Apple – Garantide Değişim ve Servis İşleyişi

1967
13175

Bu yazımızda Apple Onarım Merkezinde servisin nasıl işlediğini, hangi cihazların servise uygun olup olmadığını konuşacağız.

 

Cihazların Onarım Merkezine Gelişi

Mart 2017 tarihinden itibaren Apple Yetkili Servisleri ve Apple Storelar yurtdışından alınmış hücresel aygıtlara (iPad WiFi-Cellular,iPhone) hizmet vermemektedir. Yurtdışından alınan hücresel aygıtları Apple Yetkili Servisleri kabul eder, Apple Onarım Merkezine cihazları gönderir. Yetkili servisler ve Apple Storelar Sadece Türkiye’den alınmış yani model numarası TU ile biten hücresel cihazlara destek verirler.

Gelen Üniteleri Tanılama

 

Bu resim çeşitli kaynaklardan alınmıştır.

 

Bu resim çeşitli kaynaklardan alınmıştır.

 

Cihazlar Apple onarım merkezine geldiğinde sistemde gözüken kullanıcı şikayeti, arıza gibi bilgiler cihazda tanılanır. Mesela en popüler şikayetler “Karşıya ses az gidiyorpil çabuk bitiyor, donuyor vs.”  gibi şikayetlerdir. Müşteri şikayetleri göz önüne alınarak cihaza AST2 Diagnostic test yani cihaza genel bir check-up yapılır ve bu test sonucunda cihaza ne yapılacağına karar verilir.

Bakınız: AST 2 testi nedir?

Değişebilecek olan parçalar:

Ekran – Kamera – Pil – Taptic Engine – Swap Cihaz

Aygıtların Garanti Şartları ve Uyumluluk Kontrolleri 

İlk başta cihazların garanti kapsamı, BTK Kaydı ve Etkinleştirme kilidi gibi bilgileri sorgulanır. Cihaz kayıtsız, çalıntı İmei, klon imei ise veya etkinleştime kilidi açıksa hiçbir işlem yapılmadan cihaz müşteriye iade edilir.

Mesela bir  anakart arızalı cihazımız var ve bunu teste soktuk. Testte cihazın hatalı olduğunu gördük. Cihaza işlem yapılması için garanti prosedürlerine uygunluğunun kontrol edilmesi lazım. Cihazı sökülerek şu durumlar kontrol edilir:

Sıvı Sensörleri (LCI)

 


Sıvı sensörleri beyaz Olmalı. Kırmızı ise sıvı teması olmuş. Yani ücretli değişim.

Yetkisiz İşlem (Unauthorised Modifications)

 

Yetkili Apple Servisi hariç dışarıdan müdahale görmüş, orjinal parçası değişmiş cihazlar parasıyla bile olsa Apple servislerine uygun değildir.

Fiziksel Görünüm

Kasada ve ekranda kırık çıkık asla olmayacak. Cihazın kasasında ki ufak tefek çizikler kabul edilebilir. Ekranda ki kıl kadar kırık bile olsa ilk başta ekran ücreti talep edilir.

 

Üst resimde ki gibi bazı hasarlar servise uygun değildir. Yani ücretli değişim bile olmaz. Mesela ikiye ayrılmış cihaz (Catastrophic Damage)

Lightning ve 3.5MM Jack Girişlerinin Kontrolleri

Cihazların giriş çıkış portlarında herhangi bir zorlanma, hor kullanım veya sıvıdan dolayı oksitlenme varsa garanti dışı kalır ve ücret talep edilir.

 

Kamera Sensör Kontrolleri (High Light Damage)

Lazer, Fener ve Yüksek Menzilli Işıklar Kameraya Zarar Verebilir. Yüksek menzilli ışıklar kameraya tutulduğu zaman, kamerada lekeler meydana gelebiliyor. Ve bu kullanıcı hatasıdır.

Eğer ki bunlardan hiç biri yoksa cihazlara işlem yapılabilir. Örneğin; GSX Veritabanından Servis notunda şunu belirtilir: (Sorun görüldü ve tespit edildi. Anakart arızası var, cihaz Değişimi yapılarak sorun giderilecektir)

Teknisyenlerin İnisiyatifi ve Cihaz Değişimi

Apple Onarım merkezlerinin iş yükünü azaltmaları için yapabilecekleri en iyi şey cihaz değişimidir. Teknisyenler de bunu yapmak ister. Ama kullanılan test programları teknisyeni yönlendirir ve teknisyen de onlara uymak zorundadır. Mesela müşterinin ekranında ölü piksel varsa AST 2 testi ekranın değişmesini söyler. Eğer yeni ekrandan sonra da aynı hata devam ederse cihaz değişecektir.  Apple Onarım Merkezi çalışanlarının sistem dışında hareket etmesi mümkün değildir.

 

Değişim Cihazları Toplama Cihazlar mı ?

Hayır. Türkiye’de kanunen toplama cihaz ile değişim yapmak yasaktır. Apple’ın değişim cihazlarına Swap adı verilir. Swap cihazlar sadece kutusuz gelir. Sıfır cihazdan farkı yoktur. Onarılmış vs. Kesinlikle değildir.

Bakınız: Swap cihaz nedir?

Bakınız: Refurbished cihaz nasıl anlaşılır?

Müşterilerin Yasal Hakları 

Müşteri cihazı servise bıraktıktan 20 iş günü sonunda onarılmalıdır. 10 iş gününü geçtikten sonra Apple’dan yedek cihaz (Loaner Device) isteyebilirsiniz. 20 iş günü içinde onarılmayan cihazlar için AppleCare’den kapalı kutu cihaz veya fatura tutarınızdaki fiyatı talep etme hakkınız var.

Tavsiye Ettiğimiz Apple Yetkili Servisleri

Apple onarım merkezine cihazların hızlı gelmesi önemlidir. Tecrübelerimize göre; en hızlı gönderen Artı Servis, Ofis İletişim ve Genpadır. Uzun süre geçtikten sonra gönderen firmalar var. Bu da cihazın onarım süresinin uzamasına ve müşterinin memnun olmamasına neden oluyor.

 

Genel Arızlar Ve Servis Çözümleri (iPhone Modelleri)

Ekranda leke var

– Ekran Değişimi

Cihaz aşırı ısınıyor

– Testlerde standartların üstünde ısındığı görüldü ve cihaz değişimi yapıldı.

TouchID Donuyor ve Okumuyor

– Ekran değişimi (Eğerki ekran değiştikten sonra devam ederse cihaz değişimi)

Karşıya ses az gidiyor

– Mikrofonlar temizlenip tekrar denenir. Sorun devam ederse cihaz değişir

Titreşim Çalışmıyor

– Cihaz 6S ve üst modeli ise taptic engine değişir veya komple Cihaz değişimi

Kameramda leke var

– Eğer ki kamerada kullanıcı hatası yoksa yani lazer veya elfenerine benzer hasar yoksa cihaz değişecek.

Pil çabuk bitiyor

– Eğer ki pil 500 den fazla şarj edilmemişse pil garanti kapsamından ücretsiz değişir.

Cihazım çok ağır çalışıyor

– En güncel sürüm yüklenerek AST2 testlerden başarı ile geçti. Yazılım onarımı yapıldı.

Sessize Alma Tuşum Bozuldu

– Cihaz değişimi

Kulağa (Ahize) Ses az geliyor

– Ekran değişimi (Ekranlar ahize,touchid, sensör gibi bileşenlerle dolu olarak geliyor.  yeni touchid sensörünü cihaza eşlemek için ayrı bir cihazımıza takıp iPhone ile eşliyoruz. Eşlendikten sonra ekranı takıyoruz)

Şebekem Çekmiyor (Ekranda Kılcal Çatlak Var)

– Ücretli ekran değiştikten sonra cihaz servise uygun olur. İlk başta ekran değişmeli

Cihazım eğildi

– Bu sorun 2014’te üretilen iPhone 6 ve 6 Plus modellerinin hatasıdır. Cihazda darbe leke vs. yoksa hatasız ve iyileştirilmiş modelle ücretsiz değişim yapılır.

MacBook, iMac, MacMini gibi cihazlarda parça değişimi yapılmakta ama, birden fazla arıza varsa örneğin hem ekranda hem anakartta sorun varsa komple cihaz değişimi yapılır ve eşdeğer ürün verilir. Mesela Mid 2015 se aynı yıl verilir. 

iPad, iPod Touch, Apple Watch, Apple TV, Airpods ve diğer Apple Markalı ürünlerin garanti içi parça değişimi yoktur. Komple cihaz değişir. 

Sizin cihazınızda ne gibi sorunlar var? Yorumlara yazarsanız yardımcı olabiliriz.

 

1967 YORUMLAR

 1. Telefonum iphone 6s cihazım kendi kendine kapanıp açılıyor yani apple logosu geliyor sonra geri siyah ekran geri apple logosu geliyor bunu garantiye gönderdim yazıl güncelleme yapıdı dediler geri gönderdiler ama yine aynı şeyi yaşıyorum sadece ilk baştaki gibi kapalı kalmıyor bi 15-20 dk sonra açılıyor cihazımdaki diğer sıkıntılar şunlar aşırı derece ısınıyor ve şarjı çok çabuk bitiyor yani şarj düşüşünü seyrede biliyorum şebeke bi anda yok oluyor servis yok yazıyor fakat aynı markada hat kullanıyoruz onunki çekiyor Not : kapanma olayı garantiden geldikten sonra yine aynı problemi yaşadım , yasadim ve farkli bir servise gonderdim onladda ust taraftaki hoparlorde temizlerken felan patlatmis veya hani zedelenmis gibisinden birsey geldi yani ret geldi fakat ben kesinlikle oralari elimi dahi vurmadim ve problemim benim bu degil birde serviste yapmis olabilirlermi temizlerken felan ve ben buna karsi ne tur bir yol izlemeliyim benden 1900 tl karsiliginda telefon degisimi yapabileceklerini soyledkler lutfen yardk edin ne tur bir yol izlemeliyim daha borcu bitmedi simdiden yaddiminiz icin tesekkur ederim FATİH BEY

 2. Merhaba Fatih bey size daha önceden de yazmistim cihazimi kendi kendine kapanip aciliyor demistimfakat garantiye 1.gonderdigimde yazlim gunceleme sorunu denmisti 2. Gonderdigimdede ret geldi Not : kapanma olayı garantiden geldikten sonra yine aynı problemi yaşadım , yasadim ve farkli bir servise gonderdim onladda ust taraftaki hoparlorde temizlerken felan patlatmis veya hani zedelenmis gibisinden birsey geldi yani ret geldi fakat ben kesinlikle oralari elimi dahi vurmadim ve problemim benim bu degil birde serviste yapmis olabilirlermi temizlerken felan ve ben buna karsi ne tur bir yol izlemeliyim benden 1900 tl karsiliginda telefon degisimi yapabileceklerini soyledkler lutfen yardk edin ne tur bir yol izlemeliyim daha borcu bitmedi simdiden yaddiminiz icin tesekkur ederim FATİH BEY

   • Fatih bey iyi günler ben ıphone 7 kullanıyorum. Telefonumu garanti süresi devam ediyor. Bir kac arızadan dolayı garantiye göndermek istiyorum. Servis kullanıcı hatası gördüğünde ücretli tamir veya değişimi yaparken bizim onayımız dahilinde mi yapıyor yoksa bizden onay veya red durumuna göre mi hareket ediyor?

 3. Merhaba iyi günler benim sessize alma tuşum bozuldu pupa yetkili servise verdik bugün apple onarım merkezine gitmiş cihaza hangi işlem yapılır ve kaç günden gelir

 4. Merhabalar Fatih 7 plus cihazımın ekranındaki sensör çalışmıyor yani arama yaptıgım zaman kulagıma dogru götürdügümde ekran kapanmıyor arama esnasında sürekli açık kalıyor.sizce ne gibi bir geri dönüş olur

 5. AST2 ARAMA TESTİNDE KESİLEN ARAMA SAYISI 170 DE 21 OLDUĞU GÖRÜLDÜ
  Teknisyen AST2 TESTİNDE EKRAN ÜZERİNDE PİKSEL OLDUĞU YAPILAN AKTİF TESTTE İSE ARKA KAMERADA SORUN OLDUĞU GÖRÜLDÜ Yazılmış teknisyen raporunda sonuç ne olur sizce ?

 6. İyi günler
  5s telefonu kullanıyorum telefonum çok aşırı derecede ısınıyor bazen patlayacak diye telefonu bırakıyorum.
  Şarjımda çok kısa sürede bitiyor 15 dakikalık bir oyunda bitiyor
  Bide son günlerde galeriden video acamıyorum açmaya çalıştığımda direk uygulamadan atıyor.

 7. merhaba;
  benim telefonum iphone 6.Daha garantisiniz bitmesine 7 ay var.Telefonumda asla darbe ve çizik yok.Çok dikkatli ve temiz kullandım. Aralık ikinci hafta başında telefonda şebeke yok yazısı gördüm.Telefonu açınca şebeke geliyor bir süre sonra yine gidiyordu.25 aralıkta telefonumun şebekesi tamamen gitti ve bir daha gelmedi.İphoneden danışman arkadaşlar uzaktan bağlantı ile çözüm bulmaya çaılştılar. Ama yine olmadı.02.01.2019 TARİHİNDE telefonumu yetkili servise izmir pupa bilişime gönderdim.08.01.2019 tarihinde telefonumun kaydı oluşturuldu.Dün aradığımda telefonumun Kocaeli’ye gönderildiğini öğrendim.Telefonumdaki sorun sizce nedir?Sizin fikirleriniz benim için oldukça önemli.

 8. merhaba fatih bey iphone 8 plus telefonum denizde suya düştü beş altı saniye suda kaldı daha sonra açılmadı.5,6 aydır uğraşıyoruz servisler bitakım sorunlar çıkardı vs.. şuan ücretli değişim yapılacak 4.200 gibi bir rakam yatırdık ve bekliyorum ürünün sıfır gönderileceği söylendi fakat bu konuda endişeliyim.sizce sıfır gönderirler mi?

 9. Fatih bey merhaba
  Iphone 7 plus ürünümden sadece ses kayıdı yaparken hışırtı olmaya başladı sesim duyulmayacak kadar çok ama iletişimde videoda sorun yok garantiye verdim kullanıcı hatası kaynaklı 3 mikrofondan birisi bozul denildi itiraz ettim ama nafile gerçekten ızgara gözükmüyor tek sahibiyim ve ben yapmadım inandıramadım 2. Kez götürdüm yine olmadı kullanıcı hatası denildi testler gösterildi diğerleri sağlam ve bir daha aynı şikayetle verirseniz bakım fiyatı alacağız dediler şimdi ise telefonla konuşurken de sesim gitmiyor karşıya video kaydı yaparkende hışırtı yok ama ses 5 saniye düşüyor çıkıyor yani düşük sesli kayıt yapıyor tekrar garantiye gitsem ücret alırlarmı onarım yaparlarmı olumsuz cevap alırsam dışarıya göndermelimiyim ? Teşekkürler

  • Merhaba Ruhi bey. Geri adım atacaklarını sanmıyorum. Yasal olark tüketici hakem heyetine değişim veya ücret iadesi talebiyle başvurma hakkınız var. Bunu yaparsanız karar bilirkişiye kalmış. İyi bir özel servis cüzi bir rakama tamir edebilir uğraşmak istemezseniz.

 10. TELEFONUMU SERVİSE GÖNDERDİĞİMDE KESİNLİKLE EN UFAK BİR ÇİZİK DAHİ OLMAMASINA RAĞMEN TELEFONUM EĞİLME VE BÜKÜLMEDEN DOLAYI GARANTİ KAPSAMI DIŞI DENDİ VE 1900 TL PARA TALEP EDİLDİ.Kİ BENİM TELEFONUM İPHONE 6 YANİ SIFIRI 2000 TL ALTI AY GARANTİLİ TELEFONA 1900 TL PARA İSTİYORLAR BEN NE YAPABİLİRİM BANA YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

 11. Mrb benim telefonda şebeke sorunu var garantisi devam ediyor göndermek istiyorum ama portre kameresında içten sanırım kırık var çizik çizik görünüyor bu sorun olur mu garantide işleyiş nasıl devam eder.teşekkürler

 12. iphone 6 kullanıyorum telefon şarjdayken bir an da kapandı ve bir daha açamadım hiç bir şekil de ocak ayının 7’sinde pupaya verdim şu ayın 12’sinde apple onarım merkezine gönderilmiş cihaz kaç günden elime ulaşır, sorun sizce nedir ve ne gibi sonuçlarla karşılaşırım.

  • Sorun pilde gibi görünüyor ilk etapta. Ama pilde olsaydı Apple onarım merkezine göndermelerine gerek kalmazdı. Demek ki farklı bir sorun var. Cihaz değişimi ihtimali çok düşük değil gibi.

 13. İyi günler bende iPhone 8 plus var telefonu yere veya masaya koyduğum an kamera arkasından cız cız ses geliyor donma ve kasma oluyor mesaj yazarken ben kelime bitiriyorum boşluk yapıyorum hepsi birden geliyor 1 kere kvk verdim güncelleme yapıp verdiler daha sonra genpaya verdim ekran değiştiler aynı sorunlardan kız kardeşiminkini KVk da değişim yaptılar nasıl bir yol izlemem lazım..

 14. Merhaba fatih bey iphone 7 plus telefonum da söyle bir arıza oldu siri beni duymuyor ve üst hoparlör patlak gibi çalıyor du servise gönderdim onlarda apple inceleme merkezi ne göndermişler ve ekran ve batarya degişimi olacakmış sorun devam ederse degişim olabilirmiş sizce ne olur

 15. Bazı konularda şu fiyata cihaz değişimi yapılır demişsiniz Fatih Bey. Size sorum; Apple Teknik bizden kaynaklanmayan hatalarda neden fiyat istiyorlar? Apple Şirketi ürettiği bütün ürünlerde kendine çok güvendiği için teknik olarak bir sorun çıktığında ücretsiz telefon değişimi yaptığını biliyoruz ve Apple şirketine ait telefonlar diğer telefonlara nazaran bir hayli pahalı. Teknik serviste bize yardımcı olmayacaklarsa neden bu kadar fazla fiyat ödüyoruz?

  • Apple servislerini gözünüzde çok büyütmeyin bence. Ekran, pil değişimi yaparlar. Bunun haricinde cihaz değişimi olur. Tamir işine hiç girmezler. Ufak bir ezik, çatlak cihazı garantiden çıkarır. Apple kazancının önemli bir kısmını servis hizmetinden kazanan bir şirkettir.

 16. Fatih bey 28 Aralık 2018 de tlf servise gönderdim batarya ekran değişimi yapılıp 10 Ocak Perşembe günü kargoya verildi mesajı aldım ama 14 Ocak Pazartesi günü kargo gelmeyince aradım bana denilen Apple onarım daki arkadaşlar yanlış paketleme yapmışlar ürününüz nerede bilemiyoruz denildi Apple aradım hatalarını kabul ettiler ama 20 iş günü süresini bekleyelim dediler yasal olarak haklılar ama mağduriyet yaşadım merak ettiğim benim cihaz başkasına gitmiş midir? Bana aynı cihazımı gönderecekler? Benim cihaz nerde bilgi veren yok anlamdım her aradığımda inceleme devam ediyor denildi

 17. Merhaba ben 6s kullanıyorum. Genel olarak pil sorunum var şarjım aşırı derecede çabuk bitiyor. Üstüne üstlük telefon sık sık kendi kendine kapanıp açılıyor. Arama yaptığımda aramayı sonlandırıp sistem hatası diyor. Uygulamalardan kendi kendine çıkıyor. Bazen ekran donuyor. Kasada hiçbir şekilde bir çizik dahi yok ve ekranda da. Garantiye göndersem nasıl sonuç alırım?

 18. merhabalar fatih bey. telefonumu sol üst tarafta kararmadan, ekrana dokunduğundan çıt çıt sesi gelmesinden ve sessiz tuşunun anormal durumda bozulmasından kaynaklı iP 6 cihazımı servise verdim. 1 haftayı geçti. Pil seviyesi %91 durumdaydı lakin değiştirilmesini vs istedim. sessiz tuş sorununda cihaz değişiminden bahsetmişsiniz. böyle bir durumda telefonumun cihaz değişimi olur mu ? bir de 15 gün olmadan gelir mi? teşekkürler.

 19. İyi günler iphone 8 cihazımda yaşadığım sorunları dile getirmek istiyorum öncelikle şarj konusund bataryası çok aşırı derecede hızlı tükeniyor cihazda ısınma mevcut bide telefon görüşmeleri esnasında ses cızırtılı ve az şekilde geliyor. Garantiye verirsem nasıl bir sonuç alırım? Şimdiden ilginize teşekkür ederim

  • İyi günler. Pili test ederler. Sorun varsa garanti kapsamında değiştirirler. Cızırtı konusunda birşey yapabileceklerini sanmıyorum. Ahizede her zaman karşılaşılan bir sorun varsa, tespit ederlerse ekran değişimi yapabilirler.

 20. Merhaba Fatih Bey İphone 6s telefonumun Home tuşu çalışmıyor parmak izimi algılıyor ama uygulamalar arası geçiş vs. işleri yapmıyor. Bu garanti kapsamında mı oluyor acaba ??

 21. Merhaba cihazım 6 ikinci el aldım değişen edeni varımı diye telefoncuya götürdüm alt iki vidasını açıp hayır hiçbir sıkıntısı yok değişen vs. Dedi vidaların açılması garanti dışı bırakırmı cihazımı içindeki parçalara herhangi bir müdahale olmamış

 22. Merhaba Ben İphone 6s Plus 16 Gb Telefon Kullanıyorum. Şarjı Çok Çabuk Bitiyor.Telefonun Garantiside Bitti. Muhtemelen Batarya Değişimi Yapılacak. Batarya Fiyatı Nedir ?
  Bide Telefonda Sadece Kasasında Çizikler Var. Başka Hiçbir Sıkıntısı Yok. Ücretli Cihaz Değişimi Yapsam Ne Kadar Ücret İsterler ?

 23. Merhaba fatih bey 64 gb 6s kullanıcısıyım fakat sürekli icloud dolu uyarısı alıyorum apple servise göstermek için gittim kendi kullandığı telefondada aynı şeyi yaşadığını dikkate almamam gerektiğini söyledi fakat artık whatsappta bile aynı uyarıyı veriyor bazen bir şeyleri silmeden uygulamayı kullanamıyorumda sizce ne yapmalıyım artık?

  • Merhaba. Apple sizi ücretli depolama alanı almaya zorluyor Ben de yaşıyorum bazen bu sorunu. iCloud hesabınıza girip eski bilgileri silebilirsiniz. Fotoğraf, video yedeklemesini durdurabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum.

 24. Merhabalar.Benim iphone 6 32 gb bir telefonum var.Telefonumda hiç çizik dahi yok.Ancak kulaklık girişi bozulmuş kulaklıgı taktıgım zaman hiç ses gelmiyor.Çok fazla donuyor ve bataryası çok çabuk bitiyor.Home tuşuda çok çatırtılı basıyor ve parmak izimi çok geç algılıyo.Acaba böyle bir durumda cihaz degişimi yaparlar mı ve kutulu cihaz gönderirler mi?

  • Merhaba. Pil sağlığını kontrol edin. %85 in altındaysa pili ücretsiz değiştirirler. Donma, parmak izi sorunları da büyük ihtimalle pille ilgili. Kulaklık girişi tozlanmış, yağlanmış da olabilir. Tamirat gerektirecek bir durumsa cihaz değişimi yaparlar.

 25. Merhaba Fatih bey
  Benim tlfnum iPhone 7 bir gün şarjdayken kapandı ve bir daha açılmadı. Apple zorlu centera götürdüm. Orada bizimle ilgilenen arkadaş onarım merkezi yani depoya göndericeğiz çok büyük ihtimal tlfn değişim olur dedi.telefonu çok temiz kullandım en ufak çizik Yok. Ama tlfn aniden niye gitsin anlayamıyorum. Apple gerçekten değiştirir mi ? Değiştirirlerse tlfn garantisi nasıl olacak ve gelen tlfn sıfır mı olacak ? Ve ne kadar sürer ? Şimdiden teşekkürler

 26. merhaba,

  iphone x kullanmaktayım ön camı kırılmış. telefonumu amerikadan almıştım. ve garanti süresi 1 hafta içerisinde bitecektir. ne yapmam gerekiyor.

 27. Merhaba benim cihazım çok sık donmaya başladı ve bazen biraz uzun sürüyor yavaşladı bide şarjım bazen 20 de kapanıyor bazende şarjım 1 olduğu halde 1 saat dayanıyor garantiye göndersem ne olur sizce?

 28. Benim telefonum iphone 6s daha önce bir yetkili serviste cam değişimi oldu o günden sonra cama hafif bastırınca çıt çıt diye ses geliyor ve telefon aşırı olmasa da ısınıyor önceden meredeyse ısınmıyorsu diye biliriz power tuşu ses tuşlarına göre hafif içeri doğru girik ve sessize alma tuşu yamuk duruyor bu son iki sorun cihazı aldığımdan beri vardı şimdi ben bunu garantiye yollarsam cihaz değişimi olur mu saygılar…

 29. Merhaba Fatih bey.
  İphone 7 kullanıyorum. Cihazım da ara-sıra gecikmeler ve donmalar oluyordu. Fakat bu çokta büyük ve rahatsız edici değildi. 1 hafta önce cihazımın kilidini açmak istediğim de ‘touch ıd bu iphone’de etkinleştirilemiyor’ gibi bir hata bildirimi aldım. Cihazı biraz incelediğim de home tuşunun çatlak olduğunu farkettim. Cebimdeydi telefon, nasıl olduğunu bilmiyorum. Ertesi gün cihazı ESC teknik servise yolladım onarım için. Sorunun kullanıcı hatası olduğunu ve onarımın yalnızca ücret onayı ile olacağını söylediler. Ekranın değişmesi gerekiyormuş ve ben kabul etmedim, çünkü çok yüksek ücret talep ediyorlar. Farklı bir servise tekrar göndersem ücretsiz onarım yaparlar mı? Nasıl bir yol izleyeceğim hakkında yardımcı olur musunuz?
  Teşekkürler. Kolay gelsin.

  • Merhaba Hasan bey. Başka bir serviste sonucun değişme şansı pek yok. Yine de deneyin. Farklı bir yetkili servise götürün. Ekran değişim ücreti talep ederler büyük ihtimalle. 1000 TL istemeleri gerekiyor ekrn değişimi için. Özelde yaptırırsanız çok daha ucuza gelir ama orjinal ekran olma şansı az. Garantisi de bozulur.

 30. Fatih bey merhaba iphone 7 model cihazımın aşırı ısınma ve şarjının az gitmesinden bir de ahizeden az ses gelmesi ,mesaj sesinin takılı kalması sebeplerinden dolayı gönderdim batarya değişti hatta yeni bir iphone olarak başlattık telefonu ama sorunlar devam ediyor bir kez daha gönderecem değişim ihtimali nedir sizce?

   • Fatih bey tekrar servise biraktim telefonu apple destek standart kontrollerden sonra manuel kontrol isteyecekmis teknik servisten ayrica sebeke gitmesi 4Gye gecmeme aramadayken baska arama geldiginde ilk aramanin hattan dusmesi gibi sorunlari ilettim duzelmezse mahkemeye verecegmi soyledm merak etmeyin 3.4. Kez servise gerek kalmayacak dedi ben degisim istiyorum ne dusunuyorsunuz bu durumda?

    • İsmail bey konuşulanlara çok önem vermeyin. 4 -5 kez servise gidip çözüm alamayan bir hayli insan var. Sorunu tespit ederlerse değiştirirler cihazı. Ama bazı sorunları tespit edemiyorlar. Özellikle şebeke sorunlarını

 31. Merhaba ben ıphone 6 32 gb kullanıyordum telefonda biraz eğilme meydana gelmişti garantisi halen devam ediyordu bu durumda garanti kapsamına girer mi?
  Teşekkür ederim..

 32. Merhabalar. Apple 8 plus kullanıyorum ve telefon sürekli donuyor ve gece yatmadan sarj %100 ilken sabah kalktığımda telefon kapanmış oluyor ve ben orta tuşunu çatlattım bunların hepsi garantiye giriyormu

 33. Merhaba Fatih bey,

  Nisan 2018’de amerikadan türkiye garanti uyumlu iPhone X aldım. Telefonu çok sık kullanmama rağmen sarjı sabah 7’de çıkarttığımda öğlen 2 gibi %20’lere düşüyor genelde sadece müzik dinliyorum. Pil sağlığım %87. Bir de aşırı ısınma sorunu var. Ne gibi bir çözüm sunabilirler?

 34. Merhaba ı phone 7imde AST TESTLERİNDE ALICI VE ALICI HOPARLÖR SORUNU tespit edildi bataryada da sıkıntı varmış ama 500 şarj döngüsünü aşmış tamir mi ederler yoksa değişim mi olur telefonum da hiç bi çizik ve darbe yok

 35. merhabalar, gri iphone 7 kullanıcısıyım. telefonu alalı 6 ay oldu ve kılıf vs herhangi orjinal olmayan bir şey kullanmamama rağmen arkasındaki iphone yazısının içindeki boya soyuldu. boyanın bazen koparak elime yapıştığına rastladım. Bir de henüz 6 ay olmasına rağmen pil durumu %88’e düştü ve şarjı hızlı bitiyor. Garantiye giderse durumu ne olur sizce ?

 36. MERHABA,
  TELEFONUMU GÜRGENÇLERE GÖNDERDİM
  TEKNİK SERVİSTEN SORGULADAĞIMDA ŞUNLAR YAZIYOR:

  İşleme Alındı  ÜRÜN KABUL Hücresel-Kesilen Aramalar/Zayıf Sinyal
  İşleme Alındı  ÜRÜN KABUL Görsel Mekanik İncelemelerde Ekran Üzerinde Takılmış, eksik ya da ölü pikseller veya ekranda yabancı cisim tespit edilmiştir.
  İşleme Alındı  ÜRÜN KABUL Alıcı/Aramalar – Ses Kalitesi;Telefon aramalarıyla ilgili ses sorunları. Kötü ya da az ses, parazit vb.
  İşleme Alındı  ÜRÜN KABUL Değişim veya Onarım amaçlı kontrol edilecek
  İşleme Alındı  ÜRÜN KABUL Arc işlemleri tamamlandıktan sonra Kablo ve Kulaklık için onarım sağlanacak

  SİZCE TELEFONUM DEĞİŞİR Mİ? İPHONE 6S SİLVER

   • BİR BAŞKA ARKADAŞIM DA GÖNDERMİŞTİ YAZDIĞIM MADDELERDEN SADECE İLK ÜÇÜYLE SIFIR TELEFON GÖNDERDİLER. VE YABANCI MADDE DERKEN NE GİBİ ŞEY OLABİLİR ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM CEVAPLARINIZ İÇİN

     • merhaba fatih bey bugün sonuçlandı yetkili olmayan servis tarafından açılmış dediler telefona ancak ben telefonu hiçbir yerde tamir ettirmedim aldığımdan beri açtırmadım telefonu hiçbir yere götürmedim kılıf ve ekran koruyucudan başka hiç birşey taktırmadım. telefonun naylon poşetini kendim açtım acaba aldığım yer mi kandırdı beni yoksa servis mi uğraşmak istemedi. BANA GELEN CEVAP: Değerli müşterimiz, ürününüzde yapılan mikro incelemelerde “3.Taraf yetkili olmayan kişi veya kişiler tarafından açılmış” olduğu tespit edilmiştir. Apple prosedürleri gereği servis veremeyeceğimizi üzülerek bildirmek isteriz.
      BAŞINIZI AĞRITTIYSAM KUSURA BAKMAYIN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM.

     • Merhaba. Batuhan bey. Tüketici hakem heyetine başvurun hiçbir yerde açılmadıysa cihaz. Apple son birkaç aydır yetkisiz müdahale diyor herşeye

 37. Merhaba Fatih Hocam Benim cihazımın ahizesinden konuşma esnasında cızırtı sesi geliyor garantiye gönderdim ahize temizlendi fakat aynı sıkıntı hala devam etmektedir sorunumu nasıl çözebilirim?

 38. merhaba bn 5s kulanıyorum telefonumun dız mesafesınden dustu ve ekranı catladı garatısı bıtı onarım yapılırmı bırde telafonum cok ısınıyor sarjı cok cabuk bıtıyo

 39. merhabalar, 6 ay oldu 7 plus alalı. 3 ocakda bir anda kapandı. ecs servisine götürdüm. ve merkeze iletildiğinde yetkisiz işlim olmuştur onarım karşılığında sıfır ücret rakamı istendi. karara itiraz ettim. sonuç değişmedi. sizci ne yapmalıyım. tüketici haklarına para iadesi mi yoksa birdaha mı garantiye göndermeliyim ? bilgi rica ederim teşekkürler

  • merhaba. Tekrar garantiye göndermenizin bir faydası olacağını sanmıyorum. Thh’ye ücret iadesi veya değişim talebiyle başvurursanız 2-3 aya kadar işlem sonuçlanır diye düşünüyorum.

  • Telefonuma kimse dokunmadı böyle bir cevap nasıl veriliyor merkezden ? Doğruluk payı olabilir mi ?
   ben garantiye göndermek için verdiğim firma ellemiş olamaz herhalde.. teknosadan almıştım.

   • Son zamanlarda Apple çok fazla yetkisiz müdahale kararı veriyor. Hatta bu konuda baya eleştiriliyor. Sanırım thh çözer ancak bu sorunu. Muhtemelen kimse açmamıştır cihazı. Kutulu almadınız mı?

    • thh şikayette bulundum. olumsuz gelmesinden çok korkuyorum inanın. 23 haziranda aldığım bir telefon. yeni. teknosadan kapalı kutu aldım tabiki…

 40. Merhaba ıphone 7 telefonum sessize alma tuşum bozuldu sesliye alsam bile otomatik olarak sessiz e atıyor sesliye alamıyorum ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

 41. Merhaba.iphone x telefonumun arka kamerasını açtığımda ekranda leke oluşuyor,zoom yapınca leke sola doğru kayıp kayboluyor.2 defa servise verdiğim telefon ilkinde kocaeli apple onarım merkezine gitti ve sorun görülmediğini ikinci defa pupa bilişim istanbul merkez servisine gitti ve yine çözüm olmadı.telefonu gaziantep servisine teslim ederken servis kaydı açan kişiler telefondaki sorunu gözle görebiliyorlar ama servise girince cihazda gerekli testlerin yapıldığını ve problem olmadığını söylüyor.yaklaşır 45 günden beri cihazı kullanamıyorum.3.defa da göndermek istemiyorum çünkü telefonsuz kalıyorum bunun için ne yapmamı önerirsiniz nasıl bi yol izlemeliyim.teşekkürler

 42. Meraba cihazım 6 aiınalı daha 3 ay oldu parmak izi okuyucusu tanımlarken çok zor tanımlama oluyor neyse zor zahmet tanımlıyorum kilit ekranını açmak içinde çoğunlukla okumuyor parola ile açıyorum sizce servise versem ne gibi bir sonuç alırım

 43. Merhaba benim iphone 6 cihazımda dokunmatik ekran stabil çalışmıyor dokunmaları okumuyor kendine göre tıklama yapıyor ekranı kilitleyip açtığımda birkaç saniyeliğine düzeliyor akasyaya götüreceğim sonuç ne olur?

 44. Merhaba fatih bey benim sorunum şu cihazım 6 alalı henüz 5 ay oldu pil seviyemde %100 ama sorun şu şarjı normalden hızlı bitiyor ve çok çabuk ısınıyor birde son zamanlarda aşırı şekilde donmaya kasmaya başladı mesela bir uygulamadayken bazen bir anda donuyor sonra telefonum sesli modayken kapatığım zaman ses çıkmıyor bazen bakıyorum telefonun zil sesi açık ama kapatıyorum ses çıkmıyor bide en çok özelikle sinirimi bozan telefonun donup kasması daha 5 aylık bir telefon ve pil seviyesi bile daha %100 öyle saçma bir uygulamada indirmiyorum sorunu bu telefonumun sorumsa şu size ben bu sebeplerden dolayı garantiye verip ürün değişimi yapmak istiyorum fakat telefonumu 2 ay önce filan yere düşürdüm arkasında seri numarasının yazdığı yerde çok hafif gerçekten hafif yani belli belirsiz bir ezilme oldu küçük ve pek de belli değil telefonum bundan dolayı garanti kapsamı dışında kalırmı yani bu durumdayken telefonumu gönderirsem bu şikayetlerle ücretmi talep ederler direk yoksa sorunu giderirlermi ve değişim yaparlarmı cevap verirseniz çok sevinir ve lütfen uzunca açıklayın birde son olarak şunu eklemek istiyorum telefonumu birisi aradığınıda önce zil sesini duyuyorum bir kaç saniye sonra ekranda isim beliriyor

  • Merhaba. bElirtiler pil sorunu var gibi görünüyor. Ezilme yüzünden büyük ihtimalle garanti kapsamından çıkarılır cihaz. Ama konu pil olunca daha iyi yaklaşabiliyorlar. Servise götürün. Test edip size sorunu söylerler. Para isterlerse, yaptırmak istemezseniz yaptırmazsınız. En azından sorun anlaşılır.

 45. Hocam merhaba kolay gelsin.Ben İphone 6s sahibiyim.Cihazımın 15 gün sonra garantisi bitiyor.
  Telefonumun Batarya sorunu ve üst sesli sessiz tuşu çalısmadıgı için değişim olur umuduyla garanti servisine gönderdim.Lakin benim arayım yetkisiz müdahale ekran değişmiş diye 999 lira ücret çıkardılar.Aradığımda ekranın değiştirilmiş oldugunu söylediler o yüzden garanti dışıdır dediler.Ancak 999Lira gönderdiğinizde Orjinal ekran takılacaktır ondan sonra garanti kapsamında olup incelenecektir Anakarta müdahale yoksa büyük ihtimal cihaz değişimi olur dediler.
  Sizce işleyiş nasıl olur.Ekran taktırıp cihazı garanti kapsamına sokma olayı nasıl oluyor.

  • Merhaba. Böyle bir şeyi ilk defa duydum. Hangi servis bunu diyen? Normalde yetkisiz müdahale varsa işlem yapılmaz cihaza. Ekranda sorun varsa, çatlak gibi, o zaman ekranı ücretli değişir. Fiyatı 999 TL’dir. Diğer sorunlara bundan sonra bakılır. Ama ekran sağlamsa ücretsiz bir şekilde diğer sorunlarla ilgilenilir.

 46. Merhaba telofondaki şikayetlerim şebeke sorunu var servis yok yazıyor bazen İnternette dolaşırken arama gelirse arayan kişi görünmüyor sadece telofon çalıyor ve ekran donuyor. Telofon görüşmesi sonlandırdıktan sonra bir başkasını arıyor ve ekranda görünmüyor bazen son arayan numaralar görünmüyor Şarz %12 deyken telofon kapanıyor parmak izi okumuyor bazen okuyor ahizedeyken çoğu zaman ses Karşıya gitmiyor buna benzer problemler çok iPhone 6 aldığıma pişman oldum

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?