TL simgesi nasıl yapılır?

0
116

Birçok para biriminin kendine ait bir simgesi vardır. Örneğin $ simgesini her gördüğünüzde Amerika’nın para birimi “dolar” olduğunu anlarsınız. £ simgesinin de Avrupa Birliğini’nin ortak para birimi olan “Euro” olduğunu biliriz. 2012 yılında TC Merkez bankası da Türk Lirasının sembolünü (₺) seçti:

Sembol gayet güzel olmuş fakat bilgisayar ve mobil cihazların klavyelerinde TL simgesinin yer almaması bir sorun olarak ortaya çıktı. Bu yazımızda çeşitli cihazlarda ₺ simgesinin nasıl yazılabileceğini anlatacağız.

1- Windows PC’lerde TL simgesi nasıl yapılır?

Windows son yıllarda getirdiği güncellemelerle TL simgesini klavye ile yazmak sorununa çözüm buldu. 2 farklı tuş kombinasyonu kullanarak ₺ simgesini yazabiliyorsunuz:

  • Alt gr + T tuşlarına aynı anda basarsanız ₺ sembolü yazılacaktır.
  • ctrl + alt + T tuşlarına aynı anda bastığınızda da ₺ simgesi yazılacaktır.

2- MacOS MacBook veya Mac’lerde TL simgesi nasıl yapılır?

Apple da Windows gibi yaptı. Birkaç yıldır ₺ simgesini Mac ve MacBook’larda yazabiliyoruz. Bunun için bir klavye kısa yolu var:

  • “alt + T” tuşlarına bastığınızda ₺ yazabiliyorsunuz.

3- Linux’da TL simgesi nasıl eklenir?

Araştırmalarımıza göre henüz Linux için TL simgesi ekleme komutu gerçekleştirilmemiş. Linux kullananlar şimdilik TL simgesi eklemek için Merkez Bankasının şu aracını kullanabilirler: Tıklayın

 

4 -Android cihazlarda (telefonlarda) TL simgesi ekleme

Google Android cihazlara getirdiği güncelleme ile telefondan ₺ simgesi yapmayı kolaylaştırdı. Klavyede numara kısmına girdiğinizde sol üstte ₺ simgesini görebilirsiniz. Eğer ₺ simgesi hiç bir yerde görünmüyorsa klavye ayarlarınızı kontrol edin. Qwerty Türkçe klavye olarak ayarlandığından emin olun.

 

4 -iOS cihazlarda (iPhone) TL simgesi ekleme

Apple aten bu konuda bir güncellemeyi uzun zaman önce yapmıştı. iPhone klavyenizin “123” yazan kısmına dokunun. Gelen ekranda ₺ simgesini göreceksiniz.

İLGİLİ HABER:  Apple Geliştiriciler İçin Ödediği Rakamları Açıkladı

 

Eğer ₺ simgesi hiç bir yerde görünmüyorsa klavye ayarlarınızı kontrol edin. Qwerty Türkçe klavye olarak ayarlandığından emin olun.

5- ₺ simgesini internet üzerinden almak

Cihazlarınız hiçbir şekilde ₺ simgesini desteklemiyorsa olan bir yerden kopyalama yapabilirsiniz. Örneğin bu yazımızın herhangi bir yerinden ₺ simgesini kopyalayarak metninize yapıştırabilirsiniz.

Merkez Bankası bu işlem için online sayfa bile açmış durumda. Online TL simgesi yapma aracı için tıklayın.

Son söz

Bu yazımızda aşağıdaki soruların cevabını vermeye çalıştık:

  • Klavyeden nasıl TL simgesi yaparım?
  • Bilgisayarla nasıl TL simgesi yaparım?
  • Mac ve MacBook ile nasıl TL simgesi yaparım?
  • Android veya iOS mobil cihazlarla nasıl TL simgesi yaparım?

Merak ettiğiniz konuları yorum kısmını kullanarak bize ulaştırabilirsiniz.

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?