldığım günden beri 7plusta şebeke sorunu yaşıyordum. Şebeke olduğu halde arayan kişiler ulaşamıyordu. Şebeke kendi kendine gidiyor 10-15 saniye sonra tekrar geliyor. Uçak moduna alıp tekrar açınca şebeke yok diyor. Şebeke sorunu dışında bazen dokunmatik takılıyor, arama geldiğinde ekrana düşmüyor o an tuşlar çalışmıyor. Garanti kapsamında genpaya verdim telefonu, apple onarım merkezine gönderildi diyor. Sanırım 7 pluslarda kronik bir sorun bu. Çözümü olurmu, degişim yaparlarmı eğer yaparlarsa gelen cihaz gerçekten sıfır oluyormu?

 20. Merhabalar. Ben daha önce telefonu düşürüp ekranı kırdım. Daha sonra bir teknik serviste 300 tl ödeyip ekranı deştirdim. Aradan biraz zaman geçtikten sonra telefonun şarjı çok ama çok az gitmeye başladı. 3 saatte 100 şarjım bitiyodu. Ben ekrandaki problemleri göz ardı edip sadece batarya işlemi için değişim talep ettiğimde bu ekran değişimi bana sorun yaratır mı yetkisiz müdahale olduğuna dair. Çünkü ekranı yaptırdığım yer apple tamiri de yapıyordu. Bu arada garanti kapsamım devam ediyor.

 21. merhabalar,

  airpods um var yaklaşık 2 haftalık ancak şarj kutusu kapağını sağa sola itince çıt çıt ses çıkarıyor ve oynuyor.bu bir sorun teşkil edermi?Eğer olmaması gereken birşey se ve problem teşkil ediyorsa bununla ilgili Akasya Apple a götürsem aynı gün değişim yaparlar mı?

 22. Iyigünler

  IPHONE X telefonumun köşesinde yeşil boydan boya bir cizgi cıktı ve 1 ay boyunca öyle kullandım şimdi kayboldu ve randevu yogunlugundan dolayı Apple ‘ a goturemedım . Şimdi götürdüğüm takdirde nasıl kanıtlıcam bilemiyorum . Ayrıca değişim teklif etseler bile IPHONE X uretimi durduruldu. Nasıl yeni cihaz verebilirler ki ?

 23. Merhabalar, iPhone X kullanıyorum.Sorunum;wifiden kendi kendine çıkıyor.Onun dışında cihazımda 3 kere icloud hesabı açtığım için “Bu cihazda artık hesap kuramazsınız” gibisinden diyor servis bana cihaz değişimi yapar mı sizce? Teşekkürler.

 24. Merhabalar,

  Macbook Pro 2017 13 touch bar olmayan modelini satın aldım. İlk aldığımda wifi sorunu vardi, serviste parca değişimi yapıldı. Simdi de ekranın alt kösesinde acilista renk açıklığı ve klavye tuslarinda yapışkan hissiyatı vermesi sebebiyle yetkili servise verdim. Ekran değişimi ve klavye değişimi yapılıyor.

  Makalenizde iki sorun sebebiyle verildiğinde değişim yazıyor. Ama bunu ne Zorlu ne de Akasya kabul ediyor.

  Tamamen degistirilmesi icin hangi yolu izlemeliyim.

  Teşekkürler, kolay gelsin.

 25. Telefonum iphone 6s cihazım kendi kendine kapanıp açılıyor yani apple logosu geliyor sonra geri siyah ekran geri apple logosu geliyor bunu garantiye gönderdim yazıl güncelleme yapıdı dediler geri gönderdiler ama yine aynı şeyi yaşıyorum sadece ilk baştaki gibi kapalı kalmıyor bi 15-20 dk sonra açılıyor cihazımdaki diğer sıkıntılar şunlar aşırı derece ısınıyor ve şarjı çok çabuk bitiyor yani şarj düşüşünü seyrede biliyorum şebeke bi anda yok oluyor servis yok yazıyor fakat aynı markada hat kullanıyoruz onunki çekiyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?