Bir Apple Teknisyeni Gözünden “Garantide Değişim ve Servis İşleyişi”

761

Merhabalar, Apple Onarım Merkezinde çalışmaktayım. Burda genellikle yurtdışından gelen Hücresel aygıtlara servis vermekteyiz. Bu yazımda servisin nasıl işlediğini, hangi cihazların servise uygun olup olmadığını konuşacağız.

 

Cihazların Onarım Merkezine Gelişi

Mart 2017 tarihinden itibaren Apple Yetkili Servisleri ve Apple Storelar yurtdışından alınmış hücresel aygıtlara (iPad WiFi-Cellular,iPhone) hizmet vermemektedir. Yurtdışından alınan hücresel aygıtları Apple Yetkili Servisleri kabul eder, Apple Onarım Merkezine cihazları gönderir. Yetkili servisler ve Apple Storelar Sadece Türkiye’den alınmış yani model numarası TU ile biten hücresel cihazlara destek verirler.

Gelen Üniteleri Tanılama

 

 

 

Cihazlar bize geldiğinde sistemde gözüken kullanıcı şikayetini, arıza gibi bilgileri cihazda tanılarız. Mesela en popüler şikayetler “Karşıya ses az gidiyorpil çabuk bitiyor, donuyor vs.”  gibilerinden. Müşteri şikayetlerini göze alarak cihaza AST2 Diagnostic test yani cihaza genel bir check-up yapıyoruz ve bu test sonucunda cihaza ne yapacağımıza karar veriyoruz.

Değişebilecek olan parçalar:

Ekran – Kamera – Pil – Taptic Engine – Swap Cihaz

Aygıtların Garanti Şartları ve Uyumluluk Kontrolleri 

İlk başta cihazların garanti kapsamı, BTK Kaydı ve Etkinleştirme kilidi gibi bilgileri sorgulanır. Cihaz kayıtsız, çalıntı İmei, klon imei ise veya etkinleştime kilidi açıksa hiçbir işlem yapılmadan cihaz müşteriye iade edilir.

Mesela bir  anakart arızalı cihazımız var ve bunu teste soktuk. Testte cihazın hatalı olduğunu gördük. Cihaza işlem yapmamız için garanti prosedürlerine uygunluğunu kontrol etmemiz lazım. Cihazı söküp kontrol etmemiz gerekenler:

Sıvı Sensörleri (LCI)

 


Sıvı sensörleri beyaz Olmalı. Kırmızı ise sıvı teması olmuş. Yani ücretli değişim.

Yetkisiz İşlem (Unauthorised Modifications)

 

Yetkili Apple Servisi hariç dışardan müdahale görmüş, orjinal parçası değişmiş cihazlar parasıyla bile olsa Apple servislerine uygun değildir.

Fiziksel Görünüm

Kasada ve ekranda kırık çıkık asla olmayacak. Cihazın kasasında ki ufak tefek çizikler kabul edilebilir. Ekranda ki kıl kadar kırık bile olsa ilk başta ekran ücreti talep edilir.

 

Üst resimde ki gibi bazı hasarlar servise uygun değildir. Yani ücretli değişim bile olmaz. Mesela ikiye ayrılmış cihaz (Catastrophic Damage)

Lightning ve 3.5MM Jack Girişlerinin Kontrolleri

Cihazların giriş çıkış portlarında herhangi bir zorlanma, hor kullanım veya sıvıdan dolayı oksitlenme varsa garanti dışı kalır ve ücret talep edilir.

 

Kamera Sensör Kontrolleri (High Light Damage)

Lazer, Fener ve Yüksek Menzilli Işıklar Kameraya Zarar Verebilir. Yüksek menzilli ışıklar kameraya tutulduğu zaman, kamerada lekeler meydana gelebiliyor. Ve bu kullanıcı hatasıdır.

Eğer ki bunlardan hiç biri yoksa cihazlara işlem yapabiliriz. GSX Veritabanından Servis notunda şunu belirtiriz: (Sorun görüldü ve tespit edildi. Anakart arızası var, cihaz Değişimi yapılarak sorun giderilecektir)

Teknisyenlerin İnsiyatifi ve Cihaz Değişimi

Aslında bize cihaz geldiğinde direk değişmek isteriz iş yükünü azaltmak için ama kullandığımız test programları bizi yönlendirir ve bizde onlara uymak zorundayız. Mesela müşterinin ekranında ölü pixel var ve sistem bize ekranı değiş der. Eğer ki yeni ekrandan sonrada aynı hatayı verirse cihazı değişiriz. Sistem dışında hareket edersek bizim iş kariyerimizi etkileyecektir.

 

Değişim Cihazları Toplama Cihazlar mı ?

Hayır. Apple’ın refurbished dediği cihazlardan değil. Sadece kutusuz gelir. Sıfır cihazdan farkı yoktur. Onarılmış vs. Kesinlikle değil.

Müşterilerin Yasal Hakları 

Müşteri cihazı servise bıraktıktan 20 iş günü sonunda onarılmalıdır. 10 iş gününü geçtikten sonra Apple’dan yedek cihaz (Loaner Device) isteyebilirsiniz. 20 iş günü içinde onarılmayan cihazlar için AppleCareden kapalı kutu cihaz veya fatura turarınızda ki fiyatı talep etme hakkınız var.

Bir Apple Çalışanı Olarak Tavsiye Ettiğim Apple Yetkili Servisleri

Bize cihazların en hızlı şekilde gelmesi önemlidir ve en hızlı gönderen Artı Servis, Ofis İletişim ve Genpadır. Kvkyı tavsiye etmiyorum 3 gün sonra yolluyorlar bize. Buda cihazın onarım süresinin uzamasına ve müşterinin memnun olmamasına neden oluyor.

 

Genel Arızlar Ve Servis Çözümleri (iPhone Modelleri)

Ekranda leke var

– Ekran Değişimi

Cihaz aşırı ısınıyor

– Testlerde standartların üstünde ısındığı görüldü ve cihaz değişimi yapıldı.

TouchID Donuyor ve Okumuyor

– Ekran değişimi (Eğerki ekran değiştikten sonra devam ederse cihaz değişimi)

Karşıya ses az gidiyor

– Mikrofonlar temizlenip tekrar denenir. Sorun devam ederse cihaz değişir

Titreşim Çalışmıyor

– Cihaz 6S ve üst modeli ise taptic engine değişir veya komple Cihaz değişimi

Kameramda leke var

– Eğer ki kamerada kullanıcı hatası yoksa yani lazer veya elfenerine benzer hasar yoksa cihaz değişecek.

Pil çabuk bitiyor

– Eğer ki pil 500 den fazla şarj edilmemişse pil garanti kapsamından ücretsiz değişir.

Cihazım çok ağır çalışıyor

– En güncel sürüm yüklenerek AST2 testlerden başarı ile geçti. Yazılım onarımı yapıldı.

Sessize Alma Tuşum Bozuldu

– Cihaz değişimi

Kulağa (Ahize) Ses az geliyor

– Ekran değişimi (Ekranlar ahize,touchid, sensör gibi bileşenlerle dolu olarak geliyor.  yeni touchid sensörünü cihaza eşlemek için ayrı bir cihazımıza takıp iPhone ile eşliyoruz. Eşlendikten sonra ekranı takıyoruz)

Şebekem Çekmiyor (Ekranda Kılcal Çatlak Var)

– Ücretli ekran değiştikten sonra cihaz servise uygun olur. İlk başta ekran değişmeli

Cihazım eğildi

– Bu sorun 2014’te üretilen iPhone 6 ve 6 Plus modellerinin hatasıdır. Cihazda darbe leke vs. yoksa hatasız ve iyileştirilmiş modelle ücretsiz değişim yapılır.

MacBook, iMac, MacMini gibi cihazlarda parça değişimi yapılmakta ama, birden fazla arıza varsa örneğin hem ekranda hem anakartta sorun varsa komple cihaz değişimi yapılır ve eşdeğer ürün verilir. Mesela Mid 2015 se aynı yıl verilir. 

iPad, iPod Touch, Apple Watch, Apple TV, Airpods ve diğer Apple Markalı ürünlerin garanti içi parça değişimi yoktur. Komple cihaz değişir. 

Sizin Cihazınızda ne gibi sorunlar var? Yorumlara yazarsanız yardımcı olabilirim. 

 

761 YORUMLAR

 1. Hayırlı günler. Se cihazımda konuşma esnasında hoparlöre aldığımda yada görüntülü konuşmada ses karşı tarafa çok az gidiyor çok yakın ve bağırarak konuşmak gerekiyor ve iphone 5 cihazı ile aynı mesafeden kablosuz ağa bağlandığında se cihazı biraz zayıf kalıyor sanırım bir diş az oluyor internette biraz daha yavaş oluyor sanırım wifi sorunu olabilirmi bununla alakalı bugün servise göndereceğim sizce akıbeti ne olur?

  • İyi günler Emrah bey. Ekran esnemesinde ekran değişimi yapılabiliyor. Tabi biraz da esneme miktarına bağlı. Diğer sorunlar test sırasında ortaya çıkarsa cihaz değişimine kadar gidebilir. Ama test görülmedi diyebiliyorlar.

 2. Aynı zamanda bir çok iphone modellerinde karşılaştım akran camına hafifce dokunduğumda ekran biraz esniyo yani kronik sorun gibi görünüyor telin dışında hazar yok çünkü bu kullanıcı hatası olarak ı geçiyor?

 3. Birde merak ettiğim birşey var pc den bir müzik yüklemiştim yine birçok iphone modelinde denedim bu sorunu o müziği her açtığımda tel yeniden başlatıyordu bu nasıl bir sorundur?

 4. Apple nın verdiği bu değişim cihazları sıfır cihazmıdır yoksa diyelim benim telefonun anakartı bozuk diyelim telefon değişti. Diğer parçalar sağlam diğer parçaları kullanıp yapılan telefonmu? Bide siz apple teknik servistemi çalılıyorsunuz?

 5. Merhaba Fatih Bey, iPhone 8 Plus cihazimin arkasindan bastirinca cit cit sesler geliyor bu sesler normal midir servise vermeli miyim? Servise verdigim takdirde degisim olur mu? Bir de portre modu ile cekilmis fotograflar bir sure sonra kendiliginden portre ozelligi kapaniyor. Duzenle seceneginden portre modunu tekrar aktif hale getiriyorum ama bir sure sonra yine kapaniyor.

 6. Merhabalar Fatih bey, iPod touch cihazım bugün itibariyle toplamda 4 kez garanti kapsamında yenisi ile değiştirildi. Bugün cihazımı servisten almaya gittim eve geldim fakat aynı sorun yine devam ediyor. AppleCare’den kapalı kutu cihaz nasıl talep edebilirim, neler gereklidir? Tekrardan teknik servise mi teslim etmeliyim cihazı?

 7. Fatih bey iPod touchımdaki sorundan da bahsetmek istiyorum 4 kez değişim oldu ama ekranın sağ kenarından ışık sızıyor (geceleri siyah bir arkaplanda bariz belli oluyor). Yani bu iPod touchlarda zaten olan doğal bir şey midir yoksa benim talihsizliğime hep sorunlu cihaz mı denk geliyor? Gerçekten sürekli olarak servis ile uğraşmaktan da bıktım. Ne yapmamı önerirsiniz?

 8. Merhaba ben iphone 6 kulanıyorum kulaklıgı taktıgında ses boguk geliyor bunu trabzon kvk yolladım paraça drğişimi olmuş cihaz elime ulaştıgı zaman aynı sorunu yaşdım ve apple müşteri hizmetleriye görüştün ve bana dediler tekrar gönderin önderidim istannbul genpaya yoladım onlarda onarım merkezine gönderidi onarım merkezi diyor kulaklık girişinde aşınma vae bizim ustumuze atıyor bende söyledim ki ürün üretimde. Hatası olabilir veya trabzon kvkda olmuş olabılır bendeyken böyle sorun yoktu nasıl bir yol izliye bilirim yardımcı olunuz lütfen…ü

 9. Merhabalar benim Iphone 7 Plus var telefonum ahize hopörllöründen cızrtılı geliyor konuşurken az anlaşılıyor ama bir video izlerken üst hopörlörden çok czırtılı geliyordu ve karşı tarf sesimi bazen tam anlıyor bazende net gitmiyor . Van Yetkili servisine verdim bekliyorum değişim yaparlarmı sizce swap ürün gönderirlermi

 10. Merhabalar benim kulaklığımin birinden hiç ses gelmiyor ve kumanda butonuda calismiyor (o benim hatam) ama buton bozulmadan önce de calismiyordu garanti devam ediyor sizce yenisini verirler mi??

 11. Merhaba, iPhone 7 telefonumu ışığa tuttuğumda siyah ekranda çizikler olduğunu fark ettim ama bu çizikler normalde ekranda belli olmuyor, ne yapmalıyım?

 12. Kolay gelsin. 8mayısta iphone 7 plus 128 gb telefonumu , karşı taraftan ses gelmiyor’ gerekçesiyle apple servisine verdim. Telefonu onarım merkezine göndermişler. Bilgi edinmek için aradığımda bana cihazın ahizesinde ön ve arka hoparlöründe sorun olduğunu henüz herhangi bir rapor yazılmadığını söylediler. Garantisi devam ediyor. Sizce telefonumun saydığım parçalar mı degisir yoksa cihaz degisimi mi yapilir? Tesekkurler simdiden

 13. Fatih bey, merhabalar tekrardan eski telefonum iPhone 6s Plus’ımın garantisi bitti bir de telefon ekranl çatlak ama telefon ekranı kullanılmaz vaziyette hiçbir işlem yapamıyorum telefonumda. iTunes’a bağladığımda da şifre girmemi istiyor telefondan ama maalesef o işlemi de yapamıyorum. Kısaca telefonda hiçbir işlem yapamıyorum ve öylece duruyor sıfırlayamıyorum da. Servise götürüp cihaz değişimi yaptırmak istiyorum ama onun öncesinde cihazımı nasıl sıfırlayabilirim bir de içindeki fotoğrafları kurtarma imkanım var mıdır?

 14. iPad mini 2 tabletim var kasma yaşıyorum 30mblik oyunda bile kasma oluyor ve oyuna drop giriyor (her oyunda oluyor) 20 dakika sonra tablet ısınıyor (ama fazla ısınıyor) ve şarjdayken şarj adaptörü patlayacak gibi çok sıcak oluyor (zarar verirmi ?) kılcal çizikler var ve anormal bir şekilde arka kasada içe göçük var ve kösede boya soyulması ile çökme var (kılıfla kullanıyorum) ne yapılabilir alalı 1 yılı yeni doldurdu (kasma IOS 11 güncellemesinden sonra olduğunu düşünüyorum)

 15. merhaba
  kullandığım MacBook Air’da ekran kapağını kapatınca alt kasayla tam simetrik denk gelmiyor. çok hafif bir yana doğru çıkıntı yapıyor. menteşe kısmında da bir yana yaslı diğer yandan 1 mm kadar açıklık var. kapağın açılıp kapanmasında hiçbir sorun yok. enter tuşuna ve yön tuşlarına basma hissi diğer tuşlardan farklı. cihaz yurtdışı ancak check coverage üzerinden garantisi devam ediyor görünüyor. sorularıma gelince;
  1) Garanti tahmini olarak nasıl bir yol izler?
  2) Macbook cihazın içini açmak garanti dışı bırakır mı ya da sadece 1 vidasındaki aşınma?

  teşekkür ederim.

 16. Merhaba fatih hocam. iphone 8’in ahize yanında düşmeden sonra bir çizik oluştu. çizik içten gibi görünüyor bir kırılma yok. sanki içerden biri kurşun kalemle çizmiş gibi. bu telefon su an garanti dışı mı kaldı? bilgilendirirseniz sevinirim.

 17. Merhaba fatih bey iphone 6s plus telefonum garantisi devam etmekte sarjimin erken bitme sorunu bar birde parmak okuyucu arada okumamazlik yapıyor ve müzik dinlerken dışarı boğuk bir ses geliyor cihazım takip numarasından baktığımda merkez servise gönderildi diyor sizce değişim olurmu yoksa tamir mi yapilit

  • Merhaba. Onarım merkezine gönderilmesi sorunun tespit edildiğini ve kabul edildiğini gösteriyor. Bundan sonraki aşama da tamir de olabilir değişim de. Parmak izi okuyucu sorunlarında ekran değişimi ile çözülebilecekse bunu yapıyorlar.

 18. Onarım Detayı:
  Ürününüz detaylı incelenmesi için Apple Onarım Merkezi’ne gönderilmiştir. Apple Onarım Merkezi’nde yapılan incelemeler sonucunda sorununuzun giderilmesi için nasıl bir işlem yapılacağına karar verilecektir

 19. Fatih bey merhaba. Bu bilgilendirici yazınız ve yorumlara verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim
  Benim cihazımda hiç düşme, darbe, sıvı teması hatta nokta çizik bile olmadığı halde. Kamera uygulaması açılıyor fakat her iki kamerada da görüntü yok (önlerinde engel yok)
  , sessize alma tuşunda boşluk var tabiri caizse gidici gibi.
  touchId okumuyor ve parolayı girmek için tuşlar dahi gelmiyor. Bazen de kilidi açmadan yana kaydırarak açılan kamera da açılmıyor. Değişim yapılır mı?

 20. merhaba cihazım 5s ekran sağ üste sararma sorunu yaşıyorum bir yıl önce gelen güncellemeden sonra şarj sorunuda yaşıyorum garantisi iki ay daha var servise göndersem cihaz değişimi mi yaplır

 21. Hocam 7 plusum var ikinci el aldım garantili..pil döngüsü 421 olmuş ama pili günü rahat çıkarıyo sıkıntı yok.derdim 500 döngü olmadan garantiden ücretsiz pilin değişmesi bu mümkünmü değişirlermi.500 oldumu ücret talep ediyorlar.

 22. Merhaba benim telefonumun üzerinde çizikler var sanırsam onları ben yaptım ama telefonun sağ tarafında simkart takma yerinde soyulma var ve çizik değil. Telefonum fotoğraf çekerken aşırır ısınıyor. Bazen klasör içindeki uygulamalara girmede sorun yaşıyorum ana ekrana dönüp tekrar klosöre giriyorum ve home tuşu Nadiren çalışmıyor. Ve daha 2 aylık telefon markası 8 plus sizce telefonumu garantiye göndersem onarırlar mı yoksa değişim mi yaparlar ?

  • Merhabalar. Nadiren görünen sorunlar muhtemelen test sırasında ortaya çıkmayacak. Çizikler garanti için sorun değil. Soyulmalar da Apple tarafından garanti kapsamında tamir edilmiyor. Kozmetik kusurlara karşı Apple işlem yapmıyor. Diğer sorunlar üzerinden giderseniz sonuç alma şansınız daha çok. Pil değişimi veya cihaz değişimi yapılabilir. Soyulmadan dolayı sizden ücret istenebilir.

 23. Hocam iyi günler ıphone 6 var bende telefonun kulaklığından sağ tarafından ilk aldığım günden beri ses az geliyor ben bir şey yapmadım kendiliğinden böyle kulaklığı garantiye gönderebiliyor muyuz veya teli bir bahaneyle versek kulaklığıda değişiyorlar mı? değişmiyorlarsa ben nası hallettirebilrim

 24. fatih bey merhabalar cihaz iphone 6 ön mikrofon sıkıntısyla garantiye göndermiştim teknik servisin düşütüğü not bu şekilde cihaz değişimi yapılır mı yapılırsa swap cihaz mı gönderilir teşekkürler.

  23.05.2018 20:28 İşleme Alındı  ÜRÜN KABUL “Apple Servis Testlerinde Mikrofon Donanımında Sorun Görülmüştür. ”
  23.05.2018 20:28 İşleme Alındı  ÜRÜN KABUL Bozuk renkler, grafik sorunları, bozulmuş görüntü, çizgiler/bloklar, ortam ışığı algılayıcısı sorunları.
  23.05.2018 20:28 İşleme Alındı  ÜRÜN KABUL Değişim veya Onarım amaçlı kontrol edilecek

 25. Merhaba Fatih bey, iPhone 6 model cihazıma sıvı teması oldu ve cihaz kullanılamaz duruma geldi, ücretli değişim olacak galiba bu durumda, değişim ücretlendirmesi Nasıl ve bu değişim kapsamında 6 yerine 7 veya üzeri cihaz alabilirmiyim

  • Merhaba. Üst model cihaz alamazsınız. Aynı model olması. Cihaz değişimi servisin insiyatifinde. Anakart arızası varsa ücretli değişim de yapmayabilirler. Şimdilerde iPhone 6’yı 1800 TL civarında değiştiriyorlar. Bence değmez bu parayı vermeye.

 26. Fatih bey merhaba, 6s plus telefonum var. Aşırı ısınıyor ve telfonun ekranından gıcırdama sesleri geliyor. Hiç yere düşürmedim. Sizce servis ne karar verir?

  • Merhabalar. Aşırı ısınma pilin şişmesi ile birlikte ortaya çıkarsa ekranın sökülmesine neden olabiliyor. Hızlı bir şekilde servise vermek lazım. Şu sıralar pil değişimini ya ücretsiz yapıyorlar ya da 129 tl gibi uygun bir fiyat istiyorlar.

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here