Bilgisayarların Yerini Tabletler Mi Almaya Başladı?

0
31

İlk olarak akıllı telefonlarda görmeye başladığımız dokunmatik ekran kullanımı akıllı telefonlardan hemen sonra hatta akıllı telefonlarla beraber dokunmatik ekran kullanımı tablet serilerinde de yer almaya başladı. Akıllı telefonlarla bilgisayarlar arasında yer alan bir ürün sınıfı olarak karşımıza çıkan tabletler aslında son dönemde tablet bilgisayarlar olarak da anılmaya başladı. Genel anlamda ise bir kavram karmaşası söz konusu.

Tabletlerin satışa çıkmasından sonra aslında bir yandan bilgisayar satışlarının düşüşe geçmesi bekleniyordu. Beklendiği gibi de oldu ve ilk dönemde bilgisayar satışları büyük oranda düşüş yaşadı. Hala da bilgisayar satışlarında ciddi oranda düşüş yaşanıyor. Fakat bunun dışında beklenenin aksine tablet satışlarında da ciddi oranda düşüş yaşandığını söylemek gerekiyor.

Apple Sektörde Lider Oldu

Tablet satışlarının düştüğünün ortaya çıkması ile beraber sektörde lider olan marka Apple’ın bile %14 oranında düşüş yaşadığı belirtilmişti. Raporlara yansıyan bu durum yeni bir karmaşayı da ortaya çıkarmış durumda. Hem tablet hem de bilgisayar satışlarında düşüş yaşanmakta. Peki iki üründe beraber düşüş yaşanması ne anlama geliyor?

iPad 2017

Bu sorunun cevabını vermek biraz zor olsa da nedenin akıllı telefonların öne çıkmaya başlaması olduğunu belirtebiliriz. Artık akıllı telefonlar bilgisayarların yapabildikleri işlemleri bile yerine getirebildiği için genel olarak akıllı telefonların tercih edildiği de düşünülüyor. Fakat atılan son adımlarla beraber bu durumun biraz daha değişiklik göstereceği de düşünülmekte.

Tabletler Bilgisayarların Yerini Alacak

Apple’ın son reklamlarında da yer aldığı gibi tablet serileri artık bilgisayarların tam olarak yapabildikleri hemen her işlemi yapabilmek üzerine tasarlanmaya başladı. Yani şöyle ki artık sadece dokunmatik ekranlar kullanılmayacak.

Bunun yerine hem yeni iPad serilerine bakacak olursak hem de Surface serilerine bakacak olursak tabletler içerisinde akıllı kalemleri akıllı klavyeleri gibi ekstra birçok özelliği barındırabilecek. Bu noktada Apple’ın attığı adımlarda gösteriyor ki tablet sınıfı artık biraz değişim göstererek 2’si 1’arada ürünler haline gelmeye başlayacak.

Bu durumda tablet satışlarının daha fazla öne çıkacağı görüşünü ortaya koyuyor. Tabi bu konu hakkında net yorum yapabilmek için her amaca göre kullanım yapılabileceği belirtilen tablet serilerinin beklenen tanıtımlarını izlemek gerekecek.

Ancak bu şekilde yeni seri tabletlerin nasıl farklar yaratabileceğini de görmüş olacağız. Bunun için en merakla beklenen tablet modeli ise iPad 2017 modeli bunu da eklemeden geçmeyelim. Bakalım yeni seriler bilgisayarlar ve tabletler arasında gerçekten bir fark ortaya koyabilecek mi?

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?