Yeni Touchpad’li MacBook Pro hakkında şikayetler gelmeye başladı. Apple forum sitelerinde bazı MacBook Pro sahipleri, dizüstü bilgisayarlarının sürekli ve beklenmedik şekilde kapandığını söylüyorlar. TidBits’in Jeff Porten’den bir rapora göre, sorunun kaynağı, Thunderbolt 3 / USB-C bağlantı noktaları aracılığıyla dizüstü bilgisayara bağlı harici sabit sürücülerle ilgili olabilir.

Apple ise bu iddiaları reddetti. Bu iddialar, yeni MacBook Pro’nun ilk kullanıcılarını zorlayan iddialardan sadece birisi. Örneğin sadece birkaç gün önce, bazı MacBook Pro sahipleri can sıkıcı bir grafik sorununu bildirdiler.

macbook-pro-1

 

Birkaç kez denedikten sonra, Porten, yeni MacBook Pro’nun beklenmedik bir şekilde kapanmasına yol açan etkenlerden birisinin, bir harici USB sürücüsünden diğerine çok sayıda dosyayı kopyalayamak olduğunu fark etmiş.

Porten, hata mesajlarını ve günlükleri analiz ettikten sonra şu iddiayı paylaştı:

Testimde, tek bir harici sürücü bir Thunderbolt 3 bağlantı noktasına bağlandığında veya tek bir bağlantı noktasına takılı olan güç kaynağı bir USB hub’a birden fazla sürücü bağlandığında sistemim kararlı görünüyor.

Ancak, MacBook Pro’da birden çok porta doğrudan bağlı birden çok sürücüye sahip olma sonucu sistem hata veriyor. Sorun, tüm sürücülerle ilgili gibi görünüyor; Sürücülerin çoğunda birden çok bölüm var, bu önemli görünmüyor.

MacRumors forumlarında bu iddia da doğrulanıyor.

Porten, “MacBook Pro’nuzdabir şey kopyalamadığınızda kapanma yaşıyorsa, suçlu Time Machine’in harici bir USB sabit sürücüsüne arka plan yedeklemeleri yapıyor olması olabileceğini” söyledi.

Porten;

“Time Machine kullanıyorsanız, sürücüleri yalnızca MacBook Pro’nuzdaki bir bağlantı noktasına bağlamaya özen gösterin veya birden fazla bağlantı noktası kullanırken Time Machine’i kapatın. Kablosuz ağ kopyalanmasından etkilenmiyor gibi görünüyor, bu nedenle bir Wi-Fi ağı üzerinden Time Machine çalışabilir, ancak bazı insanlar Thunderbolt 3 bağlantı noktasına bağlı Ethernet adaptörleri ile ilgili sorunlar da bildirdiler.”

ifadelerini kullandı.

AppleCare’nin bu sorundan genel bir sorun olarak haberdar olmadığı ise bilinen bir şey.

Tam bir ürün değişimini gerektiren bir donanım sorunu olmadıkça, Apple bu sorunu gelecekteki bir macOS yazılım güncellemesi ile düzeltebilir. İddialara göre, Apple, sorunun gelecekte bir yazılım güncelleştirmesine ihtiyaç duyulabileceğini düşündüğü USB güç çekme ile ilgili olabileceğini söylüyor.

Kendi MacBook Pro’nuzda benzer sorunları görüyor musunuz?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?