TL simgesi nasıl yapılır?

0
46

Birçok para biriminin kendine ait bir simgesi vardır. Örneğin $ simgesini her gördüğünüzde Amerika’nın para birimi “dolar” olduğunu anlarsınız. £ simgesinin de Avrupa Birliğini’nin ortak para birimi olan “Euro” olduğunu biliriz. 2012 yılında TC Merkez bankası da Türk Lirasının sembolünü (₺) seçti:

Sembol gayet güzel olmuş fakat bilgisayar ve mobil cihazların klavyelerinde TL simgesinin yer almaması bir sorun olarak ortaya çıktı. Bu yazımızda çeşitli cihazlarda ₺ simgesinin nasıl yazılabileceğini anlatacağız.

1- Windows PC’lerde TL simgesi nasıl yapılır?

Windows son yıllarda getirdiği güncellemelerle TL simgesini klavye ile yazmak sorununa çözüm buldu. 2 farklı tuş kombinasyonu kullanarak ₺ simgesini yazabiliyorsunuz:

  • Alt gr + T tuşlarına aynı anda basarsanız ₺ sembolü yazılacaktır.
  • ctrl + alt + T tuşlarına aynı anda bastığınızda da ₺ simgesi yazılacaktır.

2- MacOS MacBook veya Mac’lerde TL simgesi nasıl yapılır?

Apple da Windows gibi yaptı. Birkaç yıldır ₺ simgesini Mac ve MacBook’larda yazabiliyoruz. Bunun için bir klavye kısa yolu var:

  • “alt + T” tuşlarına bastığınızda ₺ yazabiliyorsunuz.

3- Linux’da TL simgesi nasıl eklenir?

Araştırmalarımıza göre henüz Linux için TL simgesi ekleme komutu gerçekleştirilmemiş. Linux kullananlar şimdilik TL simgesi eklemek için Merkez Bankasının şu aracını kullanabilirler: Tıklayın

 

4 -Android cihazlarda (telefonlarda) TL simgesi ekleme

Google Android cihazlara getirdiği güncelleme ile telefondan ₺ simgesi yapmayı kolaylaştırdı. Klavyede numara kısmına girdiğinizde sol üstte ₺ simgesini görebilirsiniz. Eğer ₺ simgesi hiç bir yerde görünmüyorsa klavye ayarlarınızı kontrol edin. Qwerty Türkçe klavye olarak ayarlandığından emin olun.

 

4 -iOS cihazlarda (iPhone) TL simgesi ekleme

Apple aten bu konuda bir güncellemeyi uzun zaman önce yapmıştı. iPhone klavyenizin “123” yazan kısmına dokunun. Gelen ekranda ₺ simgesini göreceksiniz.

 

Eğer ₺ simgesi hiç bir yerde görünmüyorsa klavye ayarlarınızı kontrol edin. Qwerty Türkçe klavye olarak ayarlandığından emin olun.

5- ₺ simgesini internet üzerinden almak

Cihazlarınız hiçbir şekilde ₺ simgesini desteklemiyorsa olan bir yerden kopyalama yapabilirsiniz. Örneğin bu yazımızın herhangi bir yerinden ₺ simgesini kopyalayarak metninize yapıştırabilirsiniz.

Merkez Bankası bu işlem için online sayfa bile açmış durumda. Online TL simgesi yapma aracı için tıklayın.

Son söz

Bu yazımızda aşağıdaki soruların cevabını vermeye çalıştık:

  • Klavyeden nasıl TL simgesi yaparım?
  • Bilgisayarla nasıl TL simgesi yaparım?
  • Mac ve MacBook ile nasıl TL simgesi yaparım?
  • Android veya iOS mobil cihazlarla nasıl TL simgesi yaparım?

Merak ettiğiniz konuları yorum kısmını kullanarak bize ulaştırabilirsiniz.

 

 

 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here